piątek, 4 kwietnia, 2025

Mapping prac Mariana Kołodzieja na budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W związku z obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, na budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostaną zaprezentowane prace Mariana Kołodzieja. Artysta plastyk, scenograf teatralny i filmowy był jednocześnie jednym z pierwszych więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Widzowie zobaczą rysunki z cyklu „Klisze pamięci – labirynty”, nawiązujące do tematyki obozowej, w tym pracę pt. „Kolbe ratuje”, prezentowaną również na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej.

Prace Mariana Kołodzieja zostaną wyświetlone na wieży budynku MIIWŚ w piątek (31 stycznia 2025 r.), w sobotę (1 lutego 2025 r.) i niedzielę (2 lutego 2025 r.) w godzinach 18:00–21:00.

Marian Kołodziej (1921–2009) – artysta i scenograf, jeden z pierwszych więźniów Auschwitz-Birkenau o numerze obozowym 432. Przebywał, aż do końca wojny, kolejno w obozach koncentracyjnych: w Groß-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen. Po wyzwoleniu wrócił do Polski. Tworzył scenografię teatralną i filmową, przez lata był związany z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Jego cykl rysunków „Klisze pamięci – labirynty” to przejmujący, osobisty zapis obozowego piekła. Prace artysty znajdują się obecnie w kościele Franciszkanów w Harmężach, a rysunek „Kolbe ratuje”, przedstawiający poświęcenie się za innego człowieka, eksponowany jest w sekcji wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, opisującej doświadczenie życia w obozach koncentracyjnych.

Słowa producentów wydarzenia:

„Żadna publikacja, wystawa czy film nie oddadzą piekła, którym był system niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady. Pomimo starań, by stworzyć możliwie wierną opowieść o bezmiarze zbrodni i cierpienia, historycy i twórcy zawsze będą stali przed próbą opisu tego, co jest nieopisywalne. Świadomi tych ograniczeń, postanowiliśmy oddać głos dziełom jednego z więźniów obozów koncentracyjnych, gdańskiego scenografa i plastyka – Mariana Kołodzieja”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu interpretacji dzieł Mariana Kołodzieja w formie animacji podjął się Krzysztof Głażewski. Oprawę muzyczną wizualizacji stanowi ścieżka dźwiękowa z filmu „Strefa interesów” (kompozycja Mica Levi).

Projekcję zaplanowaliśmy na elewacji północnej Muzeum z kilku względów. Przede wszystkim, jest ona częściowo przysłonięta budynkiem administracyjnym, u jej podstawy znajduje się także tzw. fosa Muzeum. Dzięki temu widzowie będą mogli zapoznawać się z instalacją fragmentami, patrzeć na nią z różnych perspektyw, kontemplować na wiele sposobów. Dzieła Mariana Kołodzieja kryją w sobie tajemnicę, stąd też chcielibyśmy jak najlepiej oddać ducha cyklu „Klisze pamięci – labirynty”, znajdującego się w Harmęży.

Pomysł, organizacja, produkcja wydarzenia:

Mateusz Jasik, Agnieszka Majewska, Karolina Modzelewska, Krzysztof Ptak  

Mapping prac Mariana Kołodzieja został przygotowany specjalnie dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez Krzysztofa Głażewskiego. Reprodukcje cyfrowe fotografii pochodzą ze zbiorów Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach.

Zapraszamy na wydarzenie: https://tinyurl.com/ye2xsz87 i zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych.

Aleksandra Trawińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...