W Nowym Sączu odbyła się uroczyście wręczono Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski oraz Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturalnej w Małopolsce.
Laureatką XVIII edycji nagrody im. Mariana Korneckiego została Elżbieta Graboś – konserwatorka zabytków, plastyczka, twórczyni mini – skansenu „Zagroda Apolonia” w Zakrzowie (gm. Niepołomice). Wyróżnienia kapituły konkursowej otrzymali:
- Michał Winiarski – twórca prywatnego Muzeum Młynarstwa, Techniki i Rzemiosła Wiejskiego w Roztoce-Brzezinach, zaangażowany w odbudowę i remont konserwatorski drewnianego młyna
- ksiądz mitrat dr Roman Dubec – Diecezjalny Konserwator Zabytków Diecezji Przemysko-Gorlickiej
- Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Różańcowej w Przydonicy prowadząca kompleksowe prace konserwatorsko-budowlane zabytkowej, drewnianej świątyni z 1527 r.
– podkreśliła Iwona Gibas z zarządu województwa.
W skład kapituły konkursowej weszli:
- Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego,
- Rafał Stuglik – radny Województwa Małopolskiego,
- Grzegorz Biedroń – radny Województwa Małopolskiego,
- Monika Gubała – Dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego,
- dr hab. Monika Bogdanowska – Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków,
- Joanna Daranowska-Łukaszewska – Prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddział Krakowski,
- dr Marek Grabski – Dyrektor Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec,
- dr Joanna Orlik – Dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie,
- dr Andrzej Siwek – Kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie,
- Robert Ślusarek – Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu,
- Maria Dominika Wachałowicz-Kiersztyn – Dyrektor Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej,
- Anna Wende-Surmiak – Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa przyznawana jest za działania w zakresie ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, dóbr materialnej i niematerialnej kultury lokalnej (w tym sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, tradycji, folkloru, technologii, historycznych i tradycyjnych nazw, gwary oraz ochrony tzw. ginących zawodów i upowszechniania wiedzy o zawodach, które już wyginęły), a także upowszechniania wiedzy o wartości i znaczeniu lokalnego dziedzictwa kulturowego m.in. poprzez organizowanie wystaw, koncertów, festiwali, konkursów oraz innych wydarzeń artystyczno-kulturalnych.
W 2020 r. przeprowadzona została IX edycja tej nagrody. Kapituła obradowała w składzie:
- Monika Gubała – Dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego,
- Piotr Bujakiewicz – Przedstawiciel Muzeum – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego i Za-mku Lipowiec,
- Maria Cetera – Przedstawicielka Muzeum Okręgowego w Tarnowie,
- Marcin Kowalczyk – Muzeum Orawski Park Etnograficzny,
- prof. Zbigniew Libera – Przedstawiciel Instytutu Etnologii UJ,
- Krystyna Reinfuss-Janusz – Przedstawicielka Muzeum Etnograficznego w Krakowie,
- Zbigniew Wolanin – Przedstawiciel Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu,
- Piotr Gąsienica – Wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu,
- Rafał Stuglik – Przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego,
- Wojciech Grzeszek – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Nagrodę im. Romana Reinfussa za rok 2020 otrzymali:
- Maria Waniczek – pedagog, regionalistka, poetka, animatorka kultury, działaczka na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i upowszechniania tradycyjnego folkloru Spisza;
- Piotr Trochanowski – łemkowski regionalista, społecznik, pedagog, pieśniarz i poeta, który ogromną część życia poświęcił społecznie dla ratowania i animowania dziedzictwa kulturowego swojej rodzinnej Łemkowszczyzny;
- Stanisława Górkiewicz – propagatorka kultury podhalańskiej, jedna z najwybitniejszych polskich instrumentalistek ludowych, która od przeszło 40 lat aktywnie uczestniczy w działalności kulturalno-regionalnej, promując i upowszechniając podhalańską kulturę ludową w kraju i zagranicą.
Wyróżnienia w ramach Nagrody im. Romana Reinfussa otrzymali:
- Bogdan Krok – animator, autor scenariuszy, reżyser i aktor. Inicjator powstania, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej, autor i realizator programu ginącego rękodzieła – koronki klockowej.
- Jan Ryś – regionalista zajmujący się ochroną lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnianiem i rejestracją obrzędów i zwyczajów Krakowiaków Zachodnich z terenu Gminy Chrzanów.
Roman Reinfuss był wybitnym etnografem i badaczem sztuki ludowej, związanym swoją twórczością naukową z góralszczyzną karpacką, w szczególności z Łemkowszczyzną.