poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza

12.10.2023, godz. 17.00

Spotkanie autorskie z prof. Andrzejem Chwalbą, poświęcone publikacji „Wisła. Biografia rzeki”;

W trakcie spotkania – możliwość zakupu publikacji;
Muzeum Handlu Wiślanego, ulica Spichrzowa 33-35, wstęp wolny

13.10.2023, godz. 18.00

Otwarcie wystawy „Kolor nieobliczalny. Malarstwo Jana Zwolickiego”


Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Wystawa „Kolor nieobliczalny” prezentuje niezwykle barwne malarstwo Jana Zwolickiego, które przyniosło mu rozpoznawalność oraz uznanie publiczności. Artysta urodzony w pobliskim Świeciu, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy,  ze znaczącą dozą ironii ilustruje rzeczywistość, tworząc dynamiczne, barwne i często wielkoformatowe przedstawienia, które odwołują się do tradycji Nowej Figuracji.

20.10.2023, godz. 18.00

otwarcie wystawy „Migawki z przeszłości – Fotografie Grudziądza sprzed 50 lat”, ul. Spichrzowa 17


W ekspozycji zawarty został wybór fotografii ze zbiorów Muzeum im ks. dr. Władysława Łęgi, wchodzących w skład powstałej w 1973 roku dokumentacji konserwatorskiej utworzonej w celu zapoznania się ze stanem fizycznym zabytkowych budynków na grudziądzkiej starówce. Zapraszamy do odbycia niezwykłej podróży w czasie.

21.10.2023, godz. 10.00

Sobotnie warsztaty rodzinne z okazji Międzynarodowego Dnia Archeologii;

Góra Św. Jana w Grucznie

podczas zajęć uczestnicy wykonywać będą pierścionki lub wisiorki z drutu, w nawiązaniu do wystawy archeologicznej „Biżuteria średniowieczna z Gruczna”; zapisy – tel. 56 46 590 63 w.18; cennik: 15,00 zł/os. Wydarzenie w ramach projektu Instytutu Archeologii UMK w Toruniu oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Program Ochrona Zabytków Archeologicznych, pt. „Wczesnośredniowieczne cmentarzysko szkieletowe w Grucznie na pomorzu Wschodnim – badania XIX-XX wiek”.

DNI KULTURY NIDERLANDZKIEJ / ul. Spichrzowa 33-35, Muzeum Handlu Wiślanego

Sobota, 21.10.2023
12:00 –  Słodkie drugie śniadanie po holendersku – warsztaty wypieku tradycyjnych bułeczek Krentenbol
„Życie to nie jest bułeczka z rodzynkami” mówi holenderskie przysłowie, a jednak! Podczas warsztatów z okazji Dni Kultury Niderlandzkiej udowodnimy jak w prosty sposób osłodzić sobie dzień. Krentenbol – to tradycyjny holenderski wypiek. Co ciekawe – zalecany, ze względu na swoje walory odżywcze przez dietetyków – teraz może zagościć na naszych stołach. Podczas Dni Kultury Niderlandzkiej pokażemy jak przygotować te bułeczki w rodzynkowe kropki i podzielimy się wrażeniami na temat ich smaku. Na warsztaty połączone z pokazem przygotowania ciasta oraz poczęstunkiem zapraszamy 21 października.
Na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 56 46 590 63 w. 62, liczba miejsc ograniczona), Wstęp bezpłatny.

13:30 – „Kryza, czepiec  i koronka” – niderlandzkie ubiory mieszczańskie w XVII wieku – wykład Patryka Krygiera.
Miasta i handel zbudowały potęgę Niderlandów. Apogeum pomyślności przyniósł wiek XVII zwany Złotym Wiekiem lub Wiekiem Rembrandta – to wówczas powstały największe dzieła niderlandzkiej sztuki. Podczas wykładu Patryka Krygiera przyjrzymy się ubiorowi zaklętemu w obrazach. To właśnie liczne portrety kobiece i męskie, zamawiane często u najlepszych mistrzów, stały się najbogatszym źródłem do badań nad ówczesną modą. Dowiemy się czym była i skąd wzięła się kryza i czepiec i jaki wpływ na niderlandzki ubiór miała moda hiszpańska, francuska czy włoska.
Tot snel!, Do zobaczenia!
Wstęp wolny.

DNI KULTURY NIDERLANDZKIEJ / ul. Spichrzowa 33-35, Muzeum Handlu Wiślanego

Niedziela, 22.10.2023
10:30 „Pomaluj świat na biało-niebiesko” – warsztaty plastyczne z tworzenia holenderskich fliz.

Moda na chińską biało-niebieską porcelanę opanowała siedemnastowieczną Europę. Chińczycy jednak skutecznie strzegli swojej sekretnej metody wytwarzania tych luksusowych towarów. Kreatywni mieszkańcy Niderlandów znaleźli jednak sposób by zaspokoić potrzeby europejskich klientów. Miasto Delft stało się stolicą malowanego niebieskimi wzorami fajansu a całe Niderlandy zagłębiem produkującym płytki zdobiące ściany bogatych domów zwane flizami. Setki tysięcy sztuk wzorzystych płytek przybywało do portów w Gdańsku i Elblągu, stając się potem ozdobą okolicznych domów i pałaców. Dziś prawie wszystkie flizy z północnej Polski zniknęły bezpowrotnie. Zachowując pamięć o tamtych czasach, podczas Dni Kultury Niderlandzkiej odbędą się warsztaty z malowania fliz inspirowane dawnymi wzorami wykorzystywanymi w Niderlandach.
Warsztaty przeznaczone dla uczestników powyżej 8 r. ż.
Na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 56 46 590 63 w. 62, liczba miejsc ograniczona), Wstęp bezpłatny.

13:00Sztuka zza morza – przykłady manieryzmu niderlandzkiego w Polsce Północnej – wykład Pawła Urbanowskiego. Pieniądze wspomagają handel, a handel wspomaga sztukę w jej rozprzestrzenianiu. Szlaki handlowe stawały się szlakami przemieszczania dzieł sztuki, artystów oraz idei, teorii i wzorców. Wiek XVI i XVII to czas ożywionych kontaktów handlowych Północnej Polski z Niderlandami oraz migracji całych grup społeczności znad Morza Północnego do Rzeczpospolitej. Efektem przenikania  się trendów są realizacje rzeźbiarskie i architektoniczne, które powstały w wiekach XVI i XVII, a których przegląd zostanie zaprezentowany w ramach wykładu Pawła Urbanowskiego.  
Wstęp wolny.

14:30 – Kolorowe tulipany – tulipanowe rękodzieła.
Tulipany przybyły do Niderlandów z Bliskiego Wschodu, z czasem stając się symbolem tego kraju. Ich cebulki były cenne jak złoto, doprowadzając kupców zarówno do bogactwa jak i bankructwa w czasie tzw. tulipanowej gorączki. Na warsztatach towarzyszących Dniom Kultury Niderlandzkiej poznamy historię tego pięknego kwiatu oraz wykonamy z przygotowanych materiałów własne tulipany, które mogą stać się potem ozdobą waszych domów.
Warsztaty przeznaczone dla uczestników powyżej 8 r. ż. Na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 56 46 590 63 w. 62, liczba miejsc ograniczona). Wstęp bezpłatny.


Ważne informacje:

Od 25 września do 20 października 2023 r. nieczynna będzie wystawa „Biżuteria średniowieczna z Gruczna”. Przepraszamy za utrudnienia.

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z odziałem – Muzeum Handlu Wiślanego – w okresie 1 października-30 kwietnia czynne w godzinach 10.00 – 16.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...