Kilka tygodni temu Muzeum Sztuki Użytkowej Staatliche Museen zu Berlin otrzymało w prezencie od Brigitte Marchl sukienkę kimonową japońskiego projektanta Kenzō Takady.
Kenzō Takada (urodzony w 1939 r. w pobliżu Osaki w Japonii) założył swoją firmę w Paryżu w 1970 r. Tam też w tym samym roku otworzył swój pierwszy butik – „Jungle Jap”. Znakiem rozpoznawczym marki były niekonwencjonalne zestawienia kolorów i wzorów oraz kolorowe motywy dżungli. Dziś marka znana jest głównie z motywu ryczącego tygrysa, w którego ustach pojawia się „KENZO”.
Projekty Kenzō łączą wpływy kultury azjatyckiej i europejskiej. Otworzył on zachodnie drzwi dla japońskiego projektowania mody i utorował drogę takim projektantom jak Yōji Yamamoto i Rei Kawakubo.
Kimonowa sukienka podarowana muzeum to jeden z bardzo wczesnych modeli Kenzō Takady. Zdjęcie ubranej w nią Brigitte Marchl zostało zrobione około 1974 roku. Nie wiadomo już, jak i kiedy dokonała ona zakupu tego stroju, ale regularnie bywała wówczas w butikach projektantów. Wiele lat później, w październiku 2020 roku, tuż po śmierci Kenzō Takady, Brigitte Marchl przypomniała sobie, że posiada sukienkę autorstwa projektanta. Postanowiła ofiarować ją Kunstgewerbemuseum.
Wzór zdobiący sukienkę to inspirowane Japonią czarno-białe motywy liści klonu w połączeniu z latającymi ptakami na tle inspirowanym techniką Shibouri. Kopertowy dekolt otoczony jest jasnożółtą lamówką. Podobnie wykończone są rękawy i boki sukienki. Góra i dół stroju są przedzielone czarno-białym paskiem z graficznym zdobieniem.
Podarowana przez Brigitte Marchl sukienka wypełnia znaczącą lukę w zbiorach Kunstgewerbemuseum w części dotyczącej japońskiego projektowania mody w II poł. XX wieku.