Muzeum Twierdzy Toruń – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu – rozszerza swoją ofertę dla odbiorców o audioprzewodniki przygotowane do wystawy stałej. Wykonanie tego projektu było możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020. Całość przedsięwzięcia zamknęła się w kwocie 192.010 zł z czego 100% środków udało się pozyskać z grantu w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez PFRON.
Audioprzewodniki na stałe wpisały się w nowoczesne muzealnictwo i obecnie są bardzo oczekiwanym dodatkiem do prezentowanych ekspozycji. Muzeum Twierdzy Toruń, chcąc wyjść naprzeciwko obowiązującym standardom, postanowiło wprowadzić je także do swojej oferty. Koszary Bramy Chełmińskiej, zaadaptowane w 2020 roku do działalności wystawienniczej, zostały dostosowane do zwiedzania także z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami. Nowo wprowadzane audioprzewodniki są kolejnym narzędziem, mającym na celu przybliżenie tematyki fortecznej jak najszerszemu gronu odbiorców.
Goście Muzeum Twierdzy Toruń będą mogli skorzystać z sześciu ścieżek zwiedzania: podstawowej, rodzinnej, dla osób niesłyszących prezentowanej w Polskim Języku Migowym, dla osób niewidzących prezentowanej poprzez audiodeskrypcję oraz angielskiej i niemieckiej. Możliwość zwiedzania ekspozycji przy korzystaniu z audioprzewodników pozwoli uzyskać wiedzę, która będzie przekazana w przystępny sposób. Dostępne będzie wielokrotne powtarzanie informacji lub ich rozszerzanie w formie dostosowanej do zakresu wiedzy i zainteresowania poszczególnych osób. Oprócz samych audioprzewodników z pełnym oprogramowaniem i dodatkowym sprzętem – słuchawkami mono dla niewidomych i słabowidzących, nadajnikami dźwiękowymi dla osób niewidzących – będą dostępne także pętle indukcyjne dla niedosłyszących.
Do 15 czerwca 2023 roku w Muzeum Twierdzy Toruń będzie możliwość bezpłatnego skorzystania ze zwiedzania z audioprzewodnikiem, serdecznie zapraszamy.
Do zobaczenia w Muzeum Twierdzy Toruń.
Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu