Jeszcze do 15 sierpnia można jeszcze oglądać w pałacu wystawę ubiorów historycznych. Warto przyjrzeć się szczegółom strojów noszonych przez kobiety i mężczyzn w XVII wieku, a przy tym zrozumieć, jak trudne jest dziś wykonanie ich pełnych rekonstrukcji…
13 sierpnia zapraszamy na kolejny niedzielny koncert w ogrodach przy Oranżerii. Piękne melodie i słowa znanych piosenek, rozbrzmiewające w kwitnącym otoczeniu, będą źródłem dobrych wrażeń.
A jeśli Wasze dzieci potrzebują atrakcji i inspiracji, zabierzcie je na Letnie harce w ogrodach! W każdy wtorek, czwartek i sobotę organizujemy rodzinne gry i zabawy na trawie, na polance przy Pompowni.
Tymczasem w pałacu trwają prace konserwatorskie. Blask odzyskują malowidła ścienne w Galerii Północnej, dzieła wybitnych malarzy Michelangelo Palloniego i Giuseppe Rossiego.
Z kolei w historycznych wnętrzach tzw. Sypialni Pani przywracamy XIX-wieczny wystrój i charakter dekoracji, której cennym elementem są wzorzyste papierowe obicia ścienne. O efektach działań konserwatorów będziemy informować!
13 sierpnia zapraszamy na nowy cykl koncertów promenadowych organizowanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Centrum Kultury Wilanów. Koncerty ukazują kulturową ciągłość sztuki muzycznej Europy. Nawiązują formułą do koncertów promenadowych, które zaistniały w kulturze muzycznej w XIX w. i odbywały się w największych ówczesnych stolicach Europy – Wiedniu, Paryżu czy Londynie. Ten typ muzycznych przedsięwzięć stanowił alternatywę dla koncertów wykonywanych w salach koncertowych, przeznaczonych dla elitarnego słuchacza. Koncerty promenadowe rozbrzmiewały dla wszystkich, a ich swobodniejsza atmosfera i estetyczna przystępność znacząco przyczyniły się do egalitaryzacji odbioru muzyki i popularyzacji muzyki artystycznej. Niepowtarzalna muzykalność i talent wykonawców oraz magia instrumentów i głosów w otoczeniu historycznych ogrodów będą źródłem niezapomnianych wrażeń.
Harmonogram
13 sierpnia 2023 r., Anna Maria Adamiak: „O mój rozmarynie”
Koncert z okazji obchodów święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy bitwy warszawskiej.
Wykonawcy: Anna Maria Adamiak – śpiew, Andrzej Frołow – akompaniament, Przemysław Skałuba – klarnet, saksofon.
Program: „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ułani, ułani”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza kadrowa” oraz unikatowe piosenki żołnierskie autorstwa Hanki Ordonówny.
Warsztaty kaligraficzne w Scriptorium Villa Nova
Średniowieczne manuskrypty to efekt pracy wielu artystów. Każdy z nich odgrywał jednakowo ważną rolę w powstaniu księgi, stanowiącej nierzadko wyjątkowe dzieło sztuki. Księgi przez kilka miesięcy, a czasem nawet lat, przepisywano ręcznie gęsim piórem na pergaminie, bogato ozdabiano inicjałami czy całostronicowymi miniaturami, a na koniec oprawiano w kosztowne oprawy. Nad ich powstawaniem pieczę sprawowały klasztory. Podczas warsztatów zgłębimy tajniki pracy średniowiecznych pergaministów, skrybów, rubrykatorów, korektorów, iluminatorów oraz zaprezentujemy materiały i narzędzia używane przez nich w trakcie pracy. Poznamy kolejne etapy procesu powstawania rękopiśmiennej księgi. Pokażemy, jak numerowano karty w składce. Opowiemy o różnych typach dawnych opraw książkowych. Uczestnicy warsztatów wypróbują swoje zdolności i przekonają się, jakie prace mogliby wykonywać w średniowiecznym skryptorium.
Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak i Rafał Cała
Dla kogo: dzieci (powyżej 12 lat), młodzież, dorośli
Kiedy: 13 sierpnia, godz. 11.30–13.30
Gdzie: zbiórka w szatni pałacowej
Bilety: 20 zł
Zobacz pałac i park! | oprowadzanie w cenie biletu | soboty i niedziele
Zapraszamy na weekendowe oprowadzania przybliżające historię pałacu, symbolikę dekoracji jego wnętrz oraz bogactwo ogrodów.
Edukatorzy opowiedzą o etapach budowy rezydencji, architektach, malarzach, rzeźbiarzach oraz jego słynnym właścicielu – królu Janie III. Rozszyfrujemy znaczenia ukryte w obrazach i rzeźbach, a także poznamy funkcje pomieszczeń i przedmiotów, które zobaczyć można na trasie zwiedzania.
KIEDY: soboty i niedziele, godz. 11.00 i 13.00 (do końca roku)
REZERWACJA: nie obowiązuje, ale liczba miejsc jest ograniczona do 25 osób
ZBIÓRKA: w szatni w pałacu
WSTĘP: w cenie biletu wstępu do pałacu
DLA KOGO: oferta przeznaczona tylko gości indywidualnych
Zobacz park
Edukatorzy oprowadzą po najpiękniejszych zakątkach ogrodów, przybliżą historię ich powstania oraz zaprezentują różnorodność stylów ogrodowych, które możemy podziwiać w Wilanowie. Opowiedzą też o walorach przyrodniczych tej enklawy natury w bliskości wielkiego miasta.
KIEDY: niedziele, godz. 12.30 (od 7 maja do końca września)
REZERWACJA: nie obowiązuje, ale liczba miejsc jest ograniczona do 30 osób
ZBIÓRKA: mały dziedziniec pod daszkiem (zobacz na mapie)
WSTĘP: w cenie biletu wstępu do parku
DLA KOGO: oferta przeznaczona tylko gości indywidualnych