WAKACYJNE WARSZTATY DLA DZIECI W WIEKU 7–10 LAT
Lato w mieście nie musi być nudne! Zapraszamy do udziału w wydarzeniach przygotowanych w kilku oddziałach Muzeum Narodowego w Szczecinie. Nie opuszczając muzealnych sal, zwiedzimy dalekie kraje i poznamy istotne wydarzenia z minionych stuleci, odkryjemy sekrety dzieł sztuki, zgłębimy tajniki tkania, wyruszymy do świata brył i faktur, dowiemy się, do czego służyły różnorodne – tajemnicze czasem – przedmioty. Wśród atrakcji przygotowaliśmy zwiedzanie nowych wystaw: „Leonia Chmielnik. Mój świat – nasz świat” (Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej), „Else Mögelin. Bauhaus i duchowość na Pomorzu” (Muzeum Narodowe w Szczecinie), stałych ekspozycji w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, a także zabawy i działania plastyczne.
OFERTA DLA GOŚCI INDYWIDUALNYCH
termin: 2–5 lipca 2024
godz. 11.00–13.00
PROGRAM
WTOREK, 2 lipca 2024
UWOLNIJ WYOBRAŹNIĘ – NATCHNIENIA
W ramach warsztatów poznamy twórczość rzeźbiarki związanej ze Szczecinem – Leonii Chmielnik, znanej m.in. jako współautorka monumentalnego pomnika Anny Jagiellonki i Bogusława X, usytuowanego przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Porozmawiamy o różnorodnych materiałach, z których powstawały rzeźby, o tym, czym jest faktura i jak jest tworzona. Poszukamy inspiracji w naturze i na wystawie. Zobaczymy również film dokumentalny o artystce, skąd dowiemy się, jak rodzą się pomysły i powstają rzeźby parkowe czy kameralne, usytuowane dziś w przestrzeni Szczecina. Na warsztatach w części plastycznej powstaną rysunki z wyobraźni oraz małe formy rzeźbiarskie z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, np.: gliny, plasteliny, elementów drewnianych, folii aluminiowej. Inspiracją będą projekty artystki zatytułowane: „Narodziny wiosny”, „Fala” oraz „Smok Telesfor”.
prowadząca: Agata Kamińska
zapisy: a.kaminska@muzeum.szczecin.pl
tel. (+48) 797 705 277
czas trwania: 120 min
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1
ŚRODA, 3 lipca 2024
BLIŻEJ NATURY – WAKACYJNE PEJZAŻE KOLOROWĄ NITKĄ TKANE
W ramach zajęć wyruszymy do świata cudownych prac Else Mögelin – jednej z najważniejszych artystek związanych z międzywojennym Szczecinem. Będziemy rozmawiać o wakacyjnych podróżach i ciekawych miejscach do odpoczynku na łonie natury. Odwiedzimy pomorskie lasy, bory, łąki, plaże – te nadmorskie i te mniejsze, nad rzeką lub jeziorem. Szukając inspiracji na letnie wyjazdy, zajrzymy na chwilę do Norwegii i Włoch, na wyspy Grecji oraz nad Morze Wattowe. Poznamy mieszkańców tych niezwykłych miejsc i ich zwyczaje. Osoby biorące udział w warsztatach m.in. dowiedzą się, jak powstają nitki (lniane i wełniane), tkaniny, w jaki sposób wątek łączy się z osnową, do czego służy kołowrotek, jak działa motowidło, czy szczotki i grzebienie służą tylko do tworzenia fryzur, czym były nicielnice, co międlono, a co strzyżono. Poznają też sposoby barwienia i ozdabiania tkanin oraz metody ich prania i prasowania. W ramach zajęć plastycznych stworzą projekty dywanów, opon i chust.
prowadząca: Dorota Baumgarten-Szczyrska
zapisy: d.baumgarten@muzeum.szczecin.pl
tel. (+48) 797 705 270
czas trwania: 120 min
miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
CZWARTEK, 4 lipca 2024
RADOŚĆ TWORZENIA – FORMY/BRYŁY
Podczas warsztatów porozmawiamy o tym jak wygląda pracownia rzeźby, o modelach z gipsu, o tym, czym jest patyna, a czym bryła. Będzie można zapoznać się również z historią i techniką tworzenia ceramiki. W twórczości artystki odkryjemy nietypowe, nadane świadomie kształty i formy. Inspiracji będziemy szukać w różnorodnych projektach do rzeźb zatytułowanych: „Gryf pomorski”, „Dzieci”, „Gołębie”.
W działaniach plastycznych będziemy łączyć różnorodne materiały, w tym gips, glinę, plastelinę, tak aby powstała przyjazna materia, która będzie dawała możliwość ukształtowania niezwykłych form, brył i elementów dowolnej wielkości – od najmniejszej po duże formy. Spróbujemy stworzyć pracę w wyniku eksperymentowania z kombinacjami materiałów i stosowania tzw. technik własnych. Powstaną też bryły z papieru przy wykorzystaniu papieroplastyki.
prowadząca: Agata Kamińska
zapisy: a.kaminska@muzeum.szczecin.pl
tel. (+48) 797 705 277
czas trwania: 120 min
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1
PIĄTEK, 5 lipca 2024
SZCZECIN – MOJE MIASTO. URODZINOWA ZAGADKA
Archeolodzy przekazali niedawno informacje o rewelacyjnych odkryciach na terenie Wzgórza Zamkowego, potwierdzających wcześniejsze ustalenia badaczy o istnieniu już w 771 roku osady, z której w późniejszych wiekach rozwinął się Szczecin. W kwietniu 2024 roku minęła 781. rocznica nadania Szczecinowi praw miejskich, a 5 lipca będziemy obchodzić 79. urodziny naszego miasta. O co chodzi z tymi urodzinami? „Cóż to za urodzinowe zamieszanie ?”– mogą zapytać najmłodsi szczecinianie. Podczas zajęć postaramy się odpowiedzieć na te pytania, wprowadzając dzieci w barwną przeszłość naszej miejscowości. Na koniec osoby uczestniczące w warsztatach wykonają plakat– zaproszenie na urodziny miasta.
prowadząca: Ewa Kimak
zapisy: e.kimak@muzeum.szczecin.pl
tel. (+48) 91 4315 278
czas trwania: 120 min
miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Ks. Mściwoja II 8
Daniel Źródlewski