poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Muzeum Pamięci Sybiru wśród liderów dostępności

Muzeum Pamięci Sybiru zaprosiło do siebie przedstawicieli kilkunastu instytucji kultury z województwa podlaskiego na konferencję „Poszerzenie dostępności instytucji kultury”. To pierwsza taka inicjatywa w regionie po wejściu w życie nowych regulacji prawnych.

Na Węglową 1 przybyli pracownicy muzeów, galerii i centrów kultury, którzy w swoich instytucjach pełnią (lub będą pełnić) rolę koordynatora dostępności. Czym zajmuje się taka osoba? Wyjaśnia koordynator ds. dostępności w Muzeum Pamięci Sybiru, Karolina Mosiej-Zambrano:

– Zadaniem koordynatora jest udostępnienie działalności instytucji jak najszerszej grupie odbiorców, także tym o szczególnych potrzebach. Koordynator śledzi aktualne przepisy, dba o wdrożenie odpowiednich rozwiązań, szkoli pracowników.

Na konferencji prelekcje wygłosili Anna Żórawska – prezeska Fundacji Kultury bez Barier, Robert Więckowski – wiceprezes tej fundacji oraz Tomasz Włodarski – zastępca dyrektorki Małopolskiego Instytutu Kultury. Wyjaśniali, na czym polega praca koordynatora i jakie wyzwania czekają instytucje kultury, które chcą się otworzyć na potrzeby swoich odbiorców.

Po części wykładowej uczestnicy spotkania wzięli udział w warsztatach, w czasie których dyskutowali o problemach z dostępnością, szukali nowych rozwiązań i dzielili się dobrymi praktykami.

– To był najważniejszy cel tego spotkania: zainicjowanie regionalnej Sieci Liderów i Liderek Dostępności – tłumaczył prof. dr. hab. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.


Muzeum Pamięci Sybiru, najnowocześniejsza w regionie placówka, zarówno pod względem budynku, jak i samej wystawy stałej zostało przygotowywane zgodnie z najnowszymi przepisami i wiedzą dotyczącą dostępności. W Muzeum zadbano o specjalne rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością ruchu – udostępniane są bezpłatnie chodziki i wózki inwalidzkie, dostosowano parking, podjazdy i toalety. Z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku przygotowano w technologii druku 3D makietę wystawy oraz modele wybranych eksponatów. Są one także opisane alfabetem Braille’a. Odwiedzający mogą też skorzystać z audioprzewodnika z audiodeskrypcją. Specjalnie dla osób z dysfunkcją słuchu w Muzeum Pamięci Sybiru zamontowano pętle indukcyjne – zarówno w kasach, w sali audiowizualnej, jak i na wystawie stałej. Do tego w audioprzewodniku proponowana jest ścieżka w polskim języku migowym.

Zadbano także o osoby neurowrażliwe – z myślą o nich w środy na wystawie stałej są ciche godziny zwiedzania, a w budynku Muzeum zaaranżowano „pokój wyciszenia”.

Działalność Muzeum Pamięci Sybiru na rzecz dostępności docenili specjaliści z Fundacji Kultury bez Barier, którzy na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowali publikację o wzorcowych rozwiązaniach w instytucjach kultury także na przykładzie tego muzeum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...