czwartek, 24 kwietnia, 2025

Muzealnicy w roli modeli – nietypowa sesja w PME

Pracowniczki i pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie pozowali w strojach z wystawy „Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady” do nietypowej sesji fotograficznej, która obiegła Internet.

Wystawa „Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady” to więcej niż prezentacja w sali wystawowej współczesnych typów ludowych w strojach zaprojektowanych przez artystę, ale również próba uchwycenia różnorodnych baniek i stereotypów o Polakach, które sami o sobie tworzymy i utrwalamy w społecznej debacie. Projektant Tomasz Armada wraz z Muzeum zorganizował tej kolekcji ubrań prawdziwą, „modową” sesję zdjęciową, w której w rolę modelek i modeli wcieliły się pracowniczki i pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Przestrzeń muzeum, w której na co dzień prezentowane są eksponaty, stała się scenografią do tej niestandardowej  sesji. Muzealny zespół wcielił się w role współczesnych typów Polaków, prezentowanych na wystawie m.in. Korpolaski, Beneficjenta 500+, Patusiary, Prawdziwego Mężczyzny czy Tradycyjnej Pani Domu.

– To było ciekawe doświadczenie wcielić się w role różnych typów, do których wcale nie było nam blisko – zauważa jedna z uczestniczek sesji. – Tomasz sam wybierał nam stroje i dopiero w dniu sesji dowiedzieliśmy się kto kim będzie. Nie było czasu na przygotowanie roli, a mimo to większości z nas łatwo przyszło jej odgrywanie. Choć wcale nie było to założeniem tej sesji! To pokazuje, z jaką łatwością przychodzi nam wpisywanie się w stereotypy i jak silnie one w nas tkwią oraz oddziałują na nasze zachowania, wydawane opinie i oceny. O tym przede wszystkim jest wystawa „Równorodność”.

Zdjęcia pracownikom i pracowniczkom PME wykonała Karolina Wojtas, młoda artystka i fotografka, która przygotowywała sesję zdjęciową dla włoskiego domu mody Marni. Miesięcznik „British Journal of Photography” umieścił ją na liście najbardziej obiecujących młodych fotografów, a w 2019 roku wygrała konkurs ING Unseen Talent Award w Amsterdamie. Fotografka w swoich sesjach wychodzi poza profesjonalny schemat, jej zdjęcia pełne są kolorów, inspiruje ją dziecięca fantazja, kicz, wspomnienia.

Tomasz Armada to młody projektant ubioru, artysta interdyscyplinarny, kostiumograf. W swojej twórczości rozmywa podział na sztukę niską i wysoką oraz demaskuje kulturowe stereotypy. W ostatnim czasie zwrócił na siebie ogólnoświatową uwagę. Na początku sierpnia br. pojawił się w amerykańskim magazynie Vogue, który wskazał 27 młodych, najciekawszych i niezależnych projektantów mody w artykule, pt. „World Class: Meet the New Generation of Global Independent Designers”. Wśród nich znalazł się właśnie Armada, a artykuł opatrzony jest zdjęciami z sesji, która powstała w PME na Kredytowej 1.

Typy ludowe, w które wcielili się pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, można jeszcze oglądać na wystawie „Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady” na Kredytowej 1 do 3 października. Na stronie www dostępny jest wirtualny spacer, seria oprowadzań po wystawie oraz debata z twórcami w wersji online.

Wystawa zrealizowana jest w ramach projektu „Rzeczy kultowe” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Edukacja kulturalna na lata 2018-20 oraz współfinansowania Samorządu Województwa Mazowieckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...