czwartek, 18 kwietnia, 2024

Muzeum na półmetku

Trwają prace nad wystawą stałą Muzeum Pamięci Sybiru. Jego otwarcie planowane jest na wrzesień 2021 roku.

Na wszystkich kondygnacjach budynku muzeum pojawiają się nowe elementy ekspozycji. Przygotowywane i zabezpieczane są również eksponaty, które mają pojawić się na wystawie.

Jedną z najnowszych instalacji są stalowe Stelle, które przedstawiać będą historie, wspomnienia i przeżycia zesłańców. Dzięki nagranej relacji zwiedzający będą mogli wsłuchać się w opowieści osób, które doświadczyły deportacji w głąb Syberii lub Kazachstanu. Z kolei drewniane tabliczki w symboliczny sposób mają przypominać o trudnej, bardzo ważnej części historii ludzi, którzy zginęli daleko od ojczyzny. 

Oprócz tych elementów wystawy stałej w muzeum powstaje „Memoriał Katyński”, który zlokalizowany jest w podziemiach dawnej składnicy wojskowej. W tej części wystawy montowane są specjalne tablice z nazwiskami ofiar. Ponadto znajdą się tu przedmioty ocalone z grobów.

Trwają też prace nad zabezpieczeniem cennych pamiątek, które pojawią się na ekspozycji. Część eksponatów została przeniesiona do specjalnie przygotowanych sal. Są to głównie rzeczy z drewna i skóry, czyli przedmioty wrażliwe, wymagające stosowania wielu strategii ochrony konserwatorskiej – głównie w zakresie działań związanych z zarządzaniem mikroklimatem. Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się blisko pięć tysięcy eksponatów, jednak nadal prowadzona jest akcja mająca na celu ich pozyskiwanie. Fotografie, przedmioty codziennego użytku czy dokumenty – wszystkie te przedmioty są dla muzeum niezwykle cenne.

W tej wyjątkowej, nowoczesnej placówce, Białystok godnie upamiętni Polaków przymusowo zesłanych oraz tych, którzy Syberię odkrywali i badali . To muzeum będzie hołdem złożonym Sybirakom, ich rodzinom. Zależy nam na tym, aby było to muzeum o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. I będziemy czynili wszystko, aby tak się stało. Dlatego cieszę się, że jesteśmy już na „ostatniej prostej”

– mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki

Równolegle z pracami nad wystawą stałą prowadzone są dwie kampanie społeczne. Poprzez akcję #Zapamiętani muzealnicy chcą zaangażować odbiorców do czynnego udziału w budowie wystawy stałej. Zachęcają Sybiraków i ich potomków do przesłania swoich aktualnych fotografii. Zdjęcia znajdą się w finałowej sali wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru. Więcej informacji można uzyskać na  stronie internetowej – sybir.bialystok.pl.

Jednocześnie prowadzone są aktywne działania mające na celu wzrost świadomości historycznej internautów o Sybirze. Kampania „Po ilu kilometrach” wychodzi naprzeciw wykorzystywaniu słowa Sybir i określenia „zesłać na Sybir” w niewłaściwych kontekstach. Chodzi o to, aby zwrócić uwagę na problem nadużywania tych słów z dość infantylnych i błahych powodów. Zapraszamy do odwiedzenia strony dedykowanej tej akcji – www.poilukilometrach.pl.

(oprac. Anna Kowalska)

ŹródłoUM Białystok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...