poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Muzealnicy o niewolnictwie

23 sierpnia, w Dniu Pamięci o Niewolnictwie, rozpoczęło swoją działalność Transatlantic Slavery and Legacies in Museums Forum. Gremium, w skład którego weszło na razie kilka brytyjskich muzeów, zaprasza do współpracy muzea, galeria, archiwa oraz organizacje zajmujące się ochroną dziedzictwa.

Prowadzone przez Muzea Narodowe w Liverpoolu we współpracy z Black Cultural ArchivesBristol Culture, Hull Museums, Glasgow Museums i Museum of London forum jest pierwszą krajową siecią, która tak kompleksowo zajmie się tematem niewolnictwa i jego spuścizny w Wielkiej Brytanii. Inspiracją do jego powstania było m.in. ubiegłoroczne odrodzenie się ruchu Black Lives Matter związane z nasilającą się na całym świecie przemocą na tle rasowym. Ogromny odzew ze strony społeczeństwa i sektora kultury pokazały, jak bardzo potrzebne są informacje na ten temat. Wiele muzeów już rozpoczęło lub jest w trakcie planowania przeglądów swoich kolekcji i interpretacji, aby móc lepiej zrozumieć i zbadać powiązania z transatlantyckim niewolnictwem i jego spuścizną oraz historią Imperium Brytyjskiego.

Społeczeństwo coraz częściej oczekuje od muzeów działań, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu trudnych kwestii związanych z przeszłością. W sektorze muzeów zauważa się również, że chociaż w Wielkiej Brytanii wykonuje się wiele pracy w celu pogłębienia wiedzy o kolekcjach, budynkach, w których się one znajdują, i społecznościach, o których opowiadają, nie było dotąd wspólnej platformy, aby o tym rozmawiać.

Forum Transatlantic Slavery and Legacies in Museums będzie działać jako centralny punkt nawiązywania kontaktów i dzielenia się doświadczeniami oraz wiedzą. 

– Forum zapewni bezpieczną i bardzo potrzebną sieć wsparcia dla muzeów, które koncentrują swoje wysiłki na lepszym opowiedzeniu tej przerażającej części naszej historii, która często jest ignorowana – mówi Laura Pye, dyrektor Muzeów Narodowych w Liverpoolu. – Poprzez wspólne zajęcie się tym złożonym tematem, możemy inicjować dyskusje oraz kontynuować podnoszenie świadomości społecznej. 

– Konsultacje pokazują, że publiczność bardzo chciałaby, aby muzea zajęły się dziedzictwem transatlantyckiego handlu niewolnikami i przedyskutowały jego spuściznę – dodaje Duncan Dornan, szef muzeów w Glasgow. -Dokładamy wszelkich starań, aby historia niewolnictwa transatlantyckiego, spuścizna Imperium i kwestie rasizmu zostały potraktowane w sposób jasny i zdecydowany. Sieć umożliwi nam współpracę nad najlepszymi rozwiązaniami, które będą mogły być zastosowane w muzeach w całej Wielkiej Brytanii.

Jeszcze w tym roku w Liverpoolu odbędą się dwa ważne wydarzenia. Oficjalne spotkanie inaugurujące działalność Forum odbędzie się 8 listopada, zbiegając się z doroczną konferencją Stowarzyszenia Muzeów. Drugim wydarzeniem będzie jednodniowe sympozjum, które odbędzie się 10 grudnia w Międzynarodowym Muzeum Niewolnictwa. Będzie ono dostępne także w formule online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...