piątek, 22 listopada, 2024

Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego 2022. Gala finałowa

Już za kilka dni poznamy zwycięzców Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego! 22 listopada kapituła konkursu spośród piętnastu nominowanych tytułów wybierze najlepsze w kategoriach: naukowa książka historyczna i reportaż historyczny. W tym roku, w związku z dramatycznymi wydarzeniami za wschodnią granicą, zostanie również przyznana nagroda specjalna dla książki poruszającej temat trwającej od 2014 roku agresji Rosji na Ukrainę lub trwających od 2020 roku protestów na Białorusi i związanych z nimi represji.  

Na początku października zostały ogłoszone nominacje: spośród blisko osiemdziesięciu książek zgłoszonych przez autorów i wydawców, kapituła nominowała pięć publikacji w każdej z kategorii .Już za kilka dni poznamy zwycięzców, którzy dostaną nagrody w wysokości 40 tysięcy złotych. Kapituła może ponadto wyróżnić w każdej z kategorii dwie książki – ich autorzy otrzymają nagrodę w wysokości 15 tys. zł. Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone podczas uroczystej gali w warszawskim Zamku Ujazdowskim.

O Międzynarodowej Nagrodzie im. Witolda Pileckiego

Instytut Pileckiego we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zainaugurował Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego w zeszłym roku, dla uczczenia 120. rocznicy urodzin Rotmistrza. Witold Pilecki nie bez przyczyny został patronem nagrody – jego raporty z Auschwitz-Birkenau relacjonują zbrodnie dokonywane przez Niemców, opisują konkretne wydarzenia, ale zawierają też dogłębną analizę i humanistyczną refleksję na temat sytuacji w obozie. Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego otrzymują autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w danym roku po polsku lub po angielsku, i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów.

W międzynarodowej kapitule Nagrody zasiadają uznani naukowcy: dr Łukasz Adamski, prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, prof. Marek Cichocki, dr Piotr Cywiński (przewodniczący), prof. Magdalena Gawin, prof. Patrycja Grzebyk, prof. Marek Kornat, dr Wojciech Stanisławski i prof. Claudia Weber, jak również korespondent wojenny Jack Fairweather oraz Krzysztof Kosior – przedstawiciel rodziny Patrona Nagrody, prawnuk Witolda Pileckiego.

W 2021 roku Nagrody Pileckiego otrzymali Filip Gańczak za książkę Jan Sehn. Tropiciel nazistów oraz Christina Lamb za głośną pozycję Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women (wiosną tego roku wydaną również w języku polskim). Trudno było uwierzyć w to, że za kilka miesięcy tuż obok nas, na Ukrainie, rozpęta się prawdziwe piekło – także piekło kobiet. Właśnie ze względu na toczącą się za naszą wschodnią granicą wojną, Instytut Pileckiego ufundował trzecią nagrodę w kategorii specjalnej. Została poświęcona wyłącznie publikacjom na temat trwającej od 2014 roku agresji Rosji na Ukrainę lub trwających od 2020 roku protestów na Białorusi i związanych z nimi represji.

Podczas Gali finałowej towarzyszyć nam będą wszyscy nominowani. W tym specjalnie na wydarzenie przybyli z zagranicy: Stanislav Aseyev, ukraiński pisarz i dziennikarz pochodzący z Doniecka, który za publikację reportaży o sytuacji w Donbasie był przez Rosjan więziony i torturowany oraz słowacki reporter Tomáš Forró, zajmujący się kryzysami politycznymi i konfliktami zbrojnymi – także tym toczącym się od 2014 roku na Ukrainie.

Zaproszenie Instytutu Pileckiego przyjęła także ubiegłoroczna nominowana Carmela S. Fonbuena, dziennikarka filipińska, dyrektor Philippine Center for Investigative Journalism, a także korespondentka brytyjskiego „Guardiana”. To ona nagłaśniała sprawę niesłusznego aresztowania i skazania Marii Ressy, współzałożycielki informacyjnego portalu Rappler, ubiegłorocznej laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Wyrok odbił się szerokim echem, był bowiem nie tylko jawnym łamaniem praw człowieka oraz wolności prasy, lecz także sprawą polityczną – Maria Ressa wielokrotnie krytykowała rząd Filipin.

Gala finałowa odbędzie się 22 listopada o godz. 19.00 w Zamku Ujazdowskim, ul. Jazdów 2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...