poniedziałek, 18 listopada, 2024

Muzeum Okręgowe w Toruniu ma 160 lat

9 lipca 1861 roku Magistrat Torunia skierował do Rady Miasta projekt utworzenia Museum für Kunst und Altertum. Po uzyskaniu akceptacji tego organu i przygotowaniu projektu regulaminu władze miejsce zwróciły się 16 lipca do nadprezydenta prowincji pruskiej Augusta von Eichmanna o zgodę na to przedsięwzięcie i otrzymały ją 22 lipca. Tę właśnie datę uznaje się za początek istnienia instytucji, bez której trudno dziś sobie wyobrazić gród Kopernika.

W jednej z sal na drugim piętrze Ratusza Staromiejskiego utworzono Städtisches Museum z połączonych zbiorów Coppernicus-Verein i Gminy Miejskiej oraz darów i depozytów mieszkańców Torunia, cechów rzemieślniczych, członków i sympatyków Towarzystwa. Zarząd nad Muzeum Miejskim przekazano kuratorium składającemu się z dziewięciu członków (dwóch z Magistratu, dwóch z Rady Miejskiej i pięciu z Towarzystwa).

Zwrócono się do władz państwowych i miejskich w regionie z apelem o pomoc i poparcie dla nowej placówki oraz o „przekazanie wszelkich osobliwości z terenu do zbiorów muzeum”. Do władz i osób prywatnych rozesłano także kwestionariusze z zapytaniami dotyczącymi posiadanych przez nie dzieł sztuki. „Akcja ta dała tak poważne rezultaty, że prowizoryczne pomieszczenie zbiorów okazało się wkrótce niewystarczające nawet na zmagazynowanie wszystkich obiektów”. Zbiory zinwentaryzowano i podzielono na pięć grup:

  • sztuka (rzeźba, malarstwo, grafika, rysunki)
  • starożytność (broń, ozdoby, pieczęcie, zabytki archeologiczne)
  • przyrządy naukowe (modele)
  • przyroda
  • wyroby rzemieślnicze oraz odrębny gabinet numizmatyczny.

Tak rozpoczęła się 160-letnia historia instytucji znanej dziś jako Muzeum Okręgowe w Toruniu, odwiedzanej (w czasach przedpandemicznych) przez 400 tysięcy osób rocznie, posiadającej obecnie siedem oddziałów (Ratusz Staromiejski w Toruniu, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienica Pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Toruńskiego Piernika oraz Muzeum Twierdzy Toruń), które stały się wizytówką miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...