środa, 1 maja, 2024

Muzealnicy w roli modeli – nietypowa sesja w PME

Pracowniczki i pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie pozowali w strojach z wystawy „Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady” do nietypowej sesji fotograficznej, która obiegła Internet.

Wystawa „Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady” to więcej niż prezentacja w sali wystawowej współczesnych typów ludowych w strojach zaprojektowanych przez artystę, ale również próba uchwycenia różnorodnych baniek i stereotypów o Polakach, które sami o sobie tworzymy i utrwalamy w społecznej debacie. Projektant Tomasz Armada wraz z Muzeum zorganizował tej kolekcji ubrań prawdziwą, „modową” sesję zdjęciową, w której w rolę modelek i modeli wcieliły się pracowniczki i pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Przestrzeń muzeum, w której na co dzień prezentowane są eksponaty, stała się scenografią do tej niestandardowej  sesji. Muzealny zespół wcielił się w role współczesnych typów Polaków, prezentowanych na wystawie m.in. Korpolaski, Beneficjenta 500+, Patusiary, Prawdziwego Mężczyzny czy Tradycyjnej Pani Domu.

– To było ciekawe doświadczenie wcielić się w role różnych typów, do których wcale nie było nam blisko – zauważa jedna z uczestniczek sesji. – Tomasz sam wybierał nam stroje i dopiero w dniu sesji dowiedzieliśmy się kto kim będzie. Nie było czasu na przygotowanie roli, a mimo to większości z nas łatwo przyszło jej odgrywanie. Choć wcale nie było to założeniem tej sesji! To pokazuje, z jaką łatwością przychodzi nam wpisywanie się w stereotypy i jak silnie one w nas tkwią oraz oddziałują na nasze zachowania, wydawane opinie i oceny. O tym przede wszystkim jest wystawa „Równorodność”.

Zdjęcia pracownikom i pracowniczkom PME wykonała Karolina Wojtas, młoda artystka i fotografka, która przygotowywała sesję zdjęciową dla włoskiego domu mody Marni. Miesięcznik „British Journal of Photography” umieścił ją na liście najbardziej obiecujących młodych fotografów, a w 2019 roku wygrała konkurs ING Unseen Talent Award w Amsterdamie. Fotografka w swoich sesjach wychodzi poza profesjonalny schemat, jej zdjęcia pełne są kolorów, inspiruje ją dziecięca fantazja, kicz, wspomnienia.

Tomasz Armada to młody projektant ubioru, artysta interdyscyplinarny, kostiumograf. W swojej twórczości rozmywa podział na sztukę niską i wysoką oraz demaskuje kulturowe stereotypy. W ostatnim czasie zwrócił na siebie ogólnoświatową uwagę. Na początku sierpnia br. pojawił się w amerykańskim magazynie Vogue, który wskazał 27 młodych, najciekawszych i niezależnych projektantów mody w artykule, pt. „World Class: Meet the New Generation of Global Independent Designers”. Wśród nich znalazł się właśnie Armada, a artykuł opatrzony jest zdjęciami z sesji, która powstała w PME na Kredytowej 1.

Typy ludowe, w które wcielili się pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, można jeszcze oglądać na wystawie „Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady” na Kredytowej 1 do 3 października. Na stronie www dostępny jest wirtualny spacer, seria oprowadzań po wystawie oraz debata z twórcami w wersji online.

Wystawa zrealizowana jest w ramach projektu „Rzeczy kultowe” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Edukacja kulturalna na lata 2018-20 oraz współfinansowania Samorządu Województwa Mazowieckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...