piątek, 8 listopada, 2024

Lato w Muzeum Okręgowe w Lesznie

Okres letni to czas spotkań i integracji. Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych w Muzeum. Jesteśmy otwarci dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych. Obowiązują zapisy.

 11.07.2023 g.11:00-12:30  – Noc świętojańska w Muzeum.

Noc świętojańska była dawniej wielkim świętem powitania lata, obchodzonym w porze letniego przesilenia słońca, w najkrótszą noc w roku i najdłuższy dzień. W ten dzień na wzgórzach i leśnych polanach  palono wielkie ogniska a wokół nich tańczyły ubrane na biało dziewczyny i śpiewały pieśni miłosne, ponieważ noc świętojańska była porą zalotów. Inspiracją do wspólnej zabawy będzie obraz Włodzimierza Tetmajera „Noc świętojańska”; rok 2023 został ogłoszony w Polsce Rokiem Włodzimierza Tetmajera. Jeśli chcecie poznać dawne zwyczaje związane z najdłuższym dniem w roku to zapraszamy na ciekawe zajęcia interaktywne i dobrą zabawę do Muzeum. W części warsztatowej wykonamy wianki.

Prowadzenie: Roksana Foralewska/Tomasz Rak/ Magdalena Grybska

13.07.2023 g.11:00-12:30  – Dawni bywalcy leszczyńskiej synagogi

Podczas zajęć dzieci poznają wybrane historie dawnych, stałych bywalców leszczyńskiej synagogi. Otwierając przygotowane dla każdego uczestnika pudełko wspomnień odkryją do czego służyły Żydom różne przedmioty, które znajdowały się w tym miejscu jeszcze sto lat temu. W części warsztatowej dzieci wykonają własne zwoje (na wzór zwojów Tory) a Ci bardziej ambitni poznają także literki hebrajskiego alfabetu.

Prowadzenie: Patrycja Paprota

18.07.2023 g.11:00-12:30  – Smoki i inne fantastyczne zwierzęta wg Jana Jonstona.

Miasto Leszno ogłosiło 2023 Rokiem Jana Jonstona. W encyklopedii „Historia naturalna”, wydanej w połowie XVIII wieku, Jonston opisał i zamieścił wizerunki wszystkich znanych zwierząt ówczesnego świata: ptaków, ryb, owadów, węży a nawet smoków. Opisy zwierząt zaczerpnął z opowieści podróżników – dlatego w jego encyklopedii znajdują się przeróżne, fantastyczne i baśniowe stworzenia – smoki, hydry czy feniksy. Podczas wspólnych zajęć poznamy te wszystkie niezwykłe stwory a nawet wykonamy własnego, osobistego smoka. Zainspirowani opowieściami stworzymy rozmaite eko-zwierzątka.

Prowadzenie: Roksana Foralewska/Tomasz Rak/ Magdalena Grybska

20.07.2023 g.11:00-12:30  – Warsztaty tworzenia kolaży wg Wisławy Szymborskiej.

Czy wiecie, że patronką 2023 roku została znana poetka, laureatka nagrody Nobla, pani Wisława Szymborska? Nasze muzeum również uczestniczy w obchodach Roku tej znanej polskiej poetki. Dlatego zapraszamy Was serdecznie do Muzeum na ciekawe, interaktywne warsztaty  tworzenia  kolaży wg własnego, autorskiego projektu. Niech żyje wyobraźnia!

Prowadzenie: Roksana Foralewska/Tomasz Rak/ Magdalena Grybska —

tekst: Jakub F. Piwoński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...