Zwiedzanie Domu Uphagena to podróż w przeszłość. Można poznać życie codzienne bogatego mieszczanina w XVIII w. Wizyta zaczyna się w sieni z reprezentacyjnymi schodami i herbaciarni, później oglądamy elegancki salon, dużą jadalnię i małe saloniki, np. pokój muzyczny. Za małą jadalnią schodami udajemy się na parter – do pomieszczeń gospodarczych.
Johann Uphagen kupił kamienicę w 1775 r., przebudował ją i wyposażył. W XX w. powstało tu muzeum. W czasie II wojny światowej niemieccy konserwatorzy ewakuowali wystrój i wyposażenie. Do tradycji muzeum powrócono w 1998 r. otwierając Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.
W kamienicy Uphagena zaprezentowano pokoje właścicieli i pomieszczenia gospodarcze. Sercem domu jest salon dekorowany boazeriami z malowidłami ukazującymi antyczne budowle oraz duża jadalnia, w której na ścianach są widoczne tematy mitologiczne i antyczne. Na uwagę zasługuje salonik wyłożony boazeriami o tematyce chińskiej i trzy niewielkie saloniki dekorowane przedstawieniami owadów, kwiatów, ptaków. W małej jadalni ustawiono stół i krzesła z dawnego wyposażenia domu.
Na parterze są prezentowane: kuchnia, spiżarnia i izba kucharki. Od wiosny do jesieni można odpocząć na podwórzu.
tekst: Alicja Bittner
foto: D. Kula