czwartek, 7 listopada, 2024

Muzealne dary od artystów

Błony fotograficzne z widokami Gdańska z 1943 r., zdjęcie lotnicze zniszczonego Gdańska z 1947 r. i kolekcja pamiątek po gdańszczanach pochodzenia żydowskiego z początku XX w. – wszystkie te przedmioty zostały podarowane Muzeum Gdańska przez osoby prywatne. Grono darczyńców stale się powiększa.

Gdańscy muzealnicy przygotowali pilotażowy program Darczyńca Muzeum Gdańska, który jest formą podziękowania za wkład w rozwój muzealnych zbiorów. W gronie darczyńców jest już ponad 200 osób, a w ostatnim czasie dołączyły do niego cztery kolejne osoby – trójmiejscy artyści Jola Słoma, Mirek Trymbulak oraz Sergio i Massimo Boldrin z Włoch przekazali nowemu Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie stroje karnawałowe i wisior z bursztynem bałtyckim. Do grona darczyńców przyjęła ich Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Dziękuje, że macie państwo zaufanie do takich instytucji publicznych, jaką jest 50-letnie już Muzeum Gdańska. Dziękuję, że mają do nas zaufanie ludzie, którzy przekazują do muzeum swoje pamiątki rodzinne, najcenniejszą łączność z rodzinnymi korzeniami, tak jak było w przypadku wielu darczyńców, którzy tworzą kolekcje Muzeum Poczty Polskiej  czy kolekcje po Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku. Zależy nam, żeby tego zaufania nie zawieść, odpowiednio dbać i archiwizować darowane eksponaty, żeby jeszcze długo służyły przyszłym pokoleniom

mówiła prezydent Gdańska jednocześnie dziękując muzealnikom za cenną inicjatywę, dzięki której muzealne zbiory stale się wzbogacają.

Bracia Sergio i Massimo Boldrin, słynący z produkcji autorskich karnawałowych masek, przekazali do zbiorów dwa komplety ubiorów, które będą prezentowane w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Jola Słoma i Mirek Trymbulak podarowali muzeum wisior z bursztynem i dwa kostiumy.

Gdy dowiedziałam się o tej uroczystości, byłam bardzo zaskoczona, że ten drobny gest spowodowany chęcią podzielenia się ciekawą rzeczą, która zrobiliśmy, spowodował taką lawinę wydarzeń. Myślałam, że damy kostiumy i maski, bo chcieliśmy, żeby inni mogli też je oglądać. Nie pomyślałam wtedy o tym, czym dla mnie są muzea. Teraz przypomniałam sobie historię z dzieciństwa, kiedy tata pierwszy raz zabrał mnie do muzeum, było to Muzeum Narodowe w Gdańsku. Pamiętam, że byłam wtedy w wielkim zachwycie, że jestem wśród przedmiotów i obrazów, które stworzyli ludzie przed setkami lat. Oni wówczas, te kilkaset lat temu je tworzyli, żyli wśród nich, a teraz byłam pośród nich ja. Dla mnie to było tak, jakbym znalazła się w świątyni. Teraz dowiedziałam się, jak to się dzieje, że eksponaty znajdują się w muzeum. Nasz prosty gest doprowadził to tego, że rzeczy, które daliśmy, staną się eksponatami

mówiła podczas konferencji prasowej Jola Słoma.


Darczyńcą Muzeum Gdańska może zostać każda osoba prywatna, prawna, bądź stowarzyszenie niebędące partią polityczną bądź komitetem wyborczym, które przekaże muzeum pamiątkę związaną z historią Gdańska – zarówno tą dawną, jak i współczesną.

Darczyńca Muzeum Gdańska to pilotażowy projekt naszego Muzeum. Część muzeów identyfikuje Darczyńcę jako osobę przekazującą określone wsparcie finansowe. Niektóre publikują listę osób w formie wykazu. U nas, co oddaje istotę i ducha muzealnictwa, Darczyńcą zostaje każdy, kto przyczynia się do rozbudowy naszej kolekcji. Choć program jest elitarny, każdego traktujemy na tych samych zasadach, tak jak pamiątki, które do nas trafiają. W zamian za przekazanie przedmiotu do naszych zbiorów darczyńca jest uprawniony do bezpłatnego wstępu do muzeum, a jego goście do biletu ulgowego. Darczyńcom i ich pamiątkom poświęcimy także wystawy czasowe, umożliwiając integrację środowiska miłośników historii Gdańska z całego świata. Dodatkowym uprawnieniem będzie także forma upustu na nasze wydawnictwa, a bezpłatnie przekażemy te pozycje, w których umieszczono wizerunek podarowanego przedmiotu. darczyńcy Muzeum Gdańska to grono 205 osób, przeważnie gdańszczanek i gdańszczan, następnie Polek i Polaków oraz 35 miłosników gdańska z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Norwegii, i Kanady. Ta liczba niebawem ulegnie zwiększeniu

mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Chęć przekazania pamiątek można zgłosić mailowo pod adresem historia@muzeumgdansk.pl. Regulamin projektu Darczyńca Muzeum Gdańska znajduje się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...