czwartek, 7 listopada, 2024

Muzeum Powstania Warszawskiego przejęło opiekę nad pomnikiem Gloria Victis

Gloria Victis – najważniejszy dla historii Powstania Warszawskiego pomnik – ma nowego opiekuna. Zostało nim Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przekazanie opieki nad pomnikiem Gloria Victis odbyło się na mocy porozumienia zawartego między Okręgiem Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej a Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Muzeum Powstania Warszawskiego jest naturalnym spadkobiercą tradycji i strażnikiem pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego żołnierzach. Przejęcie opieki nad pomnikiem Gloria Victis jest dla nas niezwykle ważnym wydarzeniem – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Równolegle z przejęciem opieki nad pomnikiem toczyła się jego renowacja. Najważniejszy pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej poległych podczas Powstania Warszawskiego przeszedł gruntowną rewitalizację, pierwszą od 63 lat. Prace rozpoczęły się z inicjatywy Komitetu Społecznego Wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego „Ratujmy Groby Powstańcze”. Patronat nad renowacją objęło Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Chciałbym w imieniu wszystkich warszawianek i warszawiaków podziękować wolontariuszom działającym przy Muzeum Powstania Warszawskiego za inicjatywę w zakresie odnowienia pomnika Gloria Victis. To ważne miejsce pamięci – nie tylko w każdą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ale też w nadchodzący dzień 1 listopada, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli. Gloria Victis – teraz w pięknej krasie – w symboliczny sposób skupia uwagę nad tymi, którzy odeszli od nas w dramatycznych okolicznościach 63 dni walk powstańczych w Warszawie. Cieszę się, że od dziś pieczę nad pomnikiem przejmie Muzeum, instytucja kultury m.st. Warszawy, której misją jest pielęgnowanie pamięci nad tragicznymi wydarzeniami tamtych dni – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

O monumencie

Pomnik Gloria Victis stanowi centralny punkt zwartego obszaru kwater, w których znajdują się groby żołnierzy wszystkich oddziałów Armii Krajowej walczących w Powstaniu – ich prochy zostały ekshumowane w latach 1945–1947 z terenu całej Warszawy i złożone na Powązkach Wojskowych. Inicjatorami budowy monumentu byli żołnierze z Kierownictwa Dywersji (Kedywu) Komendy Głównej Armii Krajowej i członkowie rodzin żołnierzy ze Zgrupowania „Radosław”, którzy jako pierwsi rozpoczęli na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pochówki poległych Powstańców w kwaterach zbiorowych według przynależności do poszczególnych oddziałów.

Nazwa pomnika – „chwała zwyciężonym” – jest nawiązaniem do opowiadania Elizy Orzeszkowej poświęconego powstaniu styczniowemu, w którym autorka podkreśla, że walczącym o wyzwolenie ojczyzny należą się cześć i szacunek, niezależnie od wyniku starć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...