środa, 22 stycznia, 2025

Kwiecień w Muzeum w Koszalinie i Zagrodzie Jamneńskiej

Muzeum w Koszalinie

Michel Bouvet. Plakaty dla teatru Les Gémeaux

Wernisaż 21 kwietnia, godz. 18.00

Michel Bouvet. Plakaty dla teatru Les Gémeaux – tą wystawą Muzeum w Koszalinie inauguruje cykl wystaw zatytułowany Posteralia, poświęcony dziejom plakatu artystycznego. Święto plakatu, jakim mają być Posteralia, będzie odbywało się w Koszalinie co najmniej raz w roku w formule wystaw organizowanych przez kuratorów zewnętrznych. Będą na nich prezentowane plakaty jednego twórcy, szkoły artystycznej, połączone miejscem lub czasem powstania albo wspólną tematyką – a wokół nich toczyć się będą dyskusje, wykłady, warsztaty. 

Nie bez powodu bohaterem pierwszej wystawy z cyklu Posteraliów jest artysta francuski – wszak za kolebkę plakatu artystycznego uważany jest XIX-wieczny Paryż i tacy twórcy jak Jules Chéret, Henri de Toulouse-Lautrec, czy działający już w XX wieku Cassandre. Michel Bouvet (rocznik 1955), jeden z najwybitniejszych, wielokrotnie nagradzanych współczesnych plakacistów, to zarówno godny kontynuator tradycji plakatu francuskiego, jak i nowoczesny twórca, otwarty na nowe rozwiązania graficzne, z głową pełną świeżych pomysłów i okiem wyczulonym na zmiany zachodzące w świecie oraz w sztuce. Prowadzi w Paryżu studio graficzne Atelier Michel Bouvet, projektujące m.in. systemy identyfikacji wizualnej dla instytucji kultury i samorządów. Plakat pozostaje jednak najważniejszą dziedziną jego twórczości.

W koszalińskim Muzeum obejrzymy 37 plakatów zaprojektowanych przez Bouveta dla teatru Le Gémeaux w podparyskim Sceaux, w 1994 roku podniesionego do rangi Sceny Narodowej. Jest to zbiór spójny, oparty na przemyślnie zainscenizowanych fotografiach przedmiotów, które – „dopowiedziane” pieczołowicie dobraną grafiką i mocną czcionką – urastają do rangi symboli wielkich dzieł dramaturgii klasycznej i współczesnej. To smakowita uczta nie tylko dla wielbicieli sztuki, projektantów i adeptów projektowania graficznego, ale dla nas wszystkich – bo wszyscy nieustannie spotykamy się w przestrzeni publicznej ze słowno-obrazowym przekazem. Kuratorką wystawy jest Irena Przymus, znawczyni plakatu francuskiego. Warto dodać, że udział w wernisażu zapowiedział sam artysta! Otwarcie 21 kwietnia o godz. 18.00. 


Zagroda Jamneńska

24. Wielkanocny Jarmark Jamneński

3 kwietnia, godz. 11.00-16.00

Na stoiskach czekać będą na Państwa unikatowe przedmioty wykonane przez rękodzielników – stroiki wielkanocne, pisanki, drewniane zabawki, koronki, ceramiczne kubki i patery, rzeźby i malarstwo na drewnie, kosmetyki naturalne, świeczki sojowe, a także świąteczne przysmaki – pierogi, bigos, pieczona biała kiełbasa, chleb na naturalnym zakwasie, wędzone sery, kiszone warzywa oraz ciasta.

Podczas warsztatów plastycznych powstaną palmy wielkanocne – pokażemy jak z bukszpanu i kolorowej bibuły stworzyć tradycyjne wielkanocne ozdoby, a także posiłkując się drewnianymi foremkami wykonamy cukrowe baranki.

Podczas jarmarku odbędzie się pokaz wyplatania wiklinowych koszyków. Na najmłodszych czekać będą wielkoformatowe pisanki, które wspólnie udekorujemy jamneńskimi wzorami.

Podczas jarmarku, w chałupie kmiecej będzie można zobaczyć wystawę prac Tadeusza Kroczaka. 

Muzycznie towarzyszyć nam będą dźwięki akordeonu oraz zespół „Popowianie”.

Wystawa prac Tadeusza Kroczaka

Od 3 do 16 kwietnia

Tadeusz Kroczak, mieszkaniec Koszalina, znany jest Państwu jako wieloletni uczestnik Jarmarków Jamneńskich. Na jego stoisku można znaleźć ręcznie robione misy, pojemniki, tace i deski. Uwagę przyciągają proste lecz urokliwe zydle.

Niewiele osób jednak wie, że pan Tadeusz jest również świetnym rzeźbiarzem. Jego pełnoplastyczne rzeźby przedstawiają postacie wykonujące prace, które niegdyś na wsiach były codziennością: ubijanie masła, noszenie chrustu i wody, przędzenie. Jest i mężczyzna odpoczywający z wiernym psem przy nodze, i kobieta niosąca w jednej ręce kosz z jajami, a w drugiej – koguta.

Tworzy on również „rzeźby natury”. Są to dzieła, które powstają poprzez niewielką ingerencję w materię wytworzoną przez samą przyrodę. Po dodaniu oczu, małych elementów rzeźbiarskich, przycięcie fragmentów korzeni czy gałązek stają się dzikim ptakiem, morskim stworem, dzikiem, a nawet… butem.

Rzeźby będzie można zobacz w chałupie kmiecej od 3 do 16 kwietnia. Osobiście będzie można spotkać Tadeusza Kroczaka podczas Wielkanocnego Jarmarku Jamneńskiego.


Warsztaty
Palmy Wielkanocne

W pierwszą sobotę kwietnia proponujemy uczestnictwo w warsztatach, podczas których będzie można wykonać tradycyjną palmę wielkanocną. Do Państwa dyspozycji przygotowane zostaną: bibuły, bukszpan, wysuszone zboża (można przynieść własne gałązki kwitnącej wierzby potocznie nazywane baziami). Osoby zainteresowane nauczymy robienia barwnych kwiatów z bibuły, które są nieodłącznym elementem zdobniczym ludowej palmy.

Warsztaty dla dorosłych:

02.04.2022 (sobota) – godz. 10.30 – 12.30

Warsztaty dla rodzin:

02.04.2022 (sobota) – godz. 13.30 – 15.00

Cena: 5 zł


Pisanki

Kultywując ludowe tradycje wielkanocne zapraszamy na zajęcia wykonywania pisanek. Propagować będziemy technikę batikową, czyli malowanie wzorów rozgrzanym woskiem. Ozdobione jajko będzie następnie farbowane w kolorowych roztworach barwników. Ostateczny efekt uzyskany zostanie po zdjęciu wosku.

 Uwaga! Prosimy o przyniesienie jajek ugotowanych na twardo.

Warsztaty dla dorosłych:

9.04.2022 (sobota) – godz. 10.30 – 12.30

 Warsztaty dla rodzin:

09.04.2022 (sobota) – godz. 13.30 – 15.00

Warsztaty dla seniorów:

13.04.2022 (środa) – godz. 10.00 – 12.00

Cena: 5 zł


Polichromia na drewnie

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom grupy seniorów organizujemy zajęcia z polichromii. Korzystając z szablonów będzie można nanieść kompozycje roślinne charakterystyczne dla naszego regionu na przyniesioną skrzynkę, mały mebel, stołek czy półkę, a następnie pomalować je farbami akrylowymi.

Warsztaty dla seniorów:

06.04.2022 (środa) – godz. 10.00 – 12.00

Cena: 10 zł


Ceramika

W kwietniu proponujemy lepienie  prostych prac z białej gliny (patery, talerze). Gładkie powierzchnie powstałych naczyń malowane będą farbami podszkliwnymi pozwalającymi uzyskać bardzo malarskie efekty. Nauczymy Was przenoszenia wzorów i efektownego zdobienia.

Zajęcia ceramiczne dla rodzin pokazują  małym uczestnikom właściwości gliny, wyjaśniają zasady obchodzenia się z często im obcą masą plastyczną.

Podczas zajęć  nie chcemy narzucać tematyki prac pozwalając na swobodę wypowiedzi. Wspierać będziemy jedynie merytorycznie w kwestii zasad zlepiania ze sobą poszczególnych elementów. Przyzwolenie na własną kreację pozwoli dzieciom na lepienie wyjątkowych, glinianych form – zaskakujących, pomysłowych  i przede wszystkim indywidualnych.

Warsztaty dla dorosłych:

23.04.2022 (sobota) – godz. 10.30 – 12.30

30.04.2022 (sobota) – godz. 10.30 – 12.30

 Warsztaty dla rodzin:

23.04.2022 (sobota) – godz. 13.30 – 15.00

30.04.2022 (sobota) – godz. 13.30 – 15.00

Warsztaty dla seniorów:

20.04.2022 (środa) – godz. 10.00 – 12.00

20.04.2022 (środa) – godz. 13.15 – 15.15

Cena z wypałem (zależna od rozmiaru pracy): od 15 do 35 zł


Ceramika dla każdego

Niedzielne warsztaty ceramiczne skierowane są do wszystkich osób chcących spędzić wolne przedpołudnie na relaksującej pracy twórczej. Nie dzielimy na grupy wiekowe. Mogą przyjść rodziny z dziećmi, jak i osoby dorosłe. Podczas zajęć  nie chcemy narzucać tematyki prac pozwalając na swobodę wypowiedzi. Wspierać będziemy jedynie merytorycznie w kwestii zasad zlepiania ze sobą poszczególnych elementów lub też wyjaśnianiu zasad poszczególnych technik.

03.04.2022 (niedziela) – godz. 11.00 – 12.30

10.04.2022 (niedziela) – godz. 11.00 – 12.30

24.04.2022 (niedziela) – godz. 11.00 – 12.30

Cena z wypałem (zależna od rozmiaru pracy): od 15 do 35 zł

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod numerem 508 129 892

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...