poniedziałek, 23 grudnia, 2024

„Moja pamięć, moja odpowiedzialność. W moim miejscu.” – konkurs Muzeum Auschwitz

Miejsce Pamięci Auschwitz oraz Instytut Auschwitz-Birkenau ogłosiły międzynarodowy konkurs „Moja pamięć, moja odpowiedzialność. W moim miejscu”. Zgłoszenia można nadsyłać do 21 marca.

– W obliczu narastania nietolerancji, antysemityzmu, ksenofobii i innych postaw nienawiści, pragniemy poprzez konkurs zachęcić młodzież, społeczników, aktywistów, edukatorów, historyków i wszystkich otwartych na działania, do podjęcia działań przede wszystkim na poziomie lokalnym. Czujemy się w obowiązku kształtować w ludziach, szczególnie w młodych pokoleniach, postawy świadome, wrażliwe społecznie, zaangażowane i odpowiedzialne – powiedziała prezes Instytutu Maria Ossolińska.

Celem konkursu jest znalezienie najciekawszych projektów, które poprzez nawiązania do historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, zwracają uwagę na kwestie naszej współczesnej odpowiedzialności za świat, zwłaszcza w wymiarze lokalnym. 

– Naszą ideą jest pokazanie, iż pamięć o Auschwitz może służyć budowaniu odpowiedzialności i uwrażliwianiu ludzi na niesprawiedliwość i ludzką krzywdę. Bardzo ważne jest dla nas promowanie i wzmacnianie postaw obywatelskich oraz wartości demokratycznych, które są jednym z narzędzi przeciwstawiania się nienawiści i obojętności – dodała Ossolińska.

Zgłaszane prace powinny zawierać opis działań już zrealizowanych lub pomysł na projekt. Kryteriami oceny jurorów będą m.in.: nawiązanie do tytułu konkursu, innowacyjność pomysłu/projektu, możliwość jego realizacji, a także spójność i czytelność prezentacji.

Dopuszczalne języki prac to: angielski, niemiecki, francuski, hebrajski, hiszpański, rosyjski, polski i włoski, zaś objętość teksu nie może przekraczać 6000 znaków ze spacjami. Prace należy przesłać drogą mailową na adres dosomething@auschwitz.org do 21 marca 2022 r.

Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie internetowej Muzeum. Zwycięzcy wezmą udział w warsztatach edukacyjnych organizowanych w Miejscu Pamięci, a także będą mieli możliwość zaprezentowania swojego projektu w postaci nagrania podczas konferencji organizowanej na początku lipca w związku z 75. rocznicą utworzenia Muzeum. 

Instytut Auschwitz-Birkenau podejmuje współpracę międzynarodową i oferuje, w ścisłej współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau liczne projekty kulturalno-społeczno-edukacyjne. Celem Instytutu jest budowanie i ciągłe poszerzanie sieci osób zaangażowanych w działania dyplomacji pamięci w Muzeum Auschwitz i docieranie do tych, którzy w Miejscu Pamięci nigdy nie byli.

Działania te Instytut podejmuje we współpracy z instytucjami zajmującymi się tematyką Holokaustu na świecie, instytucjami edukacyjnymi i kulturalnymi, stowarzyszeniami, z osobami zaangażowanymi w tę problematykę.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...