1.
SPACER PO DUŻYM GETCIE I ZWIEDZANIE WYKOPALISK
18 maja 2024
15.30 – 17.00
Start: róg ul. Stawki i ul. Dzikiej
Zapraszamy Państwa na spacer po północnej części dawnego warszawskiego getta, w której prawie nie pozostało starych budynków lub fragmentów murów getta. Powojenne osiedla wyrosły tu na gruzach dawnego życia. Pod nowymi ulicami, trawnikami i blokami kryją się piwnice starych żydowskich kamienic i resztki przedwojennego świata.
W czasie spaceru zobaczymy teren wykopalisk archeologicznych na skrzyżowaniu dzisiejszych ul. Miłej i Dubois. Badania w tym miejscu były prowadzone przez badaczy Muzeum Getta Warszawskiego latem 2022 roku. W miejscu badań odnaleziono pozostałości po wybudowanej tu w 1942 roku kryjówce oraz tysięcy artefaktów, należących do żydowskich mieszkańców Warszawy.
Zwiedzimy najważniejsze miejsca pamięci na terenie dawnego getta: Umschlagplatz, z którego w latach 1942-1943 setki tysięcy Żydów wywieziono do obozu zagłady w Treblince i obozów pracy na Lubelszczyźnie, oraz Kopiec Anielewicza, który został odsłonięty w latach 1940., by zachować pamięć o bojowniczkach i bojowcach Żydowskiej Organizacji Bojowej, którzy popełnili w tym miejscu zbiorowe samobójstwo w czasie powstania w getcie warszawskim. Odnajdziemy również ślady dawnej, czasem już nieistniejącej Warszawy – studzienki, słupy trakcyjne, ogrodzenia, które również są świadkami historii miasta.
Spacer poprowadzi Masza Makarowa z Działu Edukacji MGW. Jest przewodniczką miejską, autorką „Przewodnika po getcie warszawskim”, historyczką i dziennikarką.
2.
SPACER PO MAŁYM GETCIE
18 maja 2024
18.00 – 20.30
Start: pl. Grzybowski (przy wystawie plenerowej MGW)
Zapraszamy Państwa na spacer po południowej części dawnego getta warszawskiego, w której mieści się m.in. dawny Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów, przyszła siedziba Muzeum Getta Warszawskiego. Na Placu Grzybowskim, na którym znajduje się wystawa plenerowa MGW, opowiemy Państwu o planach budowy Muzeum i założeniach wystawy stałej, której otwarcie jest zaplanowane na jesień 2026 roku.
Uczestnicy spaceru zobaczą również ostańce na terenie tzw. małego getta – przedwojenne kamienice, fragmenty murów getta – i usłyszą historie z życia warszawskiego getta i jego mieszkańców. W tzw. małym getcie, czyli południowej części dawnego getta warszawskiego, zostało najwięcej śladów przeszłości. Odszukamy wspólnie m.in. zachowane fragmenty murów getta, budynek Żydowskiej Szkoły Pielęgniarstwa, kamienicę, w której mieszkała autorka „Pamiętnika z getta warszawskiego” Mary Berg czy kamienicę poety Władysława Szlengla.
Spacer poprowadzi Masza Makarowa z Działu Edukacji MGW. Jest przewodniczką miejską, autorką „Przewodnika po getcie warszawskim”, historyczką i dziennikarką.
MARTA GRZEGORCZYK |