12 lipca, w Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, w Michniowie uroczyście otwarto Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.
Obchody rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji pomordowanych mieszkańców wsi Michniów oraz wszystkich mieszkańców wsi pomordowanych i poległych za Ojczyznę w czasie II wojny światowej. Po niej nastąpiło poświęcenie i uroczyste otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich oraz złożenie wieńców i kwiatów przed mogiłą pomordowanych mieszkańców Michniowa.
W czasie policyjnej pacyfikacji, do której doszło w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku wieś Michniów została doszczętnie spalona. Zginęło wówczas co najmniej 204 mieszkańców, w tym 53 kobiety i 47 dzieci. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc dla oddziałów partyzanckich oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Dziś Michniów jest symbolem męczeństwa wszystkich wsi polskich z czasów II wojny światowej.
Projekt rozbudowy i modernizacji Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektu przekroczyła ponad 40 mln zł, z czego blisko 22 mln zł zapewniło MKDNiS.
Budynek ma nieregularny kształt. Powstał z betonu, drewna i czarnej stali. Jest ogrzewany pompami ciepła, które nie emitują szkodliwych substancji do środowiska. Przesuwne ściany w sali wystaw czasowych pozwalają na dostosowanie pomieszczenia do aktualnych potrzeb. Ekspozycji dopełniają rzeźby wykończone drewnem ze starych chat i stodół.