Do otwarcia Klasztorka, ostatniej części kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich, został jeszcze ponad rok. Jednak już teraz kustosze zapraszają na specjalne, przedpremierowe pokazy wybranych eksponatów, połączone z wykładem i dyskusją. Uzupełniając narrację ekspozycji, przypominają one o zmieniającej się w czasie idei muzeum, zapraszając do konfrontacji przeszłości z przyszłością. W programie tegorocznych wykładów na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich zaplanowane zostały także spotkania poświęcone historii Muzeum i wybitnych ludzi je tworzących.
O czym mówią rzeczy?
Cykl „O czym mówią rzeczy? Opowieści dzieł sztuki z kolekcji Czartoryskich” to wyjątkowa okazja do zobaczenia nietuzinkowych dzieł sztuki,, jeszcze zanim staną się częścią nowej ekspozycji stałej. Cenne przedmioty będą cyklicznie prezentowane na dziedzińcu Pałacu, a prezentacji każdorazowo towarzyszył będzie wykład kustosza Muzeum Książąt Czartoryskich.
– Pokazy tytułem i sposobem prowadzenia narracji nawiązują do „mowy rzeczy” i koncentrują się na łączonych z nimi znaczeniach. Prezentacje – poprzez odpowiedni dobór atrakcyjnych wizualnie, bogatych w treści historyczne i artystyczne dzieł sztuki i pamiątek, dotąd nie eksponowanych – wiążą obecną ekspozycję w Pałacu i Arsenale z przyszłą wystawą w Klasztorku, ukazując różne „poziomy” kolekcji Czartoryskich jako nierozłącznej całości – zaprasza dr Katarzyna Płonka-Bałus, Kurator Muzeum Książąt Czartoryskich.
Podczas pokazów na dziedzińcu będzie można zobaczyć m.in. strzelbę rewolwerową z potrójnym zamkiem skałkowym z warsztatu Andrzeja Żukiewskiego w Podhorcach, natomiast w Galerii Sztuki Starożytnej zaprezentowane, wyłącznie na czas wykładu, zostaną XIX-wieczne falsyfikaty zabytków antycznych jakimi są m.in. brązowa figurka wojownika etruskiego, terakotowa grupa Ledy uwodzonej przez łabędzia czy figurka kobiety czytającej z tabletu.
Program pokazów:
- „Królewskość” monarszego trofeum – 29.05.2022
- Kopia – imitacja – falsyfikat. “Antyk” w XIX wieku – 17.07.2022 (Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale)
- Od oryginału do ”falsu”. O (neo)średniowiecznych wyrobach z kości słoniowej w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich – 28.08.2022
- Gabinet de curiosités czyli o osobliwościach natury i sztuki – 6.11.2022
Pokazy, które są otwarte dla publiczności, będą odbywać się o godzinie 12.00 na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich..
Dzieje – ludzie – zbiory
Kolejnym cyklem spotkań w Muzeum Książąt Czartoryskich są „Dzieje – ludzie – zbiory”, przybliżające historię Muzeum Czartoryskich i stojących za nim ludzi – dyrektorów, kustoszy, pracowników. Ilustrowane prezentacją wykłady lub spotkania dyskusyjne to doskonała sposobność, by poznać muzeum „od kuchni”.
– Tematem kolejnych wieczorów będą szeroko pojęte dzieje Muzeum Czartoryskich poczynając od drugiej połowy XIX wieku, opowiedziane w sposób erudycyjny a jednocześnie żywy i anegdotyczny, ukazując nieznane epizody i sylwetki – zapomnianych „ludzi muzeum”: dyrektorów i kustoszy. Ich tłem są wielkie wydarzenia dziejowe i uwikłane w nie – wielkie dzieła sztuki – zapowiada dr Katarzyna Płonka-Bałus.
Pierwszy wykład odbędzie się już 28 kwietnia i poświęcony będzie początkom „zakładu naukowego” księcia Władysława Czartoryskiego i działalności pierwszych kustoszy Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich.
Wykład odbędzie się o godz. 19.00, wstęp bezpłatny.
Kolejny wykład, planowany na czerwiec, będzie dotyczył Muzeum Książąt Czartoryskich Profesora Mariana Sokołowskiego i stawiał pytanie o początki akademickiego muzealnictwa.