PIĄTEK 17.01.2025 godz. 18:00 – Sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego na poziomie -2, MIIWŚ – Koncert „Katalog Drzew”
Zapraszamy na koncert będący kolejną odsłoną cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie „Las – schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni”. Projekt Catalogue des Arbres (Katalog drzew) w wykonaniu Michała Jacaszka i zespołu Kwartludium jest atmosferyczną fuzją dźwiękową, na którą składają się nagrania terenowe, akustyczne improwizacje i cytaty z kompozycji Oliviera Messiaena.
Projekt wywodzi się z fascynacji naturą. Jest to nawiązanie do idei francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena i jego zbioru „Catalogue d’oiseaux” , w którym śpiew ptaków oraz ich otoczenie zostały przełożone na język muzyki.
Wstęp wolny – prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 15 stycznia 2025 r.
tel. +48 58 760 71 80 w godz. 8.15-16.15
e-mail: kultura@muzeum1939.pl
Po koncercie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Las – schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni”
Wykonawcy:
1. Michał Jacaszek – elektronika
Kompozytor, producent i wykonawca muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Autor kilkunastu albumów solowych wydanych w USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii i Polsce. Współpracuje z artystami wizualnymi i video, choreografami oraz reżyserami filmowymi i teatralnymi. Laureat nagród filmowych i teatralnych. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Członek Polskiej Akademii Filmowej.
2.”Kwartludium”
Zespół Kwartludium powstał w 2002 roku, współtworzą go Dagna Sadkowska (skrzypce), Piotr Nowicki (fortepian), Michał Górczyński (klarnet, karnet basowy), Paweł Nowicki (instrumenty perkusyjne). Zespół od początku swojej działalności skupia się na wykonywaniu muzyki najnowszej, stworzonej specjalnie na ten unikalny skład instrumentalny. Kwartludium w swoim dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt prawykonań polskich i światowych. Istotne miejsce w działalności zespołu zajmuje również współczesna muzyka improwizowana. Kwartludium w swoim repertuarze posiada kompozycje graficzne i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej, jak również liczne autorskie projekty muzyczne.
Zespół występował w roli solistów z Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, NFM Leopoldinum we Wrocławiu, Berg Orchestra w Pradze. Kwartludium posiada w swoim dorobku artystycznym liczne nagrania płytowe zrealizowane dla takich wydawnictw fonograficznych jak m.in. DUX, Touch i Requiem Records. W 2009 roku zespół wziął udział w prestiżowym europejskim projekcie „Re:New Music” propagującym wyróżnionych kompozytorów europejskich. W 2012 roku muzyków ponownie zaproszono do kolejnej edycji programu pod nazwą New Music: New Audiences.
W 2007 roku zespół Kwartludium został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. W 2022 roku muzycy uhonorowani zostali nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji jubileuszu 20-lecia działalności artystycznej. Zespół jest również laureatem Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich za zasługi w dziele promocji polskiej muzyki współczesnej.
Wydarzenie pod patronatem medialnym Trójmiasto.pl. Radia Gdańsk i Gdansk.pl.
SOBOTA-NIEDZIELA 18-19.01.2025 – Sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego na poziomie -2, MIIWŚ – Weekend z Kryptologią
W programie spotkania z ekspertami, m.in. Timem Flackiem i Halem Evansem z Uniwersytetu Cambridge, warsztaty edukacyjne i kryptologiczne gry planszowe oraz projekcja kultowego filmu „Sekret Enigmy”. Dowiedz się więcej o historii Enigmy, polskich kryptologach i współczesnym cyberbezpieczeństwie!
Program wydarzenia:
18.01 (sobota)
SALA KONFERENCYJNA:
10:00 – 11:45 – Panel I: Zagadnienia historyczno-kryptologiczne – panel polskojęzyczny, tłumaczenie symultaniczne (POL-ENG)
• Dr Bartosz Naskręcki (UAM) – Poznański przełom Enigmy i jego wpływ na kryptologię powojenną najnowszą
• Prof. Jacek Tebinka (UG) – Znaczenie złamania Enigmy
• Centrum Szyfrów Enigma – Prezentacja postaci Henryka Zygalskiego
11:45 – 12:30 – przerwa
12:30 – 15:00 – Panel II : Cyklometr, polskie metody łamania kodu Enigmy – panel polskojęzyczny, tłumaczenie symultaniczne (POL-ENG)
• Dr Marek Grajek – Enigma, Polscy kryptolodzy i prawda historyczna
• Tim Flack, Hal Evans (University of Cambridge) – Bringing the Polish Cyclometer back to life – prezentacja zrekonstruowanego Cyklometru i zasady jego działania
15:00 – 15:30 – przerwa
15:30 – 17:00 – Panel III: Kryptologia okresu II ws, a cyberbezpieczeństwo – panel polskojęzyczny, tłumaczenie symultaniczne (POL-ENG)
• Prof. Maciej Grześkowiak (UAM) – O współczesnym spojrzeniu na aspekty bezpieczeństwa
• Prof. Marcin Pawłowski (UG) – Klucze kryptograficzne. Od kryptografii asymetrycznej po technologie kwantowe.
POZIOM -2 – Strefa Edukacyjna:
10:00 – 15:00 – Strefa Edukacyjna (stanowisko Centrum Szyfrów Enigma + stanowisko MIIWŚ) – zajęcia wprowadzające w problematykę Enigmy, zabawy kryptologiczne.
Zapraszamy do strefy edukacyjnej towarzyszącej muzealnemu Weekendowi z Kryptologią. Będziemy w niej gościć poznańskie Centrum Szyfrów Enigma, które zaprezentuje repliki historycznych urządzeń szyfrujących. Zwiedzający dowiedzą się w jaki sposób z użyciem grzebienia kryptolog kpt. WP Jan Kowalewski złamał sowiecki szyfr „Rewolucja”, co znacząco wpłynęło na powodzenie strony polskiej w bitwie warszawskiej 1920 r. Dla młodszych uczestników dostępne będą gry i układanki logiczne oraz programowalne roboty Genibot.
Z kolei RADMOR S.A. w Gdyni wyeksponuje historyczne i współczesne urządzenia pozwalające na prowadzenie zaszyfrowanej łączności radiowej.
Muzeum II Wojny Światowej przedstawi repliki niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma oraz plansze obrazujące schemat pracy jednego z rotorów (wirników) urządzenia. Towarzyszyć temu będzie prezentacja wybranych eksponatów – urządzeń łączności z okresu II wojny światowej. Będzie także można zapoznać się z szerokim spektrum wydawnictw książkowych poświęconych Enigmie i polskim kryptologom. Zachęcamy również do zmierzenia się z historycznymi szyframi oraz podjęcia próby kolejnego „złamania” szyfru Enigmy.
19.01 (niedziela)
SALA KINOWA:
12:00 – 13:00 – Fundacja Latebra, Enigma z Wyspy Sobieszewskiej – prezentacja znalezisk wraz
z dyskusją
13:00 – 13:30 – dyskusja wprowadzająca do filmu „Sekret Enigmy”
13:30 – 16:00 – projekcja filmu „Sekret Enigmy” (reż. R. Wionczek, 159 min, 1979 rok, Polska, wojenny)
Wstęp wolny –> bezpłatne wejściówki można pobrać w kasach, biletomacie lub online na stronie: https://muzeum1939.pl/weekend-z-kryptologia-w-miiws/aktualnosci/7337.html
Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym serwisów Trójmiasto.pl, Dzieje.pl i Radia Gdańsk
Zapraszamy również na warsztaty prowadzone przez MIIWŚ:
SOBOTA 11.01.2025 godz. 13:00-15:00 – Sala 12 na poziomie +1 MIIWŚ – Leśne skarby. Tworzenie sztuki z natury. – warsztaty rodzinne – Tworzenie dzieł sztuki inspirowanych wystawą czasową LAS. SCHRONIENIE OFIAR | KRYJÓWKA ZBRODNI w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Mech, kora, suszona trawa i szyszki stanowią nie tylko naturalne piękno, ale mogą również posłużyć, jako twórcze narzędzia. Warsztaty organizowane przy okazji wystawy czasowej LAS. SCHRONIENIE OFIAR | KRYJÓWKA ZBRODNI pozwolą dzieciom na odkrycie niekonwencjonalnych materiałów i metod twórczego wyrazu. Wykonane na zajęciach prace, mogą stanowić zaledwie początek twórczej drogi naszych małych artystów.
Zajęcia odbywają się w ramach nowej oferty edukacyjnej do wystawy czasowej LAS. SCHRONIENIE OFIAR | KRYJÓWKA ZBRODNI. Stanowią okazję do poznania wyjątkowej wystawy czasowej i do plastycznej interpretacji jej treści w wykonaniu najmłodszych zwiedzających. Od rzeźby z naturalnych materiałów, po przeróżne techniki malarskie – każdy znajdzie swoją przestrzeń do wyrażenia emocji związanych z naszą ekspozycją.
Wspólne uczestnictwo dzieci i dorosłych ma na celu stworzenie przestrzeni do integracji, dialogu i wspólnej pracy, co wzbogaca doświadczenie wszystkich uczestników.
Warsztaty będą odbywać się w sezonie od października do lutego, w wybrane soboty, w godzinach 10:00-12:00; 13:00-15:00.
Każde spotkanie będzie trwało ok. 2 godziny i będzie składać się z części teoretycznej (zwiedzanie wystawy czasowej) oraz praktycznej w sali +1/12 (tworzenie prac zainspirowanych zwiedzaniem).
Koszt warsztatów to 7 zł od uczestnika.
Rodzinne warsztaty są skierowane zarówno polskich, jak i dla i ukraińskich rodzin z dziećmi w wieku od 6 do 12 lat. Liczba miejsc ograniczona 25 uczestników!
Aby wziąć udział w zajęciach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Formularze dla poszczególnych zajęć znajdą Państwo na stronie: https://tiny.pl/b-czmgvt wraz z pozostałymi informacjami.
Rezerwacja uczestnictwa uzyskuje status potwierdzonej po przesłaniu przez Muzeum odpowiedzi z akceptacją formularza.