środa, 22 stycznia, 2025

Muzeum Sztuki – co zobaczymy w przyszłym roku?

Łódzkie Muzeum Sztuki wchodzi w 2021 rok z nowym planem – zamierza w większym stopniu skupić się na wykorzystaniu własnych zbiorów. Sprzyja temu dodatkowa okoliczność: w tym roku przypada 90. rocznica otwarcia dla publiczności stałej ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”, co ustanowiło właściwy początek łódzkiego muzeum jako jednej z pierwszych na świecie instytucji awangardowych.

Wychodząc naprzeciw potrzebom widzów, którzy nadal muszą ograniczać swoje podróże, muzeum chce zaprezentować swoim gościom dzieła wielkich postaci XX-wiecznej historii światowej sztuki – Picassa, Mondriana, Malewicza czy Kandinskiego, a także wybitnych przedstawicieli współczesnej sceny artystycznej, takich jak Wendelin van Oldenborgh, Celine Condorelli i Jasmina Cibic. W 2021 roku planowane jest również wydarzenie, dzięki któremu Muzeum Sztuki będzie mogło pokazać swoje wyjątkowe zbiory międzynarodowej publiczności profesjonalnej, czyli Kongres CIMAM – największe i najważniejsze zgromadzenie dyrektorów i kuratorów związanych z muzeami sztuki współczesnej i nowoczesnej na świecie. Współorganizowane z Muzeum Narodowym w Gdańsku wydarzenie będzie dla muzealników znakomitą okazją do międzynarodowej promocji i nawiązania nowych kontaktów.

Główny projekt związany z 90. rocznicą otwarcia kolekcji grupy „a.r.” stanowi wystawa i towarzysząca jej publikacja „Awangardowe muzeum”. Celem tego przedsięwzięcia jest ukazanie początków łódzkiego muzeum w kontekście innych inicjatyw zmierzających do powołania nowatorskich instytucji artystycznych, które nie tylko miały gromadzić sztukę, ale także stwarzać warunki do eksperymentowania z jej tworzeniem i percepcją. „Awangardowe muzeum” pokaże cztery takie inicjatywy, w które zaangażowani byli twórcy tej miary, co Malewicz, Tatlin, Rodczenko i Duchamp. Oprócz ich dzieł publiczność Muzeum Sztuki będzie miała okazję zobaczyć dzieła innych wybitnych przedstawicieli światowej awangardy, a także unikalne materiały archiwalne wypożyczone z MoMA w Nowym Jorku, TATE w Londynie, Uniwersytetu Yale oraz wielu innych kolekcji z Niemiec, Holandii, Rosji, a nawet Armenii.

Oprócz „Awangardowego muzeum”, Muzeum Sztuki zaprezentuje w tym roku m.in. instalację Marka Sobczyka, monograficzną prezentację dorobku fotograficznego Urszuli Czartoryskiej oraz projekt poświęcony prozaikowi, ale też twórcy rysunków, obrazów, rzeźb i fotografii Leopoldowi Buczkowskiemu. Przygotowywana jest także międzynarodowa wystawa „Ziemia znów jest płaska” zestawiająca dwa – wydawałoby się – bardzo odległe porządki, czyli wiarę w postęp technologiczny, a z drugiej strony w mity i magiczne myślenie. Z kolei w historycznych wnętrzach Muzeum Pałac Herbsta pokazana będzie wystawa Edwarda Dwurnika, którego prace odwołują się do wielkich mistrzów i XIX-wiecznej narracyjności, a jednocześnie burzą nasze przyzwyczajenia i zrywają z patosem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...