poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Muzeum w Grudziądzu zaprasza na ostatnie wakacyjne zajęcia

Przed nami ostatnie tegoroczne spotkanie z cyklu „Muzeum na leżaku”. W wtorek, 23 sierpnia 2022 r. o godz. 16.30 zapraszamy na spacer z historykiem Dawidem Schoenwaldem – „Nostalgiczna podróż po Starym Mieście”.

Stare Miasto w początku XX wieku tętniło życiem. Na niewielkiej i ciasnej przestrzeni znajdowały się hotele, restauracje, sklepy, apteki oraz obiekty użyteczności publicznej. Zapraszamy na nostalgiczną podróż krętymi uliczkami miasta, podczas której dowiecie się Państwo, jak wyglądało centrum Grudziądza w dawnych czasach.
Miejsce zbiórki: przed wejściem głównym do Muzeum, wstęp wolny

W sierpniu nie zabraknie także muzyki – w piątek, 26 sierpnia o godzinie 19.00 zapraszamy na koncert „Ukraińska zaDumka” w ramach wydarzenia: III Grudziądzkie Wieczory Muzyczne. Dziedziniec Muzeum, wstęp wolny.
Wykonawcy: Olena Gajdychuk – sopran; Michał Hajduczenia – kontrabas, baryton; Mateusz Szwankowski – klarnet, skrzypce, bas; Paweł Wiśniewski – akordeon.

W sobotę, 27 sierpnia 2022 r. o godzinie 12.00 zaplanowaliśmy oprowadzanie kuratorskie na wystawie archeologicznej „Skarby, depozyty, przedmioty codziennego użytku”. Kurator wystawy – Małgorzata Kurzyńska – opowie o ciekawostkach archeologicznych zbiorów zgromadzonych na ekspozycji. Spichrz, ul. Spichrzowa 17, wstęp wolny.

W dniach 27-28 sierpnia 2022, w godz. 10.00 – 18.00 w Muzeum: weekendowy wstęp wolny, czyli bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych.

  • Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele (wystawa czynna do 28 sierpnia); wystawa składa się z licznych modułów, w które wpisano narrację prezentującą życie i osiągnięcia Kopernika w wielu różnych dziedzinach nauki. Szczególnie zaakcentowano przełomowe odkrycie w sferze astronomii. Ekspozycja w umiejętny sposób łączy, oparty na wielu elementach, edukacyjny przekaz z autentycznymi zabytkami ukazującymi codzienne życie mieszczaństwa ziemi chełmińskiej z epoki kiedy żył Kopernik, tj. drugiej połowy XV wieku i pierwszej połowy kolejnego stulecia. Wśród eksponatów muzealnych są przykłady ceramiki ze schyłku średniowiecza, naczynia klepkowe oraz monety. Specjalnie przygotowane punkty aktywizujące stwarzają możliwość do interaktywnego poznania i lepszego zrozumienia Mikołaja Kopernika oraz jego najważniejszych dzieł.
  • Skarby, depozyty, przedmioty codziennego użytku (wystawa czynna do 28 sierpnia); na ekspozycji zostaną prezentujemy zabytki archeologiczne sprzed kilku tysięcy lat, kilkuset lat oraz najmłodsze przedmioty użytkowe i religijne, z przełomu XIX/XX wieku.
  • Nokturny. Hommage a Chopin. Rysunki Wojciecha Siudmaka (wystawa czynna do 4 września); wystawa prac jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu fantastycznego, Wojciecha Siudmaka, zafascynowanego od lat twórczością wielkiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Wystawie towarzyszy katalog – do nabycia w muzealnym sklepiku.
  • Watra baśni sędziwej. Huculska sztuka ludowa ze zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu (wystawa czynna do września); huculiana zgromadzone w zbiorach Działu Etnografii grudziądzkiego Muzeum są reprezentatywną kolekcją sztuki ludowej Karpat Wschodnich. Pozyskiwane latami przez badacza Huculszczyzny majora Henryka Gąsiorowskiego, dają możliwie pełny obraz plastyki mitycznej krainy Hucułów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...