piątek, 18 października, 2024

List przed otwarciem Sezonu Kulturalnego Rumunia–Polska

Do polskiego przyjaciela, do polskiej przyjaciółki

Piszę te słowa tuż przed inauguracją Sezonu Kulturalnego Rumunia–Polska 2024-2025. Zanim jednak opowiem o tym, co przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję, chciałbym Ci wyjawić, dlaczego ten sezon jest szansą, by odkryć się ponownie nawzajem, życzliwie i bez ciężaru często powielanych, nie zawsze zgodnych z rzeczywistością wyobrażeń. 

Być może pamiętasz, że w okresie międzywojennym łączyła Polskę i Rumunię granica o długości prawie 350 kilometrów. W tych trudnych latach, tuż po pierwszej wojnie światowej, nasze kraje musiały się odbudować, zdeterminowane, by zająć należne im miejsce wśród narodów nowej Europy Środkowo-Wschodniej. I było coś jeszcze – solidarność. Taka jak we wrześniu 1939 roku, kiedy Rumunia stała się jedyną możliwą drogą ewakuacji dla polskiego rządu, wojska i dziesiątek tysięcy Polaków zaatakowanych z zachodu i wschodu. Solidarność, którą Polska tak wspaniale odwzajemniła, po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w 1977 roku, wznosząc w Bukareszcie najnowocześniejszy w Rumunii szpital dziecięcy, a także w rewolucyjnym grudniu 1989. Ta solidarność między naszymi narodami doczekała się własnej daty w kalendarzu – 3 marca. 

Ten, pierwszy w historii, dwustronny sezon kulturalny jest okazją, aby spojrzeć wstecz, przypomnieć sobie o silnych kiedyś więzach, osłabionych przez reżim komunistyczny i poddanych próbie podczas transformacji, aby odnaleźć się i poznać na nowo takimi, jakimi jesteśmy dzisiaj: dwoma energicznymi, kreatywnymi, zasobnymi, silnymi narodami, łączącymi siły, by pomagać swoim sąsiadom. 

Przez 17 kolejnych miesięcy odbędą się dziesiątki wydarzeń w Polsce, a także w Rumunii, ponieważ między starymi i sprawdzonymi przyjaciółmi sezon nie może trwać tylko tyle co jedna pora roku. Niech nasi najcenniejsi malarze, najsłynniejsi artyści, najbardziej przenikliwi pisarze, historycy i intelektualiści oraz najbardziej utalentowani muzycy wskażą nam drogę do odkrycia cech charakterystycznych dla naszych kultur, do wartości, które cenimy i dzielimy, a przede wszystkim do tego, co możemy razem stworzyć. 

W sobotę 27 lipca w Muzeum Narodowym w Gdańsku rozpoczniemy podróż przez historię rumuńskich sztuk wizualnych od Nicolae Grigorescu, malarza, który doskonale wiedział, jak być nowoczesnym, pozostając wiernym swoim korzeniom. I tak jak w rumuńskiej baśni będziemy wspólnie świętować przez 3 dni i 3 noce: 28 i 29 lipca obejrzymy „Hamleta” Teatru Narodowego w Krajowej w reżyserii jednego z najwierniejszych istocie Szekspira brytyjskich twórców – Declana Donnellana.

Niech wyrazem tego, jak cenimy naszą relację, będzie to, że pokażemy w znakomitych polskich muzeach najcenniejsze złote i srebrne eksponaty z naszego narodowego skarbu, które odzwierciedlają różnorodność etniczną i kulturową Rumunii. Nie zapomnimy również o współczesnej twórczości artystycznej – designie, muzyce, tańcu współczesnym, literaturze oraz bogactwie kulturowym i przyrodniczym.

Mówmy zatem tym samym językiem, językiem naszej dawnej, ale odkrytej na nowo solidarności i wzajemnego zainteresowania.

Ovidiu Dajbog-Miron,

dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie

27 lipca br., o godzinie 17.00, Muzeum Narodowe w Gdańsku gości w Pałacu Opatów (Oddział Sztuki Nowoczesnej, ul. Cystersów 18) wernisaż wystawy „Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu”. Prezentowane prace pochodzą z kolekcji Narodowego Muzeum Sztuki Rumunii.

Wystawa oficjalnie inauguruje Sezon Kulturalny Rumunia – Polska 2024-2025, który obejmuje 17 miesięcy wyjątkowych wydarzeń i wymiany kulturalnej na niespotykaną dotąd skalę w relacjach między oboma krajami.

Cykl działań, oficjalnie rozpoczynających w Polsce pierwszy w historii bilateralny sezon kulturalny, obejmuje następujące wydarzenia:

– 28 lipca, godz. 16.00 – wykład Dlaczego powinniśmy nadal kochać Grigorescu? dra Călina Stegereana, kuratora wystawy „Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu” i dyrektora Narodowego Muzeum Sztuki Rumunii;

– 28 lipca, godz. 18.00 i 29 lipca, godz. 19.30 – dwa pokazy spektaklu „Hamlet” w reżyserii Declana Donnellana, produkcji Teatru Narodowego im. Marina Sorescu w Krajowej, na Gdańskim Festiwalu Szekspirowskim. Szczegóły i bilety: Program Festiwal Szekspirowski 2024 – Festiwal Szekspirowski

– Podczas trwania Festiwalu Szekspirowskiego (26-29 lipca) w Forum Mall (ul. Targ Sienny 7, Gdańsk) będzie można zobaczyć instalację „Shakespeare Dimensions. Episode One”. Instalacja jest wirtualnym eksperymentem scenograficznym 3D, zaprojektowanym przez Vlada Drăgulescu, w formie immersyjnego sześcianu, w którym szekspirowskie uniwersum sztuki „Burza” jest w całości generowane przez współczesną technologię.

Sezon Kulturalny RumuniaPolska 2024-2025 jest organizowany przez Rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury, ze strony rumuńskiej, oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, ze strony polskiej.

Ovidiu Miron
Rumuński Instytut Kultury w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ARKADY – Wydawnictwo akademickie...

Wydawnictwo ARKADY działa na rynku wydawniczym od maja 1957 roku, natomiast od ...

Pora na zakup nowego systemu do ewiden...

MUZEO to system uniwersalny, kompleksowy i elastyczny, wspomagający pracę muzeó...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...