sobota, 8 lutego, 2025

Muzeum II wojny światowej w Gdańsku zaprasza

SOBOTA 8.02.2025 – godz. 10:00-12:00 lub 13:00-15:00 – sala 12 na poziomie 1, MIIWŚ –

Leśne opowieści – Korzeń drzewa z Westerplatte. – warsztaty rodzinne.

W trakcie prac archeologicznych, nieopodal dzisiejszego Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte został wydobyty korzeń dębu szypułkowego. Prezentowany dziś na wystawie czasowej LAS. SCHRONIENIE OFIAR | KRYJÓWKA ZBRODNI, stanowi jej centralny punkt. Jego niepowtarzalna forma może być interpretowana w różny sposób. To właśnie realizacja dziecięcych pomysłów, nieograniczonych zamkniętym postrzeganiem dorosłego człowieka, stanowi nadrzędny cel naszych zajęć. Czy korzeń z Westerplatte przypomina zwierzę? Czy może fantastyczny obiekt? O tym zadecydują najmłodsi, którzy stworzą za podstawie swojej interpretacji wyjątkowe dzieła przy wykorzystaniu ekologicznych, naturalnych materiałów.

Zajęcia odbywają się w ramach nowej oferty edukacyjnej do wystawy czasowej LAS. SCHRONIENIE OFIAR | KRYJÓWKA ZBRODNI. Stanowią okazję do poznania wyjątkowej wystawy czasowej i do plastycznej interpretacji jej treści w wykonaniu najmłodszych zwiedzających. Od rzeźby z naturalnych materiałów, po przeróżne techniki malarskie – każdy znajdzie swoją przestrzeń do wyrażenia emocji związanych z naszą ekspozycją.

Wspólne uczestnictwo dzieci i dorosłych ma na celu stworzenie przestrzeni do integracji, dialogu i wspólnej pracy, co wzbogaca doświadczenie wszystkich uczestników.

Warsztaty będą odbywać się w sezonie od października do lutego, w wybrane soboty,
w godzinach 10:00-12:00; 13:00-15:00. 

Każde spotkanie będzie trwało ok. 2 godziny i będzie składać się z części teoretycznej (zwiedzanie wystawy czasowej) oraz praktycznej w sali +1/12 (tworzenie prac zainspirowanych zwiedzaniem).

Koszt warsztatów to 7 zł od uczestnika.

Rodzinne warsztaty są skierowane zarówno polskich, jak i dla i ukraińskich rodzin z dziećmi
w wieku od 6 do 12 lat. Liczba miejsc ograniczona 25 uczestników!

Aby wziąć udział w zajęciach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Formularze dla poszczególnych zajęć znajdą Państwo na stronie: https://tiny.pl/b-czmgvt wraz z pozostałymi informacjami.

Rezerwacja uczestnictwa uzyskuje status potwierdzonej po przesłaniu przez Muzeum odpowiedzi z akceptacją formularza.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu edukacja@muzeum1939.pl

CZWARTEK 13.02.2025 – godz. 18:00– Kino Muzeum – Pokaz spektaklu „Do piachu”

13 lutego (czwartek), w przeddzień rocznicy powstania Armii Krajowej, zapraszamy do Kina Muzeum na specjalny pokaz rejestracji słynnego spektaklu Teatru Telewizji pt. „Do piachu”
 w reżyserii Kazimierza Kutza.

Spektakl powstały na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza zaliczany jest do Złotej Setki Teatru Telewizji, choć jego powstanie oraz początkowy odbiór okupione były dużymi utrudnieniami
 i kontrowersjami. Tadeusz Różewicz, który w okresie II wojny światowej był żołnierzem oddziału partyzanckiego Armii Krajowej, pisał „Do piachu” przez siedemnaście lat. W sztuce podjął próbę przedstawienia partyzanckiego losu bez typowej dla rodzimej kultury romantycznej wizji zrywu zbrojnego.

Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem historyków: dra hab. Rafała Wnuka (p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej), dra Janusza Marszalca (zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej) oraz dr Marty Cebery (teatrolożki wykładającej na Uniwersytecie Gdańskim). Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

DO PIACHU (reż. Kazimierz Kutz, 94 min, 1990, Polska, spektakl Teatru Telewizji)

Opis: Dlaczego „Do piachu” wzbudzało i wzbudza tak żywe emocje? Przede wszystkim dlatego, że jest bezwzględną próbą demitologizacji niepodległościowego podziemia w czasie II wojny światowej, a także bezlitosną polemiką z romantyczną wizją walki zbrojnej jako męskiej przygody, patriotycznego obowiązku itp.

Tadeusz Różewicz nie zawahał się przedstawić partyzanckiego życia z naturalistyczną brutalnością. Żołnierze leśnego oddziału – zbiorowy bohater sztuki – w niczym nie przypominają romantycznych duchem młodzieńców z „Kamieni na szaniec” czy „Kolumbów” z powieści Romana Bratnego. Są brudni, śmierdzący, bardziej podobni do zwierząt niż ludzi. Posługują się wulgarnym językiem, potrzeby fizjologiczne załatwiają w zbiorowej latrynie. Mimo to, jak mówi w pewnym momencie ich komendant, w większości są pełni „taktu” i wewnętrznej godności. (opis: materiały prasowe dystrybutora TVP)

Wstęp wolny | Bezpłatne wejściówki są dostępne do pobrania w kasach muzeum, w biletomacie oraz online: https://tinyurl.com/4tywv9rs

PIĄTEK 14.02.2025 – godz. 14:00 – Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim, Gdańsk – „Światło dla Bohaterów”. Pamięć o żołnierzach Armii Krajowej

14 lutego o godz. 14:00 na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku już po raz ósmy rozbłyśnie „Światło dla Bohaterów”. Wydarzenie upamiętnia rocznicę powstania Armii Krajowej – zbrojnego ramienia Polskiego Państwa Podziemnego. Jak co roku, w inicjatywie wezmą udział przedstawiciele władz miasta, muzealnicy, pedagodzy, uczennice i uczniowie oraz działacze społeczni. Groby żołnierzy AK oświetli ponad 600 zniczy.

W wydarzeniu uczestniczyć będą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mateusz Jasik, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, młodzież szkolna, kombatanci i ich rodziny zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Gdańsk, przedstawiciele Muzeum Gdańska oraz członkowie organizacji pozarządowych.

14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza, doszło do przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK wywodziła się ze Związku Walki Zbrojnej i Polskiego Związku Powstańczego, ale w skład jej weszło wiele mniejszych organizacji, m.in.: Narodowa Organizacja Wojskowa (od 1942, częściowo), Komenda Obrońców Polski (od lutego 1942, częściowo), Konfederacja Narodu (od sierpnia 1943), Narodowe Siły Zbrojne (od 1944, częściowo), Bataliony Chłopskie (od 1943, częściowo) i kilka mniejszych.

6 lutego 2025 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał w ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, który będzie obchodzony 14 lutego.

Organizatorzy: Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenie Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim

Partnerzy: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Gdańska

NIEDZIELA 16.02.2025 – godz. 12:00 – Bazylika Mariacka – msza święta w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy Armii Krajowej z okazji 83. Rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.

Aleksandra Trawińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...