piątek, 25 kwietnia, 2025

Mapping prac Mariana Kołodzieja na budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

W związku z obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, na budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostaną zaprezentowane prace Mariana Kołodzieja. Artysta plastyk, scenograf teatralny i filmowy był jednocześnie jednym z pierwszych więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Widzowie zobaczą rysunki z cyklu „Klisze pamięci – labirynty”, nawiązujące do tematyki obozowej, w tym pracę pt. „Kolbe ratuje”, prezentowaną również na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej.

Prace Mariana Kołodzieja zostaną wyświetlone na wieży budynku MIIWŚ w piątek (31 stycznia 2025 r.), w sobotę (1 lutego 2025 r.) i niedzielę (2 lutego 2025 r.) w godzinach 18:00–21:00.

Marian Kołodziej (1921–2009) – artysta i scenograf, jeden z pierwszych więźniów Auschwitz-Birkenau o numerze obozowym 432. Przebywał, aż do końca wojny, kolejno w obozach koncentracyjnych: w Groß-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen. Po wyzwoleniu wrócił do Polski. Tworzył scenografię teatralną i filmową, przez lata był związany z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Jego cykl rysunków „Klisze pamięci – labirynty” to przejmujący, osobisty zapis obozowego piekła. Prace artysty znajdują się obecnie w kościele Franciszkanów w Harmężach, a rysunek „Kolbe ratuje”, przedstawiający poświęcenie się za innego człowieka, eksponowany jest w sekcji wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, opisującej doświadczenie życia w obozach koncentracyjnych.

Słowa producentów wydarzenia:

„Żadna publikacja, wystawa czy film nie oddadzą piekła, którym był system niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady. Pomimo starań, by stworzyć możliwie wierną opowieść o bezmiarze zbrodni i cierpienia, historycy i twórcy zawsze będą stali przed próbą opisu tego, co jest nieopisywalne. Świadomi tych ograniczeń, postanowiliśmy oddać głos dziełom jednego z więźniów obozów koncentracyjnych, gdańskiego scenografa i plastyka – Mariana Kołodzieja”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu interpretacji dzieł Mariana Kołodzieja w formie animacji podjął się Krzysztof Głażewski. Oprawę muzyczną wizualizacji stanowi ścieżka dźwiękowa z filmu „Strefa interesów” (kompozycja Mica Levi).

Projekcję zaplanowaliśmy na elewacji północnej Muzeum z kilku względów. Przede wszystkim, jest ona częściowo przysłonięta budynkiem administracyjnym, u jej podstawy znajduje się także tzw. fosa Muzeum. Dzięki temu widzowie będą mogli zapoznawać się z instalacją fragmentami, patrzeć na nią z różnych perspektyw, kontemplować na wiele sposobów. Dzieła Mariana Kołodzieja kryją w sobie tajemnicę, stąd też chcielibyśmy jak najlepiej oddać ducha cyklu „Klisze pamięci – labirynty”, znajdującego się w Harmęży.

Pomysł, organizacja, produkcja wydarzenia:

Mateusz Jasik, Agnieszka Majewska, Karolina Modzelewska, Krzysztof Ptak  

Mapping prac Mariana Kołodzieja został przygotowany specjalnie dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez Krzysztofa Głażewskiego. Reprodukcje cyfrowe fotografii pochodzą ze zbiorów Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach.

Zapraszamy na wydarzenie: https://tinyurl.com/ye2xsz87 i zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych.

Aleksandra Trawińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...