wtorek, 15 kwietnia, 2025

Muzeum Narodowe w Poznaniu – plany 2025

JÓZEF CHEŁMOŃSKI
7 marca do 29 czerwca 2025

Ta wielka monograficzna wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego (1849–1914), jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy,  po edycji wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie  prezentowana będzie w Muzeum Narodowym w Poznaniu.  Choć zestaw prac będzie analogiczny, poznańska ekspozycja będzie różniła się od warszawskiej układem dzieł, aranżacją oraz nieco innym zestawem  prac. Wystawa będzie wyczerpującą prezentacją  dzieł malarskich ( ponad 120) oraz rysunków, które pozwolą oglądającemu  poznać,  przypomnieć, odkryć na nowo Józefa Chełmońskiego jako artystę i postać. 
 
Targ na jarzyny za Żelazną bramą w Warszawie
Pokaz konserwatorski prezentujący wyniki badań obrazu Józefa  Pankiewicza
24 kwietnia do 27  lipca 2025
Czy można ulec złudzeniu?  Przez  lata obraz uważany był za oryginalne dzieło Przedstawimy fascynującą historię domniemanego obrazu Józefa Pankiewicza, metody badawcze oraz zaprezentujemy efekty przeprowadzonej konserwacji.
 
Ukryte znaczenia. Motyw wnętrz w sztuce polskiej od XIX do XXI w.
11.09.2025 – 18.01.2026

Tematyka wnętrz zajmuje intrygujące miejsce w sztuce polskiej. Motyw wnętrza jako temat odrębny mocno ujawnił się pod koniec tego stulecia i przyniósł wybitne realizacje w obrazach przede wszystkim Konrada Krzyżanowskiego Ferdynanda Ruszczyca, Wojciecha Weissa czy Józefa Mehoffera.  Wystawa pokaże dzieła, w których wnętrze jest tematem głównym obrazu w sensie dosłownym  ale także te, których znaczenia związane są bądź z metaforycznym wyobrażeniem stanu duszy, gdyż „wnętrze” to także „życie duchowe człowieka, dusza, serce”).
Tajemniczy portret mężczyzny z Muzeum Narodowego w Poznaniu
20.11.2025 – 1.03.2026

Wystawę poprzedził projekt badawczy poświęcony dziełu jednego z najwybitniejszych malarzy europejskich 1. połowy XVII wieku w zbiorach Galerii Sztuki Europejskiej. Do tej pory dzieło określane było jako obraz naśladowcy ale w wyniku badań jest wielce prawdopodobne, że dzieło to było wykonane przez samego mistrza. Analiza techniki i technologii dzieła, które do tej pory nie było przebadane, pozwala uzyskać wiedzę stanowiącą fundament określenia atrybucji. Kuratorka pokazu dr Martyna Łukasiewicz tę rewelację, do jesieni, trzymać  będzie w tajemnicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Jarmark Wielkanocny 12-13.04.2025 r.

Zgodnie z wiosenną tradycją Muzeum Narodowe Rolnictwa otwiera sezon JARMARKIEM ...

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...