piątek, 22 listopada, 2024

„Movi-emy na głos”: spotkania filmowe Fundacji Avalon i Muzeum POLIN

Fundacja Avalon w ramach projektu Sekson i Muzeum POLIN organizują cykl sobotnich spotkań filmowych „Movi-emy na głos” poświęcony seksualności, niepełnosprawności i prawom człowieka. Po każdym pokazie odbędzie się dyskusja transmitowana w mediach społecznościowych projektu Sekson. Pierwsze spotkanie, na którym zaprezentowany zostanie film „Obóz godności. Rewolucja w życiu niepełnosprawnych”, już 26 marca br. w Muzeum POLIN. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Premierowy pokaz filmów

Pierwszy pokaz filmowy rozpocznie się już 26 marca 2022 roku o godz. 15:00. Podczas spotkania będzie można obejrzeć nagrodzony wieloma nagrodami dokument „Obóz godności. Rewolucja w życiu niepełnosprawnych”, który podejmuje temat powstania amerykańskiego ruchu praw osób z niepełnosprawnościami. Co ciekawe, część jego członków stała się aktywistami, którzy przyczynili się do stworzenia jednego z najważniejszych dokumentów dla grupy osób z niepełnosprawnościami w Stanach Zjednoczonych – ustawy o niepełnosprawności.

Film otrzymał m.in. nagrodę Audience Award na Sundance Film Festival czy Best Feature podczas International Documentary Association. Po pokazie odbędzie się dyskusja z zaproszonymi gośćmi. Aby wziąć udział w spotkaniu w trybie stacjonarnym, wymagane jest zgłoszenie przez formularz dostępny pod linkiem https://bit.ly/pokaz_filmowy_obóz_godności.

– Poprzez wybór filmów o tematyce seksualności, niepełnosprawności, praw człowieka, chcemy działać w obszarze edukacji równościowej. Po każdym seansie filmowym planujemy organizować także dyskusje i debaty, jednocząc wokół tematyki środowiska filmowe, organizacji pozarządowych, aktywistyczne, osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i bliskich. Głęboko wierzymy, że stworzenie takiej platformy wspólnej rozmowy, wymiany poglądów posłuży budowaniu rzeczywistości otwartej na różnorodność i dostępnej dla wszystkich – mówi Żaneta Krysiak, organizatorka cyklu i specjalistka projektu Sekson.

 

Rozpoczęcie debaty

Pokazy odbywać się będą co dwa miesiące. Dla uczestników spotkania są bezpłatne. Po każdej projekcji zaplanowano panel dyskusyjny, który będzie także transmitowany w mediach społecznościowych projektu Sekson. Celem realizowanych przez Fundację Avalon i Muzeum POLIN spotkań filmowych jest rozpoczęcie szerokiej debaty wokół tematyki niepełnosprawności, seksualności i rodzicielstwa, a także przełamywanie barier i stereotypów społecznych.

Patronami merytorycznymi spotkań filmowych są: Koło Naukowe Synergia SWSP, Koło Naukowe Psychologii Klinicznej SWPS, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Koło Naukowe Disability Studies APS, Stowarzyszenie Mudita.

Dostępność Muzeum POLIN

Muzeum POLIN dba o dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami. W sali konferencyjnej A, w której odbywać się będą pokazy, zainstalowana jest pętla indukcyjna. Na parkingu od strony ul. Anielewicza wyznaczone są dwa miejsca parkingowe dla zwiedzających z niepełnosprawnościami, natomiast przy wejściu głównym do budynku (ul. Zamenhoffa) znajduje się pochylnia, którą można pokonać z asystą pracowników ochrony. Przy kasach i stanowisku ochrony przy wejściu głównym dostępne są bezpłatnie wózki dla osób dorosłych. Więcej o dostępności Muzeum POLIN na stronie Muzeum dostępne.


Projekt Sekson i Fundacja Avalon

Projekt Sekson powstał w 2019 roku, ma na celu rzetelne edukowanie w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. W ramach projektu powstała platforma edukacyjna www.sekson.pl, Mapa Dostępności – wyszukiwarka dostosowanych gabinetów i specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami, prowadzone są także spotkania live oraz cykl wywiadów #wyłączamytabu #włączamywiedzę ze specjalistami i osobami z niepełnosprawnościami. Co roku organizowana jest konferencja Sekson poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową.

Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status

organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN oraz zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie.

Fundacja Avalon aktualnie wspiera blisko 12 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej dotychczas przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 260 mln złotych.

ŹródłoMuzeum POLIN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...