środa, 22 stycznia, 2025

Modelki, Gwiazdy i Królowe w dziełach Jana Matejki

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza do udziału w kolejnym wykładzie naukowym towarzyszącym wystawie czasowej „Moda w służbie wolności”.

Tym razem wykład zatytułowany „Modelki, Gwiazdy i Królowe w dziełach Jana Matejki”wygłosi Marta Kłak – Ambrożkiewicz.

Warto zaznaczyć, że Jan Matejko był artystą, malarzem, wychowawcą wielu pokoleń polskich artystów, a także, wielbicielem i dokumentatorem zabytków oraz kolekcjonerem. Wśród wielu podróży związanych z wystawieniem obrazów, odbywał również wyjazdy, podczas których prowadził inwentaryzację historycznych miejsc tworząc niezwykłą dokumentację rysunkową oraz pozyskiwał również artefakty do własnej kolekcji. Stworzone przez niego dzieła malarskie to ilustracja przeszłości, nie tylko w artystycznej wizji minionych epok, ale również jako tęsknota za lepszą przyszłością. W wielu pracach artysty pojawiają się niezwykłe kobiety – modelki, królowe i bohaterki wydarzeń historycznych.

Marta Kłak-Ambrożkiewicz jest etnologiem i muzealnikiem, kustoszem i kierownikiem Muzeum Domu Jana Matejki – oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, z którym związana jest zawodowo od wielu lat. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół biografii artysty, jego kolekcji oraz recepcji twórczości.

Jest również kuratorem zbiorów Jana Matejki, a także autorką licznych publikacji i wykładów o Matejce, kilkudziesięciu wystaw krajowych i zagranicznych poświęconych jego działalności artystycznej oraz kolekcjonerskiej. Przez wiele lat współpracowała jako wykładowca między innymi z Uniwersytetem Jagiellońskim, stowarzyszeniami przewodnickimi, muzycznymi oraz innymi instytucjami kultury.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach akcji Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich i odbędzie się 30 listopada 2023 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wystawa czasowa „Moda w służbie wolności”  jest jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję akcji „Darmowego Listopada w Rezydencjach Królewskich” oraz nawiązuje tematycznie do obchodzej w bieżącym roku 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Celem wystawy jest ukazanie potęgi mody, dzięki której kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność Ojczyzny, a także umożliwienie zwiedzającym podjęcie refleksji nad charakterem polskich kobiet oraz światem wartości jakim hołdowały. Autorkami koncepcji wystawy i jej kuratorkami są Kinga Kędziora i Renata Grzebuła, zaś konsultacji merytorycznych udzieliła dr Maria Molenda. Partnerami wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych obiektów są Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, Muzeum Wnętrz Dworskich w Śmiłowie, właściciele prywatnych kolekcji oraz Fundacja Nomina Rosae. Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2024 r. w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

Marcin Kapka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...