środa, 22 stycznia, 2025

Moda i sport

XX wiek to ekspansja mody sportowej.  Zdrowie i sport wymagają odpowiedniej odzieży, różnej od codziennej. Projektując odzież sportową, rozpatrywano właściwości naturalnych i sztucznych włókien, wyszukiwano optymalne sploty tkackie i dziewiarskie. Liczył się też modny wygląd: właściwy kolor, krój, często również marka.

Na wystawie prezentujemy kilkadziesiąt przykładów odzieży sportowej: dawnej, współczesnej i inspirowanej historią. Zobaczyć można obok siebie kobiece pumpy na rower z końca XIX wieku i współczesną funkcyjną odzież rowerową; komplet do gry w golfa z lat 30. XX wieku, strój do gimnastyki z czasów PRL i odzież fitness dla kobiet w ciąży; przedwojenną kurtkę narciarską i kombinezon polskich skoczków; stroje kąpielowe od 1910 roku do współczesności.

Wszystkie współczesne ubiory prezentowane na wystawie zostały zaprojektowane w Polsce. Nasi projektanci odzieży sportowej mają duże osiągnięcia zwłaszcza w dziedzinach sportu, w których od dawna odnosimy sukcesy. Na wystawie zwraca uwagę kombinezon zaprojektowany w firmie PAJAK dla Andrzeja Bargiela, polskiego ski-alpinisty, we współpracy z projektantem Tomaszem Ossolińskim. Rozwiązania przydatne profesjonalnym sportowcom często okazują się niezwykle wygodne dla amatorów codziennej aktywności fizycznej, a ciepła i lekka odzież na wyprawy wysokogórskie okazuje się świetnym rozwiązaniem w czasie ostrej zimy w mieście tak, jak zestaw puchowej odzieży kapsułowej. Z amatorskim sportem wiążą się też ubrania fitness, zarówno produkowane przez duże polskie firmy odzieżowe jak i tworzone w niewielkich pracowniach. Coraz większe znaczenie ma wygodna odzież przeznaczona do aktywnego relaksu: na wystawie to zestaw marki PROSTO. Coraz chętniej w projektowaniu odzieży sportowej biorą udział znani  designerzy, czego dowodem strój dla drużyny łódzkich rugbystek zaprojektowany przez Tomasza Armadę, ciekawego polskiego projektanta młodego pokolenia.

„Moda i sport”. 19 stycznia 2023 – 21 stycznia 2024. „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”. Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, PL. Szczepański 9, Kraków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...