środa, 6 listopada, 2024

Muzeum Narodowe we Wrocławiu państwową instytucją kultury

Muzeum Narodowe we Wrocławiu obchodzi właśnie jubileusz 50-lecia podniesienia do rangi Muzeum Narodowego. W przededniu jubileuszu wicepremier prof. Piotr Gliński oraz marszałek województwa śląskiego Cezary Przybylski podpisali list intencyjny ws. przekształcenia Muzeum w państwową instytucją kultury, dla której jedynym organizatorem będzie Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zostało powołane do życia w 1947 r. jako Muzeum Państwowe. W 1950 r. otrzymało nazwę Śląskiego Muzeum, a w 1970 r. zostało podniesione do rangi Muzeum Narodowego. Dziś posiada cztery oddziały: Gmach Główny, Muzeum „Panorama Racławicka”, kameralne Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł.
Zbiory Muzeum Narodowego liczą obecnie ponad 200 tys. obiektów reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki, począwszy od średniowiecznej śląskiej rzeźby kamiennej i drewnianej, malarstwa śląskiego, polskiego i europejskiego, poprzez rzeźbę nowożytną i modernistyczną, rysunek, grafikę i bardzo bogate zbiory rzemiosła artystycznego minionych epok od antyku przez średniowiecze do początków XX wieku, aż po zbiory książek i dokumentów.

Mija równo 50 lat od dnia, w którym Muzeum Śląskie we Wrocławiu uzyskało zaszczytny tytuł Muzeum Narodowego. To półwiecze to okres konsekwentnego rozwoju tej jakże ważnej dla kraju, regionu i miasta instytucji kulturalnej. To czas, w którym powstały nowe jego oddziały (Muzeum „Panorama Racławicka” i Muzeum Sztuki Współczesnej), rozbudowana została o bezcenne dzieła sztuki jego kolekcja, odwiedziło ją kilkadziesiąt milionów gości i pracowało wiele tysięcy osób. Miejsce wyjątkowe na mapie kulturalnej, które stało się naszym wspólnym powodem do dumy

mówi dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.

Jak informuje MKDNiS, podpisany kilka dni temu list intencyjny jest „potwierdzeniem woli prowadzenia działań zmierzających do stworzenia warunków organizacyjnych i finansowych dla poszerzenia dotychczasowej misji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, poprzez realizowanie jej w przyszłości w formie państwowej instytucji kultury”.

ŹródłoMKDNiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...

Utwór konserwatorski w polskim prawie ...

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka prof. Piotra Ś...