poniedziałek, 18 listopada, 2024

Muzeum niczym morze – otwarte dla wszystkich

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na EUROPEJSKĄ NOC MUZEÓW pod hasłem Muzeum niczym morze – otwarte dla wszystkich

13 maja 2023 r. (sobota)

od 18:00 do 23:00 (ostatnie wejście o godzinie 22:00) w Zamku Książąt Pomorskich i Młynie Zamkowym

W tym roku Europejska Noc Muzeów obchodzona będzie w Zamku Książąt Pomorskich i Młynie Zamkowym pod hasłem Muzeum niczym morze – otwarte dla wszystkich.

Z tej okazji udostępnione zostaną wszystkie wystawy stałe i czasowe. Na zwiedzających czekać będą dodatkowe atrakcje wewnątrz i na zewnątrz. Przy dobrej pogodzie, z wieży zamkowej podziwiać będzie można nocną panoramę Słupska i bulwary nadrzeczne. W sklepiku muzealnym można będzie nabyć wydawnictwa oraz pamiątki muzealne.

Wstęp wolny – pamiątkowa pocztówka uprawniająca do wstępu rozdawana będzie przy wejściu.

Wejście do Zamku wyłącznie od strony ogrodów zamkowych.

Parkowanie na dziedzińcu zamkowym nie będzie możliwe.

W tym dniu Biały Spichlerz otwarty w godzinach 10:00-17:00. Wstęp według cennika.

NAWIGACJA PO ATRAKCJACH NOCY MUZEÓW:

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH

DZIEDZINIEC

Koncert słupskiego zespołu Handszpaki, wykonującego tradycyjne, najpopularniejsze piosenki żeglarskie i marynistyczne. Zespół istnieje od ponad dwudziestu lat i ma w dorobku wiele koncertów w Polsce, jak i za granicą.

PARTER

Wystawa stała: „Skarby książąt pomorskich”

Na wystawie prezentowane są obiekty po ostatnich mieszkańcach zamku, a jednocześnie ostatnich przedstawicielach panującej na Pomorzu dynastii Gryfitów.

Wystawa stała: „Z przeszłości Słupska”

To wystawa poświęcona historii miasta, na której obejrzeć można m.in. wyposażenie słupskich kościołów, wyroby słupskich cechów, plany miasta, insygnia władzy oraz przedmioty związane z życiem codziennym i funkcjonowaniem miasta.

I PIĘTRO

Wystawa stała: „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku”

Na wystawie obejrzeć będzie można eksponaty pochodzące z terenów obecnego Pomorza Środkowego. Ponadto pracownicy Działu Historyczno-Artystycznego przygotują wystawę „Morze na pocztówkach”, na której pokazane zostaną przed- i powojenne pocztówki, których głównym lub uzupełniającym tematem jest morze. Wszystkie wykonane zostały w Ustce, a pochodzą z kolekcji MPŚ w Słupsku.

Opowiadać będą także o modelach żaglowców –  statkach wotywnych przypominających o kontaktach Słupska z morzem i miastami portowymi oraz holenderskim zegarze szafkowym z (nie)ruchomymi statkami oraz malarskim epitafium o tematyce marynistycznej poświęcone rodzinie Blum z Darłowa znajdujących się na wystawie stałej.

Pracownik Działu Edukacji i Promocji zaprosi najmłodsze dzieci do udziału w morskich warsztatach plastycznych, w czasie których będą mogli stworzyć potwora prosto z morskich głębin i rozwiązać żeglarskie zagadki.

Pracownik Działu Konserwatorskiego zaprezentuje fragment swojej codziennej pracy. Na stanowisku konserwatorskim będzie można posłuchać o metodach uzupełniania otworów wylotowych po owadach żerujących w drewnie. Zaprezentowane zostaną przykłady destrukcji obiektów przez kołatki i spuszczele. Omówiona zostanie różnica między kołatkiem a kornikiem, najczęściej mylonych ze sobą owadów.

II PIĘTRO

Wystawa stała: „Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku”

Pracownicy Działu Edukacji i Promocji przygotują pokazy i przeprowadzą warsztaty związane ze „złotem Bałtyku” – bursztynem. Będzie można samodzielnie wyłowić bursztyn oraz sprawdzić jakie skarby sprzed kilku milionów lat on w sobie skrywa.

Na wystawie stałej natomiast obejrzeć można zabytkowe sztućce podstawowe – łyżki, noże i widelce oraz specjalistyczne – do serwowania i spożywania jednego rodzaju potrawy, na przykład ostryg lub jagód.

Sala Rycerska


Pracownik Działu Sztuki i Techniki opowiadać będzie o gobelinie „Powrót Księcia Eryka” przedstawiającym okręty floty jedynego króla z dynastii Gryfitów, nazywanego ostatnim piratem Bałtyku.

W morskim kąciku średniowiecznym zarówno najmłodsi, jak i starsi będą mogli przymierzyć hełm i zbroję, unieść tarczę czy miecz woja z czasów wypraw morskich. Dowiedzą się kim byli pomorscy chąśnicy i poznają ciekawostki związane ze Słowianami i wikingami działającymi na Bałtyku.

Zobaczyć tu będzie można także część imponujących zbiorów prywatnych słupskich kolekcjonerów związanych z morzem i Pomorzem.

Wystawa czasowa: „Krzysztof Grzesiak (1952-2021). Malarstwo z kolekcji MPŚ”

Kurator wystawy będzie oprowadzał po wystawie czasowej. Ten współczesny artysta większość życia spędził i tworzył w Lęborku, a po jego śmierci kolekcję jego prac przekazano w darze muzeum w Słupsku.

Pracownik Działu Konserwatorskiego przedstawi problemy konserwatorskie związane z autorską techniką malarską, a także jej konsekwencjami technologicznymi mającymi wpływ na obecny stan zachowania obrazu Krzysztofa Grzesiaka „Bez tytułu (trzy postaci)”.

Wystawa czasowa: „Śledź w porcelanie. Kolekcja pojemników na ryby ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”

Kuratorka wystawy będzie oprowadzała po wystawie i wprowadzała w tajniki serwowania morskich ryb. Śledzie jedzono od zawsze i jedli je wszyscy, można je przyrządzać na setki sposobów, a wysoka wartość śledzia w jadłospisach ma odzwierciedlenie w naczyniach do jego serwowania – powstało ich nie mniej niż jest sposobów przyrządzania tej smacznej ryby.

Wieża zamkowa

Przy ładnej pogodzie, będzie można podziwiać nocną panoramę Słupska i bulwary nadrzeczne. Obejrzeć też można kopie pocztówek i grafik przedstawiające panoramy i widoki dawnego Słupska.

Kręta klatka

Schodząc zabytkowymi schodami obejrzeć będzie można współczesne fotografie słupskiego fotografa Waldemara Michorzewskiego wykonane w czasie podróży nad Bałtykiem.

MŁYN ZAMKOWY

Wystawa stała: „Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś”

Dolna kondygnacja

Na wystawie stałej zajmującej dwie kondygnacje prezentowane są zbiory etnograficzne muzeum. Część z nich reprezentuje kulturę dawnej ludności autochtonicznej Pomorza – m.in. Kaszubów i Słowińców. O przykładach kultury materialnej i życiu na dawnej wsi opowie pracownik Oddziału MPŚ – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, które w tym roku obchodzi 60. rocznicę istnienia.

Środkowa kondygnacja

Na wystawie stałej obejrzeć można pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku.

Ponadto odbędzie się pokaz filmów i opowieść Pracownika Działu Bibliotecznego i Zbiorów Specjalnych o projekcie „Tożsamość w  zagrożeniu” ‘Identity on the line’ (I-ON) realizowanym w ramach „Kreatywnej Europy”, dotyczącym osadnictwa ludności na Pomorzu po II wojnie światowej.

Wystawa czasowa: „Jajko. Symbolika początku”

Kuratorka wystawy będzie opowiadała o wystawie oraz prowadziła pokaz tworzenia pisanek metodą batikową.

ELEKTROWNIA WODNA

Będzie można zajrzeć do środka zamkniętego na co dzień budynku, obejrzeć turbinę i poczytać o jej remoncie i modernizacji.

HERBACIARNIA W SPICHLERZU RICHTERA

Wystawa czasowa: „Summa Summarum”. Wystawa prac fotograficznych uczniów IV klasy o profilu technik fotografii i multimediów Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku. Wystawę można oglądać przy filiżance gorącej kawy lub herbaty w otwartej, w ten dzień specjalnie do godziny 23:00, herbaciarni.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...