sobota, 21 grudnia, 2024

MIODOBRANIE W SKANSENIE za nami

Pszczoły należą do najbardziej zapracowanych stworzeń na ziemi. Te pożyteczne owady nie tylko zapylają kwiaty, ale także wytwarzają wiele produktów o właściwościach leczniczych niezastąpionych w kuchni, w medycynie naturalnej i przemyśle. Jak jednak wygląda ich życie? Skąd bierze się miód? Jak powstają pszczele plastry? I, przede wszystkim, który miód jest najsmaczniejszy i jakie właściwości prozdrowotne posiada?  Na te i inne wiele innych pytań odpowiedzi poszukiwali uczestnicy najsłodszej imprezy plenerowej w sierpeckim muzeum – „Miodobranie w skansenie” w minioną niedzielę 7 lipca.

Wydarzenie trwało w godz. 10.00 – 18.00. Muzeum odwiedziło 3866 osób.

W zagrodach tworzących muzealną ekspozycję zwiedzający uczestniczyli w pokazach pszczelarstwa m.in. odymiania w pasiece, zakładania węzy w ramki, czy prezentacji wirówki do miodu. Podczas zwiedzania turyści zobaczyli najczęściej spotykane na terenie Polski typy uli – od kłodowego, przez słomiane koszki, po ule skrzynkowe z ramkami. W jednym z budynków gospodarskich przygotowana została wystawa poświęcona dawnym narzędziom i sprzętom używanym w pasiekach. Mamy nadzieję, że dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy bartne przy dawnej olejarni z Sokołowa.

 W programie imprezy znalazło się też sporo atrakcji dla dzieci. Najmłodsi, ubrani w specjalne skafandry pszczelarskie, „od kuchni” poznali tajniki pracy pszczelarza i prozdrowotne produkty pszczele dzięki Fundacja Rodziny Sadowskich. Wraz z rodzicami lub dziadkami mieli okazję wykonać także hoteliki dla owadów zapylających.

Nie zabrakło oczywiście także innych pokazów związanych z dawnymi pracami domowymi, które podczas każdej z dużych imprez plenerowych organizowanych przez sierpecki skansen cieszą się niesłabnącą popularnością. W zagrodzie z Rempina spotkać można było tkaczkę, a w zagrodzie z Rębowa skorzystać z porad zielarki. W swoich warsztatach pracowali szewc i wiejski plecionkarz, wyplatający z wikliny piękne koszyki.

 O godzinie 14.00 w muzealnym kościele z Drążdżewa odprawiona została uroczysta msza święta w intencji pszczelarzy.

Na kiermaszu miodu i produktów pszczelich znaleźć można było szeroki wybór miodów, pierzgę, propolis, mleczko pszczele, wyroby z wosku, miody pitne, kosmetyki a także wytwory rękodzieła i tradycyjne produkty regionalne. Muzealną scenę amfiteatru przejął w tym roku Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca.  Zespół zaprezentował najpierw „Suitę Kurpiowską” a następnie spektakl „Tradycja Kurpsiu Tradycja!”. Widowisko łączyło w sobie inspiracje kurpiowskim folklorem: muzyką, tańcami, obrzędami i strojami z elementami pantomimy i komedii.”

tekst, foto: Justyna Cieszyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...