środa, 21 maja, 2025

Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie

W Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, w sercu Starego Miasta Gdańska, zwiedzający mogą zobaczyć bursztyny będące unikatami na skalę światową. Wśród tysiąca eksponatów znajdują się bryłki bursztynu z całego globu, zatopione w nich rośliny i zwierzęta oraz arcydzieła dawnych mistrzów i kolekcja sztuki nowoczesnej.

We wnętrzach zabytkowego Wielkiego Młyna, dominuje półmrok, a na ścianach i podłogach czerń dająca aurę tajemniczości. Osiągnięty w ten sposób kontrast czerni z oświetleniem i jasnym kolorem bursztynu wydobywa jego piękno i wciąga zwiedzających w świat prezentowanych eksponatów.

W ogólnodostępnym holu można zobaczyć największą na świecie 68-kilogramową bryłę bursztynu z Sumatry, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa.

Na pierwszym piętrze wystawy zwiedzający mogą odbyć podróż miliony lat wstecz – do początku formowania się żywic kopalnych i bursztynu bałtyckiego. Najciekawszymi eksponatami są inkluzje, zatopione w bryłkach bursztynu rośliny i zwierzęta. Na poziomie wyżej prezentowany jest wątek bursztynu w kulturze. Znajdują się tu eksponaty związane ze sztuką dawną i współczesną. Unikatem są bursztynowe szachy mające 330 lata, które zostały wykonane w Gdańsku, a następnie trafiły do Amsterdamu i Szkocji. Dzięki zakupowi do nowego muzeum, powróciły do miejsca, w którym powstały i świadczą o mistrzostwie dawnych twórców.

W Muzeum Bursztynu rodziny z dziećmi znajdą wiele atrakcji, w tym kącik edukacyjny z zagadkami o bursztynie, gry i eksponaty, które można dotknąć. Siedziba jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami ruchu oraz słuchu.

tekst: Alicja Bittner

Foto: A. Grabowska, D. Kula

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...