środa, 14 maja, 2025

Miała strój bogaty, malowany w różne światy

Na „Dzień Kobiet” inauguracja modnej wystawy! „Miała strój bogaty, malowany w różne światy” – nowa wystawa czasowa na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Celebrujemy Dzień Kobiet wyśmienitą ekspozycją o dawnej modzie! Jak ubierano się w czasach bardzo minionych? Dlaczego gusta kierowały się w diametralnie różne strony? Z czym musi się zmierzyć badacz i rekonstruktor niegdysiejszych strojów? Te i i inne ciekawe wątki dotyczące zagadnień historycznego ubioru znajdziemy na wystawie, która już od ósmego marca dostępna będzie na naszym dziedzińcu! Przypominamy, iż wstęp w tą przestrzeń jest całkowicie darmowy!    

Wystawa Miała strój bogaty, malowany w różne światy ukazuje  rolę kobiety (jej preferencje, ambicje czy możliwości) oraz sposób jej postrzegania na tle wczesnośredniowiecznego społeczeństwa przez pryzmat stroju oraz uzupełniającej go biżuterii. Kobiece ozdoby, choć z założenia podkreślające estetyczne upodobania właścicielki, rzadko kiedy pełniły funkcję wyłącznie dekoracyjną. Zdecydowanie bardziej manifestowały pozycję w strukturze rodzinnej czy plemiennej i były wyrazem przynależności kulturowo-religijnej.

Wystawa pierwotnie była prezentowana na terenie Grodziska w Sopocie. Jej autorką oraz kuratorką z ramienia Muzeum Archeologicznego w Gdańsku jest Karolina Czonstke-Świątkowska. Dzięki unikatowym zabytkom zgromadzonym na wystawie w Sopocie, zaprezentowano przenikanie się trzech tradycji: skandynawskiej, słowiańskiej i bałtyjskiej, jakie miało miejsce w południowej części regionu Morza Bałtyckiego w X-XII wieku.

W terminie od 8 marca do 5 maja 2024 roku wystawę Miała strój bogaty, malowany w różne światy będzie można podziwiać na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Innowacją poznańskiej odsłony będzie ukazanie zupełnie innej warstwy zabytkowej. Część posterową uzupełnią znaleziska pochodzące z terenów szeroko rozumianej Wielkopolski jak i samego Poznania. Opiekunem ze strony Muzeum Archeologicznego w Poznaniu będzie Kamila Dolata-Goszcz.

Łukasz Bartkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...