15 lat działalności, ponad milion odwiedzających, 103 wystawy czasowe i ponad 2000 ciekawych eksponatów. Tak w skrócie można opisać historię Muzeum Bursztynu w gdańskim Zespole Przedbramia. 14 kwietnia br. symbolicznie zamknięto oddział Muzeum Gdańska i podsumowano jego dotychczasową działalność. Nowa opowieść o bursztynie rozpocznie się latem tego roku, 23 lipca, w Wielkim Młynie.
Gdańsk na wielu obszarach podtrzymuje i pielęgnuje długoletnie, bursztynnicze tradycje. W 2006 roku, w zabytkowym Zespole Przedbramia, dzięki inicjatywie środowiska bursztynników oraz śp. Pawła Adamowicza, powstało Muzeum Bursztynu. Jego zbiory obecnie liczą ponad 2 000 eksponatów, które przekazywali sympatycy i przedsiębiorcy zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bursztynników i Krajowej Izbie Gospodarczej Bursztynu.
Muzeum Bursztynu przez 15 lat odwiedziło ponad milion zwiedzających. W tym okresie zorganizowano 103 wystawy czasowe (w tym 11 za granicą) oraz tyle samo koncertów. Ale przełomowy w tej materii był rok 2018, gdy w oddziale Muzeum zorganizowano 14 wystaw czasowych, w tym wiele poza murami i niewielkimi salami Zespołu Przedbramia. To jeden z powodów przenosin do Wielkiego Młyna, którego otwarcie nastąpi pod koniec lipca br.
mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
W ciągu 15 lat działalności Muzeum Gdańska wsparło 133 darczyńców z całego świata. Przekazane przez nich nowoczesne wyroby jubilerskie, ciekawe okazy inkluzji, bądź żywic kopalnych z całego świata stanowi około 40% obiektów w kolekcji Muzeum Bursztynu.
Częścią konferencji podsumowującej 15 – lecie Muzeum Bursztynu był wyjątkowy koncert na bursztynowej gitarze, który zagrał Krzysztof Hadrych, gitarzysta, producent muzyki elektronicznej i kompozytor.
Historia bursztynowego Fendera Stratocastera jest nie mniej ciekawa, co jej dźwięki. Instrument powstał przed 2007 r. i wówczas był pierwszym takim na świecie. Gitarę wykonał gdańszczanin Walenty Rybak przy pomocy Adama Szamockiego. Do wykonania gitary potrzebne drewno klonowe oraz niespełna 15 kg bursztynu, z którego – po obróbce – użyto ok. 2,5 kg.
Pierwszym muzykiem, który na niej zagrał, był Dariusz Kozakiewicz – gitarzysta grupy Perfect. Do Muzeum Gdańska instrument trafił w 2011 roku, dzięki wsparciu środowiska bursztynników, m.in. Adama Pstrągowskiego, Wojciecha i Bożeny Kalandyków oraz Reginy Kramarskiej. W zbiórce uczestniczyli również koncertujący na gitarze Tymon Tymański i Wojciech Mazolewski. Wykonany przez ostatniego z muzyków utwór „Bursztynowa Rapsodia” został zagrany tylko jeden raz, w 2011 roku, podczas finisażu wystawy „Szeptem”.
Na wystawie w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie bursztynowa gitara zajmie jedno z eksponowanych miejsc na wystawie stałej. Do przypadającego w piątek, 23 lipca br. otwarcia nowej siedziby muzeum poznamy nowe eksponaty sztuki dawnej oraz nowoczesnej, okazy przyrodnicze z całego świata, a także dziesiątki instalacji multimedialnych umieszczonych w tajemniczym półmroku zabytkowego budynku na blisko 1100 m2 sal wystawowych. Pierwsi zwiedzający wejdą bezpłatnie w sobotę i niedzielę, podczas pierwszych dwóch dni 761. edycji Jarmarku Dominikańskiego.
Wystawa stała powstaje dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w programie Polska-Rosja 2014-2020 oraz dotacji celowej Gminy Miasta Gdańsk.