Klasztorek, czyli co? To część Muzeum Książąt Czartoryskich łącząca Pałac Czartoryskich z Arsenałem dwiema malowniczymi przewiązkami. Nazwa Klasztorek przypomina, że zanim to miejsce stało się własnością Czartoryskich, należało do sąsiedniego klasztoru Pijarów. Po remoncie i w nowej aranżacji prezentacja w Klasztorku uzupełnia wystawę w Pałacu.
Dawniej to właśnie w Klasztorku znajdowała się główna część wystawionej kolekcji, natomiast aktualnie prezentowane są tu zbiory podzielone na cztery części: „Zbrojownię”, „Dziedzictwo Puław”, „Ciekawości” i „Hotel Lambert”. W sumie znajduje się tam ok. 1800 przedmiotów umieszczonych w pięknych, odrestaurowanych, XIX-wiecznych gablotach.
„Zakończenie remontu konserwatorskiego Klasztorka Muzeum Książąt Czartoryskich i otwarcie w nim wystawy stałej to wydarzenie najwyższej rangi dla polskiego muzealnictwa” – pisze w katalogu do wystawy dyrektor MNK prof.
dr hab. Andrzej Szczerski. – „Po ponad dekadzie zamknięcia cały kompleks budynków i przestrzeni wystawienniczych Muzeum Książąt Czartoryskich został udostępniony publiczności jako całość. Tym samym kończymy złożony proces inwestycyjny, którego kolejne etapy wieńczyły otwarcia: Pałacu w
2019 roku, Arsenału w 2021 roku oraz Klasztorka w 2023 roku. Od dziś ponownie stanowią one całość, połączoną wewnętrznymi przejściami, stanowiąc jeden z najpiękniejszych kompleksów architektonicznych Starego Miasta w Krakowie wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Remont konserwatorski Klasztorka pozwolił nie tylko przywrócić budynkowi jego dawny splendor, zachowując przede wszystkim historyczną architekturę, gabloty muzealne i detale wnętrz, ale również przygotować do prezentacji po raz pierwszy nowe dzieła oraz przestrzenie wystawiennicze.
Warto pamiętać, że to właśnie w Klasztorku rozpoczął się krakowski rozdział historii Muzeum Książąt Czartoryskich i tu wkrótce po przeprowadzce kolekcji z Paryża do Krakowa otwarto pierwszą ekspozycję, prezentującą rzemiosło artystyczne, historyczne memorabilia oraz pamiątki z czasów Izabeli Czartoryskiej, zgromadzone w Puławach.
Inaugurowana dziś wystawa nawiązuje do tej puławskiej historii i pokazuje obiekty, które świadczą o ówczesnym romantycznym modelu muzealnictwa, kiedy to szczególną troską otaczano muzealia ze względu na ich wartość nie tylko artystyczną, ale przede wszystkim historyczną i symboliczną”.
Dlatego na wystawie zobaczymy przedmioty wiązane z królami polskimi, bohaterami narodowymi, muzykami, poetami i pisarzami – takimi jak np. Julian Ursyn Niemcewicz czy Fryderyk Chopin i Marcelina Czartoryska.
Ważnym aspektem ekspozycji w Klasztorku jest także przypomnienie historii zbiorów podczas powstania listopadowego, Wielkiej Emigracji i przeniesienia kolekcji do paryskiego Hôtel Lambert. W Klasztorku znajdzie się także kolekcja rzemiosła artystycznego, numizmatów i medali oraz Gabinet Rycin, gdzie znajdują się znakomite grafiki, które będziemy prezentować w ramach wystaw czasowych w Pałacu.
„Wystawa łączy dwa wątki: pierwszy uzupełnia narrację historyczną (rozpoczętą w Pałacu) o okres napoleoński oraz czasy powstania listopadowego i Wielkiej Emigracji; osiąga on kulminację w centralnie usytuowanym XIX-wiecznym „salonie”, gdzie znajdują się fortepian księżnej Marceliny z Radziwiłłów oraz jej osobisty zbiór pamiątek po Fryderyku Chopinie” – dopowiada w tekście w tymże katalogu kuratorka Muzeum Książąt Czartoryskich dr Katarzyna Płonka-Bałus. – „Drugi wątek prezentuje atrakcyjne memorabilia ze zbiorów puławskich, będące swego rodzaju galerią upamiętniającą osobistości trwale zapisane w dziejach i kulturze Europy i świata; tu – obok innych cennych precjozów – znajduje się m.in. krzesło Szekspira. Atrakcją jest nowo otwarty Gabinet Medali oraz tzw. Ciekawości – pomieszczenia, które zachowały charakter dawnego magazynu”.
Do najciekawszych eksponatów w Klasztorki można, obok kilku już wymienionych, zaliczyć obrazy: Św. Anna Samotrzeć – dzieło nieznanego autora wg Albrechta Dürera, Zwiastowanie Marii – nieznanego autora, Portret mężczyzny wg tradycji uważany za portret Wilhelma Tella – autor nieznany, Portret Henryka IV, króla Francji – nieznanego autora, Portret Jeana-Jacques’a Rousseau – autorstwa Monogramisty M.M., Portret księcia Józefa Poniatowskiego – nieznanego malarza wg Józefa Grassiego, Popiersie Adama Jerzego Czartoryskiego – Klemensa Boryczewskiego, Popiersie Władysława Czartoryskiego – Wiktora Brodzkiego. Zobaczymy tam pamiątki po Napoleonie Bonapartem, Jamesie Cooku, Jeanie-Jacques’u Rousseau, cesarzu Karolu V, królu Franciszku I, królu Anglii Henryku VIII, relikwiarze ze szczątkami Cyda i Jimeny Díaz, Piotra Abelarda i Heloizy, biżuterię patriotyczną związaną z okresem powstania styczniowego. Niejednego gościa Klasztorka urzekną przedmioty używane przez przedstawicieli rodziny Czartoryskich: ubiory, biżuteria, przybory toaletowe czy osobiste, broń oraz medale. Te rzeczy piękne – w zabytkowych wnętrzach i meblach – tworzą czarodziejski klimat tego miejsca.
Więcej informacji na temat remontu Klasztorka znajduje się tutaj:
https://mnk.pl/artykul/remont-klasztorka
Cała inwestycja – remont, konserwacja i aranżacja Pałacu, Arsenału i Klasztorka kosztowała ok. 75 mln zł netto.
Pałac: 43 mln zł
Arsenał: 18 mln zł
Klasztorek: 12 mln zł
Miejsce: MNK Muzeum Czartoryskich, ul. Pijarska 15, 31-015 Kraków
Czas trwania: od 13 czerwca 2023 roku
Godziny trwania:
Poniedziałek: Nieczynne
Wtorek- Niedziela: 10.00-18.00
Kurator: dr Katarzyna Płonka-Bałus
Koordynator: Katarzyna Stolarz
Projektant aranżacji: ART FM
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt współfinansowany z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa
Źródło: MNK INFO