piątek, 25 kwietnia, 2025

Muzeum Narodowe w Warszawie dostępne dla wszystkich

Plan tyflograficzny, pętle indukcyjne, pokój wyciszenia – to tylko niektóre udogodnienia przygotowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, odwiedzających Muzeum Narodowe w Warszawie. Prace zrealizowano dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zrealizowane w 2021 roku inwestycje to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez gości i pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie, a także wnioski płynące z przeprowadzonego audytu dostępności.

Uwagę skupiono w szczególności na strefie wejścia do Muzeum. Na ciężkich drzwiach wejściowych zamontowano siłowniki, otwierające drzwi automatycznie. W kasach, punkcie informacji i szatniach zainstalowano pętle
indukcyjne, dzięki którym osoby słabosłyszące mogą bez przeszkód porozumieć się z pracownikami pierwszego kontaktu. Z myślą o osobach słabowidzących i niewidomych przygotowano plan tyflograficzny (dotykowy)
Muzeum. Do Holu Głównego, muzealnego miejsca spotkań, zamówiono zestaw wygodnych siedzisk.

Muzeum wyszło naprzeciw potrzebom rodziców z małymi dziećmi oraz osób w spektrum autyzmu. W Galerii Sztuki XIX Wieku zaprojektowano pomieszczenie, które pełni dwie funkcje – pokoju rodzinnego i pokoju
wyciszenia. Rodzice mogą tu przewinąć i nakarmić dziecko, a osoby w spektrum autyzmu – odpocząć i zrelaksować się, korzystając m.in. ze słuchawek wygłuszających oraz zabawek sensorycznych.

Szereg prac modernizacyjnych przeprowadzono także w Galerii Faras – do jednego z pomieszczeń wstawiono siedziska, co znacznie zwiększy komfort zwiedzających, w tym uczestników zajęć edukacyjnych.

Z myślą o uczestnikach programów edukacyjnych i towarzyszących organizowanych przez Muzeum zakupiono m.in. lupy elektroniczne oraz zamontowano pętle indukcyjne w Kinie MUZ i w sali edukacyjnej. Pętle
indukcyjne zamontowano ponadto w oddziałach Muzeum Narodowego w Warszawie – Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie: Zwiększenie dostępności Muzeum Narodowego
w Warszawie dla osób z niepełnosprawnościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...