sobota, 15 marca, 2025

Wiosna w Muzeum POLIN pod znakiem dostępności

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dba o dostępność swojej oferty kulturalnej dla osób z niepełnosprawnościami. Nie inaczej będzie w najbliższych miesiącach. Muzeum POLIN przygotowało wiele wydarzeń dostosowanych do potrzeb zwiedzających z niepełnosprawnościami.

Od 11 marca można oglądać wystawę czasową „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”. Nowa ekspozycja w Muzeum POLIN przybliża żydowską kulturę w różnych zakątkach świata, m.in. charakterystyczne potrawy, sposób ich przyrządzania, pochodzenie i znaczenie. Wystawie towarzyszy wiele wydarzeń, w tym dostępnych dla zwiedzających z niepełnosprawnościami.

– Wystawa „Od kuchni” może być bardzo ciekawą propozycją dla osób z niepełnosprawnościami. Odkrywany i poznawany rożnymi zmysłami świat smaków i zapachów kuchni żydowskiej, z pewnością zainteresuje osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Kuchnia i gotowanie to temat bliski każdej grupie, łatwy do przełożenia na codziennie życie, dlatego też wizyta dla osób z niepełnosprawnościami może stać się inspiracją do rozpoczęcia kulinarnej przygody z nowymi smakami i tradycjami – mówi Wioleta Jóźwiak, koordynatorka ds. dostępności w Muzeum POLIN.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń dostępnych towarzyszących wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”.

Fotografia od kuchni

Cykl warsztatów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat z niepełnosprawnością ruchową, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub ze spektrum autyzmu. Zajęcia odbywają się w soboty: 9 kwietnia, 14 maja i 9 czerwca w godz. 11.00-14.00.

Uczestnicy warsztatów nauczą się posługiwać aparatami w smartfonach (lub muzealnych tabletach). Poznają różne sztuczki fotograficzne i sztukę „obróbki” zdjęć w programach komputerowych. Efektem zajęć będzie wspólny projekt – książka kucharska z żydowskimi przepisami ze zdjęciami zrobionymi podczas warsztatów.

Rodzinne warsztaty kulinarne

3 kwietnia w godz. 11.00-14.00 odbędą się warsztaty stacjonarne „Pesach. Razem przy sederowym stole”. Dzieci i rodzice wspólnie poznają tradycję święta Pesach oraz zwiedzą część wystawy czasowej, na której prezentowane są wybrane potrawy tradycyjnej i współczesnej kuchni żydowskiej. Na zakończenie wszyscy własnoręcznie wykonają talerze sederowe z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych. Podczas warsztatów będzie dostępny tłumacz Polskiego Języka Migowego.

Kolejne zajęcia stacjonarne dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami odbędą się 15 maja w godz. 11.00-14.00. Tym razem będą poświęcone szabatowi. Rodzice i dzieci dowiedzą się, jak wygląda i pachnie tradycyjny świąteczny stół. Odwiedzą też wystawę czasową, gdzie poznają potrawy szabatowe. Na koniec przygotują własną besamimkę, czyli pojemnik na wonne zioła lub korzenie, i spróbują odpowiedzieć na pytanie „Czym pachnie szabat?”.

Na czerwcową niedzielę, 19 czerwca w godz. 11.00-14.00, zaplanowane są warsztaty „Zapraszamy do wspólnego stołu” związane z tradycją żydowskiego jedzenia. Będzie to kulinarna podróż po wybranych smakach, przyprawach i produktach charakterystycznych dla tradycyjnych potraw żydowskich. Następnie rodzice z dziećmi własnoręcznie przygotują kolorowe chałki. Podczas warsztatów będą dostępne specjalistyczne materiały edukacyjne (np. piktogramy AAC) oraz tłumacz PJM, czas pracy i tempo zajęć będą dostosowane do potrzeb grupy, a prowadzący będzie komunikował się z grupą językiem łatwym i zrozumiałym.

Spotkania dla dorosłych osób ze spektrum autyzmu

Autentyzm: „Od kuchni” to cykl trzech spotkań inspirowanych wystawą „Od kuchni”. W programie: oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji z Magdaleną Maślak, kulinarny spacer po Warszawie śladami żydowskich przysmaków z przewodniczką Agnieszką Kuś i warsztat kulinarny z szefową kuchni Sabiną Francuz. Spotkania odbędą się 22, 29 maja w godz. 16.00-17.30 i 11 czerwca w godz. 16.00-18.00. Tempo zajęć, sposób prezentowania treści, wykorzystywane metody dostosowane są w szczególności do potrzeb dorosłych osób ze spektrum autyzmu.

„Poranne Ptaszki”

W sobotni poranek, 18 czerwca w godz. 8.00-11.00, odbędzie się bezpłatne wydarzenie dla dzieci ze spektrum autyzmu, podczas którego wspólnie z rodzeństwem i rodziną będą mogły zwiedzić wystawę „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”. W trakcie wydarzenia codzienny zgiełk, dźwięki i światła w muzeum są ograniczone, przez co przestrzeń staje się przyjazna dla dzieci wrażliwych na bodźce sensoryczne.

Oprowadzania w PJM, tyflografiki i audiodeskrypcja

Na wystawie odbędą się cykliczne oprowadzania w PJM. Z kolei zwiedzającym z niepełnosprawnością wzroku od czerwca zostaną udostępnione materiały dotykowe (makiety 3D i tyflografiki) i audiodeskrypcja.

Koncerty przyjazne sensorycznie w ramach akcji Żonkile

Tegorocznej edycji akcji Żonkile towarzyszą dwa dostępne wydarzenia muzyczne. W niedzielne przed- i popołudnie, 24 kwietnia w godz. 11.00-12.00 i 14.00-15.00, w Audytorium Muzeum POLIN odbędą się koncerty przyjazne sensorycznie do muzyki młodej pianistki i kompozytorki z warszawskiego getta, Josimy Feldschuh. Wydarzenie jest dostosowane do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu.

Udogodnienia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami

Na parkingu od strony ulicy Anielewicza znajdują się 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Osoby g/Głuche mogą skorzystać w Muzeum POLIN z usługi zdalnego tłumacza PJM. W budynku znajdują się także stacjonarne pętle indukcyjne dla osób słabosłyszących: w kasie nr 1, Centrum Informacji Historycznej, Sali dydaktycznej nr 2 na poziomie 1, Sali konferencyjnej A na poziomie 1.

Na wszystkich poręczach schodów zamontowane są nakładki brajlowskie z informacją o kierunku prowadzenia schodów. W pobliżu toalet dla osób z niepełnosprawnościami (po prawej stronie drzwi) znajdują się plany dotykowe z rozkładem urządzeń znajdujących się w toalecie.

W kasach, Miejscu Edukacji Rodzinnej „U króla Maciusia” oraz Centrum Edukacyjnym dostępne są słuchawki wyciszające dla zwiedzających ze spektrum autyzmu – bezpłatnie, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. Na poziomie -1 znajduje się natomiast pokój wyciszenia. Pomieszczenie izoluje od hałasu i obecności innych osób.

Szczegółowe informacje nt. dostępności Muzeum POLIN:

tekst: Natalia Popławska, Dział Komunikacji Muzeum POLIN

ŹródłoMuzeum POLIN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...