czwartek, 24 kwietnia, 2025

Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej, biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy „Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej, biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich”, który odbędzie się 7 czerwca 2024 r. o godz. 17.00. Wystawa dostępna do 27 października br.

Zdaniem Elżbiety Dzikowskiej biżuteria jest pełnoprawnym dziełem sztuki, należąc do kategorii dzieł „noszonych”. W Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika od 7 czerwca do 27 października 2024 r. oglądać można niezwykle oryginalną kolekcję naszyjników, pierścieni i brosz autorstwa Jolanty i Andrzeja Kupniewskich. Oboje artyści prowadzą od ponad 30 lat pracownię złotniczą i tyle samo poznają arkana sztuki.

Oboje też wypracowali swoją indywidualną stylistykę. „U Joli – mówi Andrzej Kupniewski  – jest ona czysta, przejrzysta i delikatna, u mnie wręcz odwrotnie, ale zawsze z zachowaniem minimalizmu. Moje obiekty sprawiają wrażenie ciężkich i mrocznych przy jednoczesnym zachowaniu ergonomicznej wagi przedmiotów. Elżbieta Dzikowska określiła mnie jako »drapieżnego minimalistę«”.

Jola i Andrzej są wnikliwymi obserwatorami natury, skąd czerpią inspirację tworząc biżuterię. I tak zafascynowani wyjątkową kolekcją zdjęć „Ziemia z bliska” Elżbiety Dzikowskiej, stworzyli cykl biżuterii w metaloplastycznej interpretacji. Uchwycone w artystycznej makrofotografii: wyschnięte koryto rzeki w Mongolii, kora drzew, świetlne refleksy na tafli wody, czy meandryczne formy piasków pustyni, stanowią długotrwałą inspiracją dla Joli i Andrzeja Kupniewskich.

Sztuka łączy,, tym razem pracownię złotniczą z dziełami wybitnej fotografki Elżbiety Dzikowskiej i Jej spojrzeniem na wielki świat. Ekspozycja, która znalazła miejsce w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu jest najlepszym przykładem różnych sposobów postrzegania świata i wyrażania sztuki we wzajemnych relacjach, inspiracjach

Na wystawie, oprócz zdjęć Elżbiety Dzikowskiej i około 100 egzemplarzy biżuterii Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, znalazły się również: filmy Cypriana Olenckiego i Antona Groscha, fotografie Niny Kupniewskiej, Arkadiusza Obszyńskiego, Jacka Ożóga i Sebasstiana Skalskiego oraz prace projektantki mody Joanny Weyna.

Magdalena Nierzwicka, https://muzeum.torun.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...