niedziela, 23 czerwca, 2024

Łzy szczęścia — największa wystawa kolekcji Zachęty

Prace Zofii Kulik, Goshki Macugi, Joanny Piotrowskiej, Moniki Sosnowskiej, Aliny Szapocznikow, Piotra Uklańskiego i wielu innych spośród najważniejszych twórców sztuki polskiej XX i XXI wieku w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Dzieła będą prezentowane w całej przestrzeni galerii i interpretowane na nowo poprzez działania performatywne zaproszonych osób artystycznych. W ramach ekspozycji odbędzie się nowy performans Katarzyny Kozyry, która na kilka tygodni zamieszka w jednej z sal wystawowych.

Wystawa obejmuje kilkadziesiąt prac z ostatnich kilku dekad, w tym dzieła ikoniczne dla polskiej historii sztuki, a także związane z przełomowymi wydarzeniami w historii galerii. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć m.in. wideoinstalację Święto wiosny Katarzyny Kozyry, fotografie Anety Grzeszykowskiej, Zofii Kulik i Joanny Piotrowskiej, rzeźby Aliny Szapocznikow, Marii Pinińskiej-Bereś i Olafa Brzeskiego, a także prace wideo Liliany Zeic i Przemka Branasa.

Łzy szczęścia to opowieść o emocjach, jakie dzieła te budziły kiedyś i jakie wywołują dzisiaj. Wybrane prace i ich współczesne interpretacje oraz aktualne komentarze zarówno osób artystycznych, jak i publiczności odzwierciedlają zmiany wrażliwości społecznej, które dokonały się na przestrzeni tych lat. Pokazują też ważną rolę sztuki współczesnej i instytucji kultury w procesie odzyskiwania głosu przez grupy społeczne systemowo go pozbawiane. Tytuł Łzy szczęścia został zaczerpnięty z prezentowanej na wystawie pracy wideo Oskara Dawickiego z muzyką Pawła Mykietyna.

Wystawa pomyślana jest jako przestrzeń, w której równie ważną rolę jak prezentowane prace odgrywa program performatywny. Zaproszeni artyści i artystki poprzez swoje działania wchodzą w dialog z wybranymi dziełami i wskazują na możliwość alternatywnego zwiedzania galerii. Program performatywny, podobnie jak choreografia wystawy, uwzględnia różne sposoby funkcjonowania w świecie i wrażliwość publiczności. Zachęca także do aktywnego odbioru dzieł sztuki i ich wielozmysłowego, cielesnego doświadczania.

Wystawie towarzyszy artystyczno-badawczy program Laboratorium, w ramach którego rozwijane będą nowe strategie dostępności i otwartości na potrzeby osób z doświadczeniem migracyjnym, uchodźczym i osób opiekujących się. Laboratorium będzie miejscem spotkań i budowania trwałych relacji z nową publicznością. W ramach programu prowadzone będą m.in. badania partycypacyjne, rozszerzona oferta oprowadzań w językach innych niż język polski czy rezydencja wytchnieniowa.

Wszystkie prace prezentowane w ramach wystawy należą do imponującej kolekcji Zachęty, składającej się z prawie 3700 obiektów w różnych mediach, takich jak malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo, prace na papierze, choreografia czy performans. Dzieła z kolekcji były wystawiane w galeriach w Polsce oraz za granicą, takich jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Leopold Museum w Wiedniu czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Prace na wystawie: Azorro, Wojciech Bąkowski, Przemek Branas, Olaf Brzeski, Oskar Dawicki, Aneta Grzeszykowska, Zuzanna Janin, Katarzyna Józefowicz, Daniel Kotowski, Katarzyna Kozyra, Zofia Kulik, Zbigniew Libera, Goshka Macuga, Jacek Malinowski, Maria Pinińska-Bereś, Joanna Piotrowska, Agnieszka Polska, Mariola Przyjemska, Joanna Rajkowska, Erna Rosenstein, Paweł Sakowicz, Jadwiga Sawicka, Sędzia Główny, Mikołaj Smoczyński, Monika Sosnowska, Jonasz Stern, Alina Szapocznikow, Teresa Tyszkiewicz, Piotr Uklański, Krzysztof Wodiczko, Julita Wójcik, Monika Zawadzki, Liliana Zeic, Artur Żmijewski i inni.

Instalacja SECRET STREAM (2024) na placu Małachowskiego oraz B U R U N D A N G A (2017) na fasadzie Zachęty: Anna Zaradny

Program działań performatywnych i spotkań: Olaf Brzeski, Oskar Dawicki, Edka Jarząb, Filip Kijowski, Daniel Kotowski, Katarzyna Kozyra, Jacek Malinowski, Nadia Markiewicz, Alka Nauman, Ania Nowicka, Joanna Pawlik, Jana Shostak, Elwira Sztetler, Anna Zaradny, Liliana Zeic, Marta Ziółek, Katarzyna Żeglicka, Paweł Żukowski i inni.

Choreografia wystawy i projekty obiektów: Alka Nauman, Aniela Fidler-Wieruszewska

Współpraca merytoryczna przy programie publicznym i edukacyjnym: Pamela Bożek i Taras Gembik

Zespół kuratorski: Maria Brewińska, Michał Jachuła, Katarzyna Kołodziej-Podsiadło, Joanna Kordjak

Współpraca: Jess Łukawska

Łzy szczęścia

Wystawa kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki

Dostępna do 15 września 2024

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
00-916 Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...