Trwają prace nad wystawą stałą Muzeum Pamięci Sybiru. Jego otwarcie planowane jest na wrzesień 2021 roku.
Na wszystkich kondygnacjach budynku muzeum pojawiają się nowe elementy ekspozycji. Przygotowywane i zabezpieczane są również eksponaty, które mają pojawić się na wystawie.
Jedną z najnowszych instalacji są stalowe Stelle, które przedstawiać będą historie, wspomnienia i przeżycia zesłańców. Dzięki nagranej relacji zwiedzający będą mogli wsłuchać się w opowieści osób, które doświadczyły deportacji w głąb Syberii lub Kazachstanu. Z kolei drewniane tabliczki w symboliczny sposób mają przypominać o trudnej, bardzo ważnej części historii ludzi, którzy zginęli daleko od ojczyzny.
Oprócz tych elementów wystawy stałej w muzeum powstaje „Memoriał Katyński”, który zlokalizowany jest w podziemiach dawnej składnicy wojskowej. W tej części wystawy montowane są specjalne tablice z nazwiskami ofiar. Ponadto znajdą się tu przedmioty ocalone z grobów.
Trwają też prace nad zabezpieczeniem cennych pamiątek, które pojawią się na ekspozycji. Część eksponatów została przeniesiona do specjalnie przygotowanych sal. Są to głównie rzeczy z drewna i skóry, czyli przedmioty wrażliwe, wymagające stosowania wielu strategii ochrony konserwatorskiej – głównie w zakresie działań związanych z zarządzaniem mikroklimatem. Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się blisko pięć tysięcy eksponatów, jednak nadal prowadzona jest akcja mająca na celu ich pozyskiwanie. Fotografie, przedmioty codziennego użytku czy dokumenty – wszystkie te przedmioty są dla muzeum niezwykle cenne.
Równolegle z pracami nad wystawą stałą prowadzone są dwie kampanie społeczne. Poprzez akcję #Zapamiętani muzealnicy chcą zaangażować odbiorców do czynnego udziału w budowie wystawy stałej. Zachęcają Sybiraków i ich potomków do przesłania swoich aktualnych fotografii. Zdjęcia znajdą się w finałowej sali wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej – sybir.bialystok.pl.
Jednocześnie prowadzone są aktywne działania mające na celu wzrost świadomości historycznej internautów o Sybirze. Kampania „Po ilu kilometrach” wychodzi naprzeciw wykorzystywaniu słowa Sybir i określenia „zesłać na Sybir” w niewłaściwych kontekstach. Chodzi o to, aby zwrócić uwagę na problem nadużywania tych słów z dość infantylnych i błahych powodów. Zapraszamy do odwiedzenia strony dedykowanej tej akcji – www.poilukilometrach.pl.
(oprac. Anna Kowalska)