niedziela, 22 grudnia, 2024

Muzeum Gdańska – Ratusz Głównego Miasta

Muzeum Gdańska już od ponad 50-ciu lat opowiada o historii Gdańska i jego mieszkańców. Składa się z dziesięciu oddziałów, w których zwiedzający mogą zapoznać się z dziejami miasta i zobaczyć wnętrza zabytkowych budynków. To wyjątkowe miejsca prezentujące eksponaty związane z tysiącletnimi dziejami Gdańska i wydarzenia, które odegrały kluczowe znaczenie na przestrzeni wieków.

Przez cały rok można zwiedzać wystawy stałe i czasowe w Ratuszu Głównego Miasta, Dworze Artusa, Domu Uphagena, Muzeum Bursztynu oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. W sezonie letnim warto odwiedzić Wartownię nr 1 na Westerplatte, Muzeum Nauki Gdańskiej i Kuźnię Wodną w Oliwie.

Muzeum Gdańska promuje muzykę carillonową, którą można usłyszeć z dzwonów – jedynych takich w Polsce – znajdujących się na wieżach Ratusza Głównego Miasta oraz kościoła św. Katarzyny, gdzie mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej lub z mobilnego carillonu. Na wieżach znajdują się również punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę miasta.

RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA

Ratusz Głównego Miasta znajduje się na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Początki budowli sięgają wczesnego średniowiecza. Od połowy XV w. do 1921 r. był on siedzibą władz miasta. W gotycko-renesansowym obiekcie znajduje się jedna z najpiękniejszych sal renesansowych w Europie Północnej. Latem można z wieży podziwiać panoramę Gdańska.

W Ratuszu zapadały decyzje dotyczące miasta. Mieszkańcy stworzyli reprezentacyjne wnętrza, których wystrój pochodzi z czasów świetności Gdańska w XVI i XVII w. Najważniejszymi miejscami są znajdujące się na pierwszym piętrze Wielka Sala Wety (Sala Biała) i Wielka Sala Rady (Sala Czerwona). Druga z nich jest wzorowana na Pałacu Dożów w Wenecji i uważana za najpiękniejsze wnętrze renesansowe w Europie Północnej. Warto tu zobaczyć umieszczony na suficie obraz „Apoteoza Gdańska”, który w alegoryczny sposób opowiada o potędze miasta.

W głównej siedzibie Muzeum Gdańska zgromadzono obrazy, rzeźby, meble i inne przykłady słynnego gdańskiego rzemiosła. Sama budowla kryje wiele ciekawostek, np. najstarsze w Gdańsku drzwi, lochy i ukryte przejścia. Najniższa kondygnacja to nowoczesna sala wystaw czasowych Galeria Palowa, w wieży znajduje się instrument złożony z dzwonów (carillon) oraz punkt widokowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...