poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku laureatem festiwalu Heritage in Motion

Na przestrzeni ostatnich czterech lat informowaliśmy Państwa o uczestnictwie słupskiego Muzeum w niesamowitej przygodzie, jaką był międzynarodowy projekt „Tożsamość w zagrożeniu” („Identity on the Line”). Sześć muzeów z Norwegii, Szwecji, Danii, Słowenii, Chorwacji i Polski oraz Uniwersytet Wileński badało siedem wybranych procesów migracyjnych, które miały miejsce w Europie w ostatnich stu latach.

Zespół Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w składzie Marzenna Mazur, Dorota Ciecholewska-Hanowska i Katarzyna Maciejewska skupił się na unikatowym wydarzeniu, jakim była niemal całkowita wymiana populacji na Pomorzu i w Słupsku po 1945 r. Rozmawialiśmy zarówno z pierwszymi osadnikami, którzy przybyli do miasta po drugiej wojnie światowej, jak i ich potomkami, po to, aby pokazać jaki obraz miasta i ich osobistych doświadczeń pozostał w ich pamięci i co przekazali kolejnym pokoleniom, jak również z mieszkańcami dawnego, niemieckiego Stolpu, którzy zdecydowali pozostać się w polskim Słupsku. Zgromadziliśmy dziesiątki godzin nagrań, które opracowaliśmy w formie krótszych filmów z wywiadami (prezentowanych obecnie w Białym Spichlerzu z polskimi i angielskimi napisami), powstało również obszerne wydawnictwo przedstawiające 28 wybranych historii, książeczka edukacyjna oraz wystawa czasowa, która pokazywana była w Białym Spichlerzu w Słupsku oraz po przetłumaczeniu na język niemiecki w Muzeum w Bad Windsheim w Środkowej Frankonii.

W ramach projektu „Tożsamość w zagrożeniu” każdy z partnerów miał do wykonania osobne zadanie na rzecz wszystkich uczestniczących państw. Słupscy muzealnicy wraz z  miejscowym artystą Tomaszem Giczewskim przygotowali 9 filmów w języku angielskim oraz w językach partnerów prezentujących projekt i poszczególne procesy migracyjne, a także 45 minutowy film o wspólnej idei i założeniach „Tożsamości w zagrożeniu” zawierający cytaty ze zgromadzonych wywiadów.

Film pod tytułem „Identity on the Line” otrzymał specjalne wyróżnienie na festiwalu „Heritage in Motion”, organizowanym przez Europejską Akademię Muzealniczą, federację stowarzyszeń na rzecz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy „Europa Nostra” oraz Forum Kultur Słowiańskich.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy: „Film dokumentalny „Identity on the Line” jest wyróżniającym się studium efektów istotnych procesów historycznych, które w dzisiejszych czasach są niemymi obrazami w politycznych i społecznych programach – migracji ludzi. Zagadnienie to wiąże się z pojęciem tożsamości europejskiej i pojęciem poczucia przynależności, które dokument dogłębnie wyjaśnia. To specjalne wyróżnienie [zostało przyznane] w uznaniu humanistycznego podejścia do migracji, które skłania współczesnych obywateli do przemyśleń na ten temat.”

Informacje o festiwalu „Heritage in motion” znajdują się pod adresem:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...