wtorek, 19 października, 2021

LEMfastyczny WRZESIEŃ w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Spacery miejskie, zajęcia edukacyjne, wydarzenia w ramach projektów „Zajrzyj do Huty”, Małopolska Noc Naukowców i Dni otwarte Funduszy Europejskich, a przede wszystkim świętowanie setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Zapraszamy na LEMfastyczny wrzesień do Muzeum Inżynierii Miejskiej.

4 września, godz. 12:00

Spacer energetyczny

Uczestnicy przejdą szlakiem krakowskiej energetyki. W czasie wycieczki dowiemy się, jak niegdyś mieszkańcy Krakowa oświetlali swoje domy oraz ulice, kiedy i gdzie pojawiło się pierwsze oświetlenie gazowe, jak wyglądała historia krakowskich i podkrakowskich elektrowni i gazowni, jaka instytucja miejska miała własną elektrownię i jakie problemy to stwarzało? A także, co ciekawe, do jakich poczynań przestępczych doprowadzała reglamentacja energii? 

Początek spaceru na Dziedzińcu Muzeum Inżynierii Miejskiej. Trasa przebiega ulicami Podgórza, Kazimierza i Rynku. W czasie wycieczki zobaczymy: elektrownię krakowską i podgórską, dworzec PKP, Teatr Słowackiego, Sukiennice oraz ul. Gołębią.

Partnerem wydarzenia jest PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, właściciel krakowskiej elektrociepłowni, która jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta.

To kolejny z cyklu spacerów  prowadzonych przez licencjonowanego przewodnika po Krakowie pozwala na poznanie ciekawych miejsc i niezwykłych historii ludzi związanych z inżynierią miejską i nauką. Prowadzenie: Wojciech Zabielski

Cena biletu: 19 zł 

11 września, godz. 13:00 

Warsztaty kosmos w słoiku

Czy można w słoiku zbudować sobie mały kosmos? Okazuje się, że jest na to sposób. Jaki? Tego właśnie nauczymy Was podczas tych warsztatów. Polecamy je szczególnie małym pasjonatom gwiazd, wszystkim których interesują planety i loty w kosmos. Zapraszamy do gwiezdnej twórczości! 

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5-14 lat wraz z rodzicem / opiekunem.

Cena biletu za parę (dziecko i rodzic): 40 zł

Ilość uczestników: max 10 osób 

12 września

Świętujemy 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema 
 • 12:00-14:00 Spacer szlakiem Lema

To szansa na poznanie ulubionych przez Lema krakowskich ulic i miejsc. Spacerując śladami tego wybitnego pisarza dowiemy się, jakie słodycze lubił i jakim samochodem mknął, by odebrać listy ze swojej skrzynki pocztowej, która znajdowała się w Hotelu Forum. Tych i wielu innych ciekawostek dowiecie się wyruszając razem z nami. Start z Dziedzińca Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15).

Cena biletu: 5 zł.

 • 12:00-16:00  „Matematyka jest cool?” – warsztaty Szkoły Matematyki Alfa

Tytuł zajęć brzmi niewiarygodnie? A jednak! Te fascynujące zajęcia pokażą, że matematyką można się bawić, jeśli tylko zna się odpowiednie sztuczki. Zabawy logiczne i budowanie przestrzennych modeli to znakomity sposób na uczenie się i poznawanie wielu praw nauki, które rządzą otaczającym nas światem. 

Cena biletu: 5 zł  Bilet na warsztaty upoważnia jednorazowo do skorzystania ze „Strefy kreatywności”.

 • 14:00 – 16:00 SPINarium – synchrotron Solaris. Spotkanie z Jackiem Gajem 

W czasie spotkania dowiemy się, co wspólnego ma książka Stanisława Lema „Solaris” z Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego, które działa w Krakowie przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Czym jest synchrotron i jak działa? A także jak można takie urządzenie wybudować we własnym domu.  

Jacek Gaj jest nauczycielem, pasjonatem fizyki, konstruktorem aparatury naukowej i popularyzatorem nauki. Dzięki niemu uratowanych zostało wiele unikalnych zabytków techniki, zajął się także modernizacją największego generatora van de Graaffa, obecnie wystawionego przy Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ.

Cena biletu: 5 zł.

18 września, godz. 13:00

Sobotnie MoleCOOLowanie

Uczestnicy dowiedzą się, czym dokładnie jest kuchnia molekularna, poznają jej tajniki oraz zrozumieją czym różni się ona od tradycyjnych metod. Odkrywając kolejne ciekawostki i tajemnice przekonają się, że wcale nie jest to aż tak trudne, a możliwości są o wiele większe, niż mogło się wydawać na początku. Wspólnie przygotujemy kilka ciekawych potraw, takich jak kawior o smaku coli i fanty. 

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5-14 lat wraz z rodzicem / opiekunem.

Cena biletu za parę dziecko i rodzic: 40 zł

Ilość uczestników: max 10 osób 

19 września, godz. 12:00 

Spacer „Na znak! Bohaterowie miasta w przestrzeni Krakowa”

Bohaterowie towarzyszą nam codziennie. Często nawet o nich nie wiemy, chociaż ich czyny, a także pamiątki po nich są obecne w codzienności mieszkańców Krakowa. Towarzyszą nam także w formie małych tabliczek z imionami ulic, mostów czy parków. Podczas spaceru „Na znak!” dowiemy się między innymi, kim był Lewko, co wiąże porucznika Stawarza z Podgórzem, gdzie znajduje się ulica Jakuba oraz dlaczego na Kazimierzu mamy ulicę św. Wawrzyńca.  Ten nietypowy spacer poprowadzi nas szlakiem historycznych postaci, które zostały upamiętnione w przestrzeni miejskiej Kazimierza i Podgórza. Poznamy się z nimi bliżej podczas wspólnej podróży szlakiem nazewnictwa ulic i ich zabytków. Początek spaceru z muzealnego dziedzińca.

Cena biletu: 19 zł 

24 września XV Małopolska Noc Naukowców

 • 18:00-22:00 Zabawy matematyczne prowadzone wspólnie ze Szkołą Matematyki Alfa

W warsztatach może wziąć udział każdy, bez względu na wiek.

Limit miejsc w grupie: 15.

 • 18:00-20:00 „Opowieści o krakowskich fizykach” – spotkanie z Jackiem Gajem
  Historia o naukowcach, którzy rozsławili akceleratory. Ich badania na synchrotronie pozwoliły marzyć o zdobyciu Nagrody Nobla. W czasie spotkania dowiemy się, dlaczego ulica Gołębia dla wielu fizyków jest ważnym miejscem na mapie Krakowa. O dorobku niezwykłych krakowskich fizykach opowie Jacek Gaj.
  Limit miejsc: 30.
 • 19:00-21:00 Spacer „Szlakiem krakowskich fabryk” 

Każde miasto posiada swoje słynne fabryki i zakłady wytwórcze. Podobnie jest w Krakowie. Muzealny szlak techniki zawiera wiele takich punktów. Spacerując ulicami Podgórza, Kazimierz i Zabłocia poznamy wiele miejsc, które dawały mieszkańcom Krakowa miejsca pracy. Wyrabiało się tam delikatną ceramikę albo fragmenty do budowy mostów. Poznamy historii znanych krakowskich przedsiębiorców i ich wkład w rozwój naszego miasta. 

Spacer poprowadzi przewodnik miejski Wojciech Zabielski.

Limit miejsc: 35.

25 września, godz. 12:00

Spacer LEMowe uliczki i budynki … 

Trasa spaceru poprowadzona została tak, by przybliżyć wam sylwetkę jednego z najciekawszych polskich literatów XX wieku. Z uwagi na to, że Stanisław Lem uwielbiał psy, to na nasz spacer możecie zabrać swoje ukochane czworonogi. W czasie spaceru poznacie kilka ciekawych punktów na mapie lemowskiego Krakowa. Wysłuchacie wiele niezwykłych historii z jego życia. 

Optony, lektony, trionsandy, fantomatony… Być może te hasła na razie nic wam nie mówią, ale zapewniamy, że w trakcie spaceru je poznacie, a nawet przekonacie się, że spotykacie się z nimi na co dzień. Stanisław Lem wymyślił wiele z nich na długo przedtem, zanim stały się elementem naszej rzeczywistości. 

Cena biletu: 19 zł 

Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.  

26 września, godz. 12:00 

Spacer pt. Ciepłownictwo – Skąd się wzięło ciepło w Krakowie?  

W trakcie spaceru poznamy historię krakowskiego ciepłownictwa. Jak wyglądało życie mieszkańców miasta zanim powstała krakowska elektrociepłownia i zaczęła dostarczać energię cieplną do domów i instytucji? Dowiemy się, jak ogrzewano mieszkania i jak wyglądało niegdyś gotowanie potraw. 

Na trasie wycieczki poznamy takie obiekty, jak krakowska elektrownia, gazownia, Zamek Królewski, miejsce dawnego rurmusu (czyli utworzonej na początku XV wieku wieży ciśnień), a także browar i strażnicę pożarniczą.

Początek spaceru o godz. 12:00 na dziedzińcu Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. św. Wawrzyńca 15).

Cena biletu: 19 zł 

Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.  

26 września, godz. 13:00

Gra SPINgo – Gazownictwo 

Biorąc udział w naszej grze dowiecie się, że początki gazowni na Kazimierzu sięgają połowy XIX wieku. Nasza trasa wiedzie po miejscach, w których można zobaczyć pozostałości po krakowskich gazowniach. 

Uczestnicy gry otrzymają przygotowane pakiety do gry zawierające: mapkę z punktami docelowymi trasy, informacjami o punktach i zadaniami do realizacji oraz gazetkę zawierającą ciekawostki naukowe i informacje historyczne. Po powrocie z gry, uczestnicy przedstawiają rezultaty zadań i zdjęcia z punktów gry, do których dotarli. 

Gra terenowa SPINGO realizowana w ramach projektu SPINaj naukę. Projekt realizowany jest wspólnie z 11 instytucjami i centrami nauki i jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Koszt uczestnictwa jednej grupy (max 4 osoby) to 40 zł. Każdy kolejny Uczestnik proszony będzie o wykupienie biletu w cenie 19 zł.

***

Prosimy o wcześniejszą rezerwację na wydarzenia. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00.

telefonicznie – 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl

Przy zakupie biletów zachęcamy do skorzystania ze zniżek:

 • Krakowskiej Karty Rodzinnej
 • Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
 • Karty Krakowskiej
 • karty #zwiedzajKraków.

Odpowiedni dokument uprawniający do zniżki należy okazać przy zakupie biletu w kasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora