wtorek, 16 kwietnia, 2024

Lipiec w Muzeum Miasta Gdyni

Lipiec w Muzeum Miasta Gdyni rozpoczyna się pod znakiem ekologii. W tym miesiącu, w muzealnych wnętrzach, zagości wystawa „EkoEksperymentarium”, na której podpowiadamy jak być eko.

Dowiecie się, jak dbać o klimat na co dzień, jak zmienić codzienne nawyki oraz ograniczyć konsumpcję. Już 3 lipca, podczas oprowadzania po wystawie, Joanna Studzińska i Małgorzata Żmijska z Mamy Projekt zaprezentują efektywne sposoby na oszczędzanie energii i wody, przybliżą także gotowanie potraw w nurcie „zero waste”. To wyjątkowa okazja by dowiedzieć się z pierwszej ręki jak zmienić swoje życie oraz otoczenie na lepsze.

Uczniowie zakończyli rok szkolny, dorośli planują urlopy lub rodzinne wyjazdy – lipiec to wakacje! Wszystkich tych, którzy mają szczęście wypoczywać nad morzem, zapraszamy do działania z paletą kolorów podczas akcji „Wakacje w Muzeum”. Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni przygotował serię warsztatów, nawiązującą do kolorów morza i Gdyni, podczas których rodzinnie stworzymy wyjątkowe przedmioty domowego użytku oraz artystyczne dzieła. To okazja do kreatywnego spędzania czasu z najbliższymi oraz rozwinięcia manualnych i plastycznych zdolności.

To nie wszystko! W lipcu, zgodnie z naszym hasłem #muzeumtoludzie, wychodzimy naprzeciw wszystkim tym, którzy chcą poznać miasto od podszewki. Dla naszych przyjaciółek i przyjaciół z Ukrainy, którzy dopiero odkrywają Gdynię, organizujemy 15 lipca spacer „Gdynia nasze miasto”. 9 lipca Śródmieście oraz ulice w sąsiedztwie naszego muzeum staną się planszą gry miejskiej dla rodzin, poświęconej współczesnej ilustracji. Tego samego dnia, o godzinie 10:00, zapraszamy miłośników wojskowych wątków z dziejów naszego regionu na spacer poświęcony militarnej historii północnej dzielnicy Gdyni, Oksywia.

Zanim nadejdzie lipiec, a gdyńskie plaże zapełnią się turystami, warto skorzystać z naszej oferty wydarzeń przygotowanej w ramach Święta Morza. Wykłady, koncerty oraz spacery, które łączą morskie wątki, są idealnym wprowadzeniem w letni, wakacyjny czas. Do zobaczenia w Muzeum Miasta Gdyni!


Program wydarzeń:

„EkoEksperymentarium” oprowadzanie kuratorskie po wystawie
  • Prowadzenie: Joanna Studzińska\ Mamy Projekt i  Małgorzata Żmijska \ Mamy Projekt
  • Termin: 3.07.2022, godz. 14:00
  • Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
  • Bilety: oprowadzanie z przewodnikiem 10 zł
  • Limit miejsc: 50 osób

Jak dbać o klimat na co dzień? Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego na wystawie „EkoEksperymentarium” podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i uprościć swoje życie. Poznajcie ważne dane i proste triki na ograniczanie zasobów i zmniejszenie konsumpcji w Muzeum Miasta Gdyni.

Podczas niedzielnego oprowadzania po wystawie, Joanna Studzińska i  Małgorzata Żmijska z Mamy Projekt podpowiedzą jak w salonie szukać sposobów na oszczędzanie energii, w łazience dbać o każdą kroplę wody, w kuchni dzielić się sposobami na gotowanie zero waste, a w sypialni przeglądać rzeczy i zastanawiać się nad tym, dlaczego warto mieć mniej.

„Od deski do deski” warsztaty stolarskie dla seniorów w tuBAZIE
  • Termin:  6.07.2022, godz. 10:00-14:00 i 15:00-19:00
  • Bilety:  bezpłatne warsztaty dla seniorów, 2 grupy po 10 osób
  • Miejsce: tuBAZA Al. Zwycięstwa 291, Gdynia
  • Prowadzenie: tuBAZA
  • Liczba uczestników: 10 osób

Nie ma większej przyjemności, niż korzystanie z własnoręcznie wykonanego przedmiotu. Dlatego Muzeum Miasta Gdyni przygotowało dla seniorek i seniorów wyjątkowe warsztaty stolarskie „Od deski do deski”, które odbędą się w ramach festiwalu Gdynia Design Days.

Podczas spotkania uczestnicy poznają rodzaje drewna oraz podstawy jego obróbki. Warsztaty odbędą się w profesjonalnej pracowni stolarskiej studia MOZI przy Al. Zwycięstwa 291 w tuBazie w Gdyni. Każdy z uczestników wróci do domu z samodzielnie wykonaną deską do krojenia oraz przygotuje elementy układanki do rodzinnej gry miejskiej „Jak z obrazka”.

Liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

Wakacje w Muzeum: wszystkie odcienie niebieskiego

Świetlisty lazur”  warsztaty z tworzenia witrażu

  • Termin: 8.07.2022,  godz. 12:00 – 14:00
  • Bilety: warsztaty rodzinne: 15 zł od dziecka, bezpłatna wejściówka dla opiekunów
  • Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1a
  • Prowadzenie: Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
  • Limit miejsc: 15. dzieci, 30. opiekunów

Kiedy myślimy o barwach wakacji, niebieski może wydawać się skojarzeniem dość nieoczywistym. Tymczasem latem towarzyszy nam nieustannie, kiedy patrzymy na bezchmurne niebo, zażywamy morskich kąpieli czy objadamy się jeżynami. Podczas tegorocznych wakacyjnych warsztatów w Muzeum Miasta Gdyni wspólnie odkryjemy wszystkie jego odcienie.

W lipcowe piątki ozapraszamy wszystkie rodziny z dziećmi w wieku od 8 do 13 lat na zajęcia z cyklu „Wakacje w Muzeum”.  W tym roku szczególną uwagę zwrócimy na środowisko, dlatego warsztaty rozpoczną się rozmowami na temat ekologii, a następnie uczestnicy stworzą wyjątkowe domowe dekoracje, korzystając z niebieskich pozostałości po wystawach i zużytych tworzyw sztucznych.

W piątek, 8 lipca, poszukiwać będziemy światła słonecznego. Uczestnicy warsztatów „Świetlisty lazur” skorzystają z jego licznych właściwości tworząc niewielkie witraże własnego projektu, w pełni wykonane z pozostałości po naszych muzealnych wystawach.

Bilety są dostępne w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

Wszelkie pytania dotyczące warsztatów można kierować do Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni mailowo na adres edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie na jeden z podanych numerów: 58 662 09 35/36/37.

Militarna historia Oksywia” – spacer historyczny
  • Termin: 9.07.2022, godz. 10:00
  • Bilety: 10 zł
  • Miejsce: Oksywie Dolne, Park Admirała Floty Andrzeja Karwety przy Rondzie Bitwy pod Oliwą 1 (brama wejściowa Komendy Portu Wojennego Gdynia)
  • Prowadzenie: Kamil Sarapuk \ Stowarzyszenie Wiatr od Morza, Dawid Gajos \  Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni
  • Limit miejsc: 25 osób

Od początku budowy gdyńskiego portu Oksywie było strategicznym miejscem na militarnej mapie Polski. Jego północna, oksywska część została przeznaczona dla floty Marynarki Wojennej. W czasie II wojny światowej port stał się najważniejszą bazą niemieckich okrętów podwodnych na Bałtyku, w pobliżu którego powstał torpedowy zakład doświadczalny TVA. Również po wojnie teren Oksywia został silnie zmilitaryzowany. Ślady schronów i umocnień zachowały się tam do współczesności. Przez militarną historię dzielnicy poprowadzi nas Kamil Sarapuk ze Stowarzyszenia Wiatr od Morza w ramach projektu „Gdynia Forteczna”, którego partnerem jest Muzeum Miasta Gdyni.

Spotykamy się w parku przy Rondzie Bitwy pod Oliwą 1, w okolicy bramy wejściowej na teren Komendy Portu Wojennego Gdynia. Trasa wędrówki (ok. 4 kilometrów) będzie prowadziła przez tereny miejskie, bulwarem nadmorskim oraz plażą, a zakończy się w okolicy Osady Rybackiej na Oksywiu. Zapraszamy zarówno mieszkańców Gdyni, jak i turystów.

Jak z obrazka” rodzinna gra miejska na temat ilustracji
  • Termin: 9.07.2022, godz. 11:00 – 13:00
  • Bilety: bezpłatna gra miejska
  • Miejsce:  zbiórka pod Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
  • Prowadzenie:  Olga Lewandowska, Mariia Kamenska \ Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
  • Limit miejsc:  20 dzieci, 30 opiekunów

Przyzwyczailiśmy się do ilustracji barwnie ozdabiających książki czy artykuły. Czy mamy z nimi również do czynienia podczas przechadzek po naszych ulubionych ulicach? Przekonajmy się o tym w czasie rodzinnej gry miejskiej „Jak z obrazka” organizowanej przez Muzeum Miasta Gdyni w  ramach festiwalu Gdynia Design Days. W trakcie wydarzenia uczestnicy dowiedzą się, czym jest ilustracja i czy można ją odnaleźć w centrum Gdyni.

W każdym punkcie gry, złożone z rodzin drużyny otrzymają koperty, w których poza treścią zadań do wykonania, znajdą element układanki przygotowanej przez uczestników warsztatów stolarskich „Od deski do deski”. Pod koniec gry dzieci złożą elementy, tworząc spójną ilustrację.

Gra miejska skierowana jest do dzieci w wieku 6 – 12 lat z opiekunami.

Liczba miejsc  jest ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

„Gdynia dzieło otwarte” – oprowadzanie po wystawie z  przewodnikiem
  • Termin: 10.07.2022, godz. 14:00
  • Bilety: oprowadzanie z przewodnikiem 10 zł
  • Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia
  • Prowadzenie: Dariusz Małszycki / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni
  • Limit miejsc: 30 osób
  • Wystawa: www.muzeumgdynia.pl/wystawa/gdynia-dzielo-otwarte/
  • Katalog: www.sklep.muzeumgdynia.pl/product/gdynia-dzielo-otwarte/

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, łączy w sobie wiele wątków. Jedne są wyraźne, inne ukryte, ale wszystkie są tak samo ważne.

Jednym z nich jest rybołówstwo, dlatego oprowadzanie po wystawie „Gdynia – dzieło otwarte” rozpocznie się od czasowej części ekspozycji poświęconej gdyńskim rybakom.  Przedstawiamy tam  historię wielu pokoleń gdyńskich rybaków od początku XX wieku, aż po czasy współczesne. Prezentujemy eksponaty ze zbiorów Muzeum, w tym sprzęty rybackie, dokumenty i fotografie, a także współczesne zdjęcia rybaków autorstwa Antoniego Dubowicza.

Wakacje w Muzeum: wszystkie odcienie niebieskiego

Błękit nieba” warsztaty z tworzenia karuzeli nad łóżko

  • Termin: 15.07.2022,  godz. 12:00 – 14:00
  • Bilety: warsztaty rodzinne: 15 zł od dziecka, bezpłatna wejściówka dla opiekunów
  • Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1a
  • Prowadzenie: Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
  • Limit miejsc: 15. dzieci, 30. opiekunów

W piątek, 15 lipca, podczas warsztatów „Błękit nieba” rodziny stworzą specjalne niebieskie karuzele nad łóżko, aby móc zabrać kawałek nieba ze sobą do domu.

Bilety dostępne w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

Wszelkie pytania dotyczące warsztatów można kierować do Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni mailowo na adres edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie na jeden z podanych numerów: 58 662 09 35/36/37.

Gdynia nasze miasto” spacer po śródmieściu Gdyni dla osób narodowości Ukraińskiej
  • Termin: 15.07.2022, godz. 17:00
  • Bilety: bezpłatne bilety
  • Miejsce: śródmieście Gdyni
  • Prowadzenie:  Mariia Kamenska, Gosia Bujak
  • Limit miejsc: 20 osób

Jeśli mieszkacie już jakiś czas w Gdyni, a nadal jej ulice kryją przed Wami wiele tajemnic, to zespół Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni przygotował coś specjalnie dla Was!

Wszystkie osoby narodowości Ukraińskiej zapraszamy na wspólną rodzinną wędrówkę po śródmieściu Gdyni. Podczas spaceru z przewodniczkami poznamy nie tylko historię miasta, ale dowiemy się również praktycznych informacji.

W ciepłe, piątkowe popołudnie spotkamy się pod Muzeum Miasta Gdyni, aby następnie eksplorować ulice Gdyni – poznać jej tożsamość, architekturę, a także układ ulic i ważne miejsca dla jej mieszkańców. Nie zabraknie historii budynku Urzędu Miasta, czy Poczty Polskiej, ale też dawnych losów gdynian i gdynianek. Chcemy abyście w Gdyni czuli się jak u siebie, a miasto było nasze, wspólne.

Całe spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i tłumaczone na język ukraiński.

Liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub na stronie: bilety.muzeumgdynia.pl.

„Kobiety o gdyńskim porcie” oprowadzanie kuratorskie po wystawie „MORZE \ MIASTO \ PORT”
  • Termin: 17.07.2022, godz. 14:00
  • Bilety: oprowadzanie z przewodnikiem 10 zł
  • Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
  • Prowadzenie: Gabriela Zbirohowska-Kościa
  • Limit miejsc: 30 osób

Krzyżanowska, Szulc-Pokrywka, Zabłocka, Wlazłowska-Epstein, Bibrowicz-Sikorska i Słuszkiewicz-Kaczorowska. Sześć kobiet i sześć nazwisk, które warto znać. To one udowodniły, że port nie jest miejscem przeznaczonym wyłącznie dla mężczyzn. Podczas niedzielnego oprowadzania w Muzeum Miasta Gdyni, kuratorka wystawy wyjaśnij jak morze i portowa infrastruktura inspirowały również kobiety. Gabriela Zbirohowska-Kościa opowie o ich artystycznej drodze. A jest o czym opowiadać, bo twórczynie stawiały na różnorodność – obok malarstwa i grafiki realizowały także tkaninę artystyczną. Więcej na temat twórczych poszukiwań i portowych impresji w Muzeum Miasta Gdyni.

Wakacje w Muzeum: wszystkie odcienie niebieskiego

Szlachetność granatu” warsztaty z tworzenia abażurów i kloszy

  • Termin: 22.07.2022, godz. 12:00 – 14:00
  • Bilety: warsztaty rodzinne: 15 zł od dziecka, bezpłatna wejściówka dla opiekunów
  • Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1a
  • Prowadzenie: Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
  • Limit miejsc: 15. dzieci, 30. opiekunów

Podczas „niebieskich” warsztatów – 22 lipca od godziny 12 do 14 – uczestnicy zaprojektują i wykonają klosze i abażury, utworzone z różnych odpadków. Nie ma przecież nic przyjemniejszego po całym dniu wakacyjnych rozrywek, niż usiąść w ulubionym fotelu przy ciepłym świetle lampki.

Bilety dostępne w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

Wszelkie pytania dotyczące warsztatów można kierować do Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni mailowo na adres edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie na jeden z podanych numerów: 58 662 09 35/36/37.

Gdynia dzieło otwarte” – oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem
  • Termin: 24.07.2022, godz. 14:00
  • Bilety: oprowadzanie z przewodnikiem 10 zł
  • Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia
  • Prowadzenie: Marcin Szerle / Ośrodek Badań nad Gdynią Muzeum Miasta Gdyni
  • Limit miejsc: 30 osób

Jako zainteresowani przeszłością Gdyni doświadczamy kolejnych, szczególnych jubileuszy. Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk, decyzji o budowie portu, poświęcenia rozpoczętych prac – to już za nami. Podobnie jak okrągłe rocznice mniejszych wydarzeń składających się na tzw. mikrohistorie – tu przykładem mogą być niedawne (bo kwietniowe) setne urodziny gdyńskiej „Apteki pod Gryfem”.

W nieodległej perspektywie czekają nas obchody stu lat przyjęcia ustawy o budowie portu, uruchomienia tymczasowych molo, a w nieco dalszej – celebracja setnej rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. Na tych wyjątkowym okresie kształtowania się miasta, w swoim oprowadzaniu po wystawie Gdynia – dzieło otwarte skoncentruje się dr Marcin Szerle.

Wakacje w Muzeum: wszystkie odcienie niebieskiego

Głębia ultramaryny warsztaty w tworzenia dekoracyjnego akwarium

  • Termin: 29.07.2022,  godz. 12:00 – 14:00
  • Bilety: warsztaty rodzinne: 15 zł od dziecka, bezpłatna wejściówka dla opiekunów
  • Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1a
  • Prowadzenie: Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
  • Limit miejsc: 15. dzieci, 30. opiekunów

Podczas ostatnich „niebieskich” warsztatów – 29 lipca od godziny 12 do 14 – uczestnicy w pełni zanurzą się w niebieskich barwach, wykonując z rodzinami wyjątkowe instalacje – pełne różnych podwodnych stworzeń akwaria.

Bilety dostępne w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub online na stronie bilety.muzeumgdynia.pl.

Wszelkie pytania dotyczące warsztatów można kierować do Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni mailowo na adres edukacja@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie na jeden z podanych numerów: 58 662 09 35/36/37.

„Artystyczne inspiracje” oprowadzanie kuratorskie po wystawie „MORZE \ MIASTO \ PORT”
  • Termin: 31.07.2022, godz. 14:00
  • Bilety: oprowadzanie z przewodnikiem 10 zł
  • Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
  • Prowadzenie: Katarzyna Gec
  • Limit miejsc: 30 osób

Sielski widok morza czy industrialne zabudowania portowe? Wzburzone ciemne fale czy metaliczny stoczniowy pejzaż? Stare chaty rybackie czy wielkie nowoczesne transatlantyki? A może wszystko naraz? Artyści tworzący prace o Gdyni czerpali inspirację zewsząd – z fotografii, historii i z samej natury. Pozostawili nam widok miasta, które było miejscem spotkania pierwotnej dzikiej roślinności i modernistycznej infrastruktury.

O tym wszystkim – o inspiracjach, fotografiach i początkach portowego miasta – opowie Katarzyna Gec podczas niedzielnego oprowadzania po wystawie „MORZE \ MIASTO \ PORT”. Ekspozycja skupia 100 dzieł, które pozwolą nie tylko zapoznać się z morskim i stoczniowym krajobrazem, ale będą również okazją do poznania historii rodzącego się miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...