poniedziałek, 16 września, 2024

Lubelskie Dożynki Wojewódzkie 2024

W drugą niedzielę września spotkamy się na lotnisku w podlubelskim Radawcu na Dożynkach Wojewódzkich. Do wspólnego świętowania zapraszają Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Starosta Lubelski dr inż. Sylwia Pisarek-Piotrowska.

Dożynki Wojewódzkie to święto rolników oraz wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny, którzy mogą we wspólnej modlitwie podziękować za tegoroczne zbiory i przystąpić do radosnej biesiady. Podczas wydarzenia koła gospodyń wiejskich prezentują wieńce dożynkowe oraz kulinarne arcydzieła, a liczne wystawy, kiermasze i atrakcje odzwierciedlają regionalne zwyczaje i piękno lokalnych tradycji.

Dożynki to wyjątkowy czas dziękowania za udane żniwa, ale także okazja do zaprezentowania tego, co najpiękniejsze w regionie – lokalnego folkloru. To święto plonów, tradycji i muzyki. Spotkajmy się w Radawcu 8 września i wspólnie świętujmy zakończenie żniw zaprasza mieszkańców Lubelszczyzny do udziału w wydarzeniu Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Część oficjalna

Uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00 od tradycyjnego korowodu wieńcowego i powitania delegacji powiatów z całego województwa. W południe zostanie odprawiona Msza Święta dziękczynna za tegoroczne zbiory oraz w intencji rolników i mieszkańców regionu.

Obrzęd dożynkowy połączony z dzieleniem chleba został zaplanowany na godz. 13:15, a tuż po nim nastąpią okolicznościowe przemówienia. W roku Jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego wyróżniający się rolnicy, producenci i przetwórcy rolni, a także osoby działające na rzecz rozwoju gospodarki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich otrzymają pamiątkowe medale z insygniami województwa oraz odznaczenia resortowe „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na wojewódzkim święcie plonów nie zabraknie tradycji ludowych, które w naszych małych ojczyznach kultywują koła gospodyń wiejskich. Komisja konkursowa oceni i nagrodzi najpiękniejsze dożynkowe wieńce, a na dożynkowej scenie wystąpią zespoły ludowe. Jak co roku odbędzie się kiermasz wyrobów rękodzielniczych i kulinarnych.

Atrakcje na dożynkach dla rodzin z dziećmi

Niezwykle obiecująco zapowiada się blok zabaw i aktywnych zajęć dla dzieci. Pośród licznych atrakcji strefa gier i zabaw taneczno-ruchowych z pewnością przyciągnie wielu energicznych zwolenników zajęć na świeżym powietrzu. Dzieci będą miały okazję korzystać z dmuchanych zamków ze zjeżdżalniami oraz eurobungee. Będą także mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych, artystycznych, doświadczeniach laboratoryjnych oraz puszczać wielkie mydlane bańki. Z innych atrakcji dla najmłodszych warto wymienić bajkostwory, quizy edukacyjne i fotobudkę. Nie zabraknie również popularnych „zabiegów upiększających”, takich jak malowanie twarzy, wykonywanie brokatowych tatuaży i zaplatanie kolorowych warkoczyków. Małych amatorów motoryzacji na pewno zainteresuje symulator dachowania. Zabawę umili degustacja waty cukrowej, soków warzywnych i owocowych oraz popcornu.

Występy muzyczne

Wydarzenie uświetnią występy gwiazd polskiej sceny muzycznej. O godz. 17:00 na scenie pojawi się słynący z największych hitów disco polo/dance, pochodzący z Lubelszczyzny zespół Defis. Świeże i energetyczne brzmienia już o godz. 18:00 zapewni zespół Future Folk, wykonujący elektroniczną muzykę taneczną z gatunku drum’n’bass i dubstep z wpływami folku góralskiego. Natomiast o 19:00 swoim głosem oczaruje publiczność ikona polskiego popu i jedna z najpopularniejszych polskich artystek Ania Dąbrowska. Po koncercie artystki rozpocznie się zabawa z DJ-em.

Organizatorami Dożynek Wojewódzkich 2024 są: Województwo Lubelskie, Powiat Lubelski i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Patroni medialni: Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Panorama Lubelska, Radio Centrum, Polskie Radio Lublin, TV Republika.

Anna Nycz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Europejskie Dni Dziedzictwa w Wielkopo...

Przygotowaliśmy specjalny program kulturalno-edukacyjny związany z historią pra...

Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (193...

Wystawa przybliża problematykę kolekcjonerstwa prywatnego i antropologii rzeczy...

KONFERENCJA NAUKOWA „AXENTOWICZ. W 165...

Zapraszamy serdecznie na  konferencję naukową "AXENTOWICZ. W 165 ROCZNICĘ ...

Muzeo – Najczęściej wybierany system d...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

XI Międzynarodowa Konferencja Konserwa...

TERMIN I MIEJSCE KONFERENCJI Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spo...