sobota, 27 lipca, 2024

Muzeum Pamięci Sybiru: nowa przestrzeń wystaw czasowych

Wystawa stała muzeum przy Węglowej 1 zdobyła już uznanie zwiedzających i specjalistów z całego kraju – w 2022 r. wyróżniono ją w prestiżowym konkursie muzealniczym Sybilla. W 2023 r. Muzeum Pamięci Sybiru poszerza swoje możliwości dzięki inwestycji w przestrzeń wystaw czasowych.

Do użytku został właśnie oddany kompletny system ekspozycyjny składający się z 20 nowoczesnych paneli ekspozycyjnych, 11 postumentów z kloszami ekspozycyjnymi oraz 2 gablot umożliwiających prezentację dużych obiektów, np. umundurowania. Integralną częścią inwestycji jest system multimedialny, na który składają się: panel podświetlany LED, 6 odtwarzaczy multimedialnych, 3 projektory krótkiej projekcji, 3 ekrany projekcyjne, 3 monitory dotykowe, 3 głośniki kierunkowe i 3 słuchawki jednogłośnikowe. Sterowanie wystawą umożliwia specjalna aplikacja. Autorem projektu wykonawczego systemu wystawienniczego jest Kasper Skirgajłło-Krajewski.

– To zakończenie procesu inwestycyjnego w Muzeum Pamięci Sybiru – powiedział na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku, Rafał Rudnicki. Reprezentant władz miasta przedstawił koszty inwestycji, której pełna wartość wyniosła 938 319,03 złotych: 196 953,30 złotych wyniosło dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury, 137 104,90 tysięcy złotych ze środków własnych Muzeum Pamięci Sybiru oraz 604 260,83 złotych z budżetu Miasta Białegostoku.

– Zaczynaliśmy w styczniu 2017 roku w małej salce na Sienkiewicza, w sześć osób – przypomniał dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. dr hab. Wojciech Śleszyński. – Dzisiaj kończymy najnowocześniejszym muzeum. Rok temu otworzyliśmy wystawę stałą, ale cykl inwestycyjny był dalej prowadzony. Tydzień temu informowaliśmy o panelach fotowoltaicznych, a dzisiaj prezentujemy państwu przestrzeń, która może być wykorzystana w różny sposób: do prezentacji multimediów, obiektów, wystaw. Pierwszą, dużą wystawę czasową otworzymy jesienią. Musi ona dorównać poziomem do wystawy głównej. Planujemy jedną, dwie wystawy czasowe rocznie, ale poza tym odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia wystawiennicze.

Zapytany o plany Muzeum Pamięci Sybiru na 2023 rok, profesor Śleszyński powiedział:

– Przygotowujemy kolejny Bieg Pamięci Sybiru, rozwijamy nasze nowe cykle, a w sierpniu odbędzie się międzynarodowy Peleton Pamięci. W tym roku odbędzie się on nie tylko w Białymstoku, ale i Wilnie, Rydze i Tallinie. Przede wszystkim kontynuujemy misję, jaką nam wyznaczył Prezydent Miasta Białegostoku: działamy na rzecz nawiązywania kontaktów ze środowiskami sybirackimi na całym świecie, zwłaszcza z pokoleniami wnuków i prawnuków Sybiraków i Sybiraczek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Z wiejskiego stołu

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...