Błony fotograficzne z widokami Gdańska z 1943 r., zdjęcie lotnicze zniszczonego Gdańska z 1947 r. i kolekcja pamiątek po gdańszczanach pochodzenia żydowskiego z początku XX w. – wszystkie te przedmioty zostały podarowane Muzeum Gdańska przez osoby prywatne. Grono darczyńców stale się powiększa.
Gdańscy muzealnicy przygotowali pilotażowy program Darczyńca Muzeum Gdańska, który jest formą podziękowania za wkład w rozwój muzealnych zbiorów. W gronie darczyńców jest już ponad 200 osób, a w ostatnim czasie dołączyły do niego cztery kolejne osoby – trójmiejscy artyści Jola Słoma, Mirek Trymbulak oraz Sergio i Massimo Boldrin z Włoch przekazali nowemu Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie stroje karnawałowe i wisior z bursztynem bałtyckim. Do grona darczyńców przyjęła ich Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
mówiła prezydent Gdańska jednocześnie dziękując muzealnikom za cenną inicjatywę, dzięki której muzealne zbiory stale się wzbogacają.
Bracia Sergio i Massimo Boldrin, słynący z produkcji autorskich karnawałowych masek, przekazali do zbiorów dwa komplety ubiorów, które będą prezentowane w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Jola Słoma i Mirek Trymbulak podarowali muzeum wisior z bursztynem i dwa kostiumy.
mówiła podczas konferencji prasowej Jola Słoma.
Darczyńcą Muzeum Gdańska może zostać każda osoba prywatna, prawna, bądź stowarzyszenie niebędące partią polityczną bądź komitetem wyborczym, które przekaże muzeum pamiątkę związaną z historią Gdańska – zarówno tą dawną, jak i współczesną.
mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Chęć przekazania pamiątek można zgłosić mailowo pod adresem historia@muzeumgdansk.pl. Regulamin projektu Darczyńca Muzeum Gdańska znajduje się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.